Arsen w ryżu może zwiększać śmiertelność

Opublikowano: 08.08.2020 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 868

Ryż jest jednym z najpopularniejszych pokarmów dla większości ludzi na świecie. Ostatnio naukowcy ustalili, że to dzięki niemu arsen może gromadzić się w organizmie człowieka, co każdego roku prowadzi do tysięcy przedwczesnych zgonów.

Arsen był od dawna znany jako silna trucizna, a jego spożycie prowadzi do wielu chorób, w tym raka i chorób układu krążenia, nawet jeśli jest spożywany w stosunkowo niskich stężeniach przez długi czas. W porównaniu z innymi produktami, ryż ma tendencję do gromadzenia nieorganicznego arsenu.

Biorąc pod uwagę, że ponad 3 miliardy ludzi na świecie konsumuje ryż jako podstawowe pożywienie, zawarty w nim arszenik można uznać za przyczynę ponad 50 tysięcy przedwczesnych zgonów każdego roku. Do takiego wniosku doszli autorzy badania przeprowadzonego przez uniwersytety w Manchesterze i Salford.

Badanie wykazało, że nawet po uwzględnieniu takich czynników ryzyka chorób sercowo – naczyniowych, jak otyłość, palenie tytoniu, wiek itp., istnieje znacząca korelacja między wysoką śmiertelnością z powodu chorób krążenia a stosowaniem nieorganicznego arsenu w żywności zawierającej ryż.

„Szacujemy, że nawet 25% konsumentów ryżu w Anglii i Walii może być zagrożonych przedwczesną śmiercią z powodu chorób układu krążenia z powodu ekspozycji na arszenik” – powiedział profesor David Polya z Uniwersytetu w Manchesterze.

Potrzeba więcej pracy, aby potwierdzić wyniki tego badania, ponieważ dieta oparta na ryżu ma również dobrze znane korzyści zdrowotne ze względu na wysoką zawartość błonnika. Zamiast eliminować ryż z diety, można go zastąpić np. ryżem basmati lub ryżem polerowanym (zamiast pełnoziarnistych), które zawierają mniej nieorganicznego arsenu.

Autorstwo: tallinn
Zdjęcie: ImageParty (CC0)
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Foxi 08.08.2020 12:36

    Arszenik też się produkuje podobnie, jak chlor w którym ług arsenu musi brać udział żeby powstał wybielacz. Chlor (czyli razem z nim arsen) jest znajdowany w podpaskach chusteczkach papierze toaletowym waflach ryżowych i uwaga w tych woreczkach jednorazowych na herbatki i zioła.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.