Przełom w uprawie ryżu

Opublikowano: 22.10.2017 | Kategorie: Gospodarka, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1008

Chińscy naukowcy osiągnęli niezwykły postęp w rolnictwie: nauczyli się uprawiać ryż w słonej wodzie. Został wyhodowany na wybrzeżu Morza Żółtego w Qingdao w prowincji Shangdong. Czy nowy ryż spodoba się Chińczykom?

W Chinach jest zasolonych łącznie około 1 miliona kilometrów kwadratowych gruntu. Uprawa roślin jest tam szczególnie trudna. To teren rozmiarem równy Etiopii. Teraz możliwe będzie wykorzystanie go dla potrzeb rolnictwa.

Jak poinformował chińskie media naukowiec Yuan Longping, którego nazywa się “ojcem ryżu hybrydowego”, jeśli choćby 1/10 tego terenu zostanie skutecznie obsiana, to zwiększy to produkcję ryżu w Chinach co najmniej o 20%, albo o 50 milionów ton. Tego wystarczy, aby wykarmić 200 milionów osób. Zespół z 87-letnim Yuan Longpingiem na czele nie wyhodował nowego gatunku ryżu od zera, ale dwukrotnie podniósł urodzajność podgatunku ryżu, który został wyhodowany w latach 1970. Wówczas w dążeniu do wykarmienia zwiększającej się ludności chińscy naukowcy zaczęli szukać gatunków zdolnych do wzrostu w słonej wodzie. Takiego wyczynu udało się dokonać w Suixi w prowincji Guangdong, jednak urodzajność tego ryżu z hektara wyniosła zaledwie dwie tony, to trzykrotnie mniej niż u zwykłego ryżu. To przekreśliło sens takiej uprawy. Obecnie urodzajność ryżu w solonej wodzie wyniosła 4,5 tony z hektara.

Patent na nowy ryż należy do kompanii Yuan Ce Biological Technology. Kilogram kosztuje około 50 juanów, czyli osiem razy więcej, niż zwyczajny ryż. Ci, którzy popróbowali morski ryż twierdzą, że jego smak różni się od zwykłego ryżu, ale wcale nie jest nieprzyjemny.

Profesor nauk rolniczych Huan Shiwen poinformował, że wysoki koszt ryżu może zostać wytłumaczony nie tylko jego egzotyką, ale i korzyściami dla zdrowia. Słona woda jest naturalną przeszkodą dla wielu chorób i bakterii, które zwykle żyją na ryżu. To obniża konieczność stosowania pestycydów i czyni ryż czystszym pod względem ekologicznym.

Zdjęcie: prometeus_86 (CC0)
Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Hassasin 22.10.2017 12:38

    Z tego co zrozumiałem ten ryż uzyskany jest drogą selekcji a nie drogą manipulacji genetycznej. A to znaczy że są to bardzo dobre wiadomości. To nie są zaokrąglone rogi w Ujfonie czy inny debilizm :]

  2. Cami 22.10.2017 13:42

    na logike skoro nie uzywa sie kosztownych pestycydow to powinien byc tanszy a nie drozszy 🙂

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.