Ryż może być niebezpieczny dla zdrowia

Opublikowano: 09.12.2018 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 2596

Ziarna ryżu mogą zawierać duże ilości arszeniku i innych toksyn, których znaczna część trafia do organizmu człowieka podczas trawienia pokarmu. Do takich wniosków doszli biolodzy, którzy wystąpili na konferencji Stowarzyszenia Analizy Ryzyka w Nowym Orleanie.

„Przeprowadziliśmy pierwszą systematyczną analizę tego, jak dużo arsenu zawierają typowe ziarna ryżu i zbadaliśmy to, ile tej substancji trafia do organizmu podczas trawienia pokarmów. W najbliższym czasie przeanalizujemy również, jak dokładnie wpływa on na ludzki organizm” — powiedział Zheng Zhou z Uniwersytetu Indiany w USA.

Wysoka koncentracja ołowiu, arsenu i innych niebezpiecznych pierwiastków w wodzie, rurach wodociągowych, naczyniach oraz przedmiotach użytku codziennego prowadzi często do rozwoju ciężkich zaburzeń w funkcjonowaniu mózgu i ciała człowieka. Wielu współczesnych historyków jest zdania, że tradycja używania ołowianych naczyń mogła być jedną z przyczyn upadku Starożytnego Rzymu, a wysoka koncentracja ołowiu w wodzie powodowała problemy ze zdrowiem dzieci w amerykańskim mieście Flint.

Co ciekawe, w odróżnieniu od wielu innych toksycznych substancji głównym źródłem arszeniku w jedzeniu i wodzie bywają zwykle nie zanieczyszczenia przemysłowe czy inne ślady działalności człowieka, a lokalne wody gruntowe. W niektórych najbardziej zaludnionych państwach świata, jak Indiach i Bangladeszu, około jedna czwarta źródeł wody zawiera niezwykle wysokie ilości związków arsenu, co bardzo negatywnie wpływa na życie lokalnej ludności.

Zhou i jego kolegów zainteresowało to, jak duże zanieczyszczenie wody arszenikiem i innymi toksynami będzie wpływać na ryż, najważniejszą roślinę uprawną w Chinach, Indiach i innych państwach na południu i wschodzie Azji.

W tym celu przeanalizowali dane zebrane przez autorów 143 prac naukowych poświęconych metabolizmowi arsenu i jego zachowaniu w organizmie człowieka oraz różnych produktach spożywczych. Wyłoniwszy dziesięć najbardziej szczegółowych badań, biolodzy zestawili ze sobą rezultaty eksperymentów i uogólnili ich wnioski.

Jak się okazało, ziarna ryżu wchłaniają duże ilości arsenu, którego duża część występuje pod postacią związków nieorganicznych. Przeciętnie około 70-80% arszeniku przenika do ryżu wraz z wodą, taka sama jego ilość trafia do organizmu ludzi i zwierząt podczas trawienia.

Co ciekawe, pomimo bardzo wysokiego poziomu biodostępności tego metaloidu, Zhou i jego zespół odnotowali duże różnice w jej parametrach. Biolodzy nie mogą na razie dokładnie odpowiedzieć dlaczego tak się dzieje, ale przypuszczają, że te różnice są związane z oddziaływaniem różnych odmian ryżu ze związkami arsenu.

Wszystko to świadczy o tym, że władze państw Azji, a także innych krajów, gdzie ryż stanowi podstawę codziennej diety, powinny zwracać szczególną uwagę na koncentrację arsenu w tej roślinie — podkreślają specjaliści.

Zdjęcie: ImageParty (CC0)
Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.