Arsen w ryżu może zwiększać śmiertelność

Opublikowano: 08.08.2020 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 2

Ryż jest jednym z najpopularniejszych pokarmów dla większości ludzi na świecie. Ostatnio naukowcy ustalili, że to dzięki niemu arsen może gromadzić się w organizmie człowieka, co każdego roku prowadzi do tysięcy przedwczesnych zgonów.

Arsen był od dawna znany jako silna trucizna, a jego spożycie prowadzi do wielu chorób, w tym raka i chorób układu krążenia, nawet jeśli jest spożywany w stosunkowo niskich stężeniach przez długi czas. W porównaniu z innymi produktami, ryż ma tendencję do gromadzenia nieorganicznego arsenu.

Biorąc pod uwagę, że ponad 3 miliardy ludzi na świecie konsumuje ryż jako podstawowe pożywienie, zawarty w nim arszenik można uznać za przyczynę ponad 50 tysięcy przedwczesnych zgonów każdego roku. Do takiego wniosku doszli autorzy badania przeprowadzonego przez uniwersytety w Manchesterze i Salford.

Badanie wykazało, że nawet po uwzględnieniu takich czynników ryzyka chorób sercowo – naczyniowych, jak otyłość, palenie tytoniu, wiek itp., istnieje znacząca korelacja między wysoką śmiertelnością z powodu chorób krążenia a stosowaniem nieorganicznego arsenu w żywności zawierającej ryż.

„Szacujemy, że nawet 25% konsumentów ryżu w Anglii i Walii może być zagrożonych przedwczesną śmiercią z powodu chorób układu krążenia z powodu ekspozycji na arszenik” – powiedział profesor David Polya z Uniwersytetu w Manchesterze.

Potrzeba więcej pracy, aby potwierdzić wyniki tego badania, ponieważ dieta oparta na ryżu ma również dobrze znane korzyści zdrowotne ze względu na wysoką zawartość błonnika. Zamiast eliminować ryż z diety, można go zastąpić np. ryżem basmati lub ryżem polerowanym (zamiast pełnoziarnistych), które zawierają mniej nieorganicznego arsenu.

Autorstwo: tallinn
Zdjęcie: ImageParty (CC0)
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 3, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Foxi
Użytkownik
Foxi

Arszenik też się produkuje podobnie, jak chlor w którym ług arsenu musi brać udział żeby powstał wybielacz. Chlor (czyli razem z nim arsen) jest znajdowany w podpaskach chusteczkach papierze toaletowym waflach ryżowych i uwaga w tych woreczkach jednorazowych na herbatki i zioła.