36 milionów Brazylijczyków wyszło z biedy

Opublikowano: 30.11.2013 | Kategorie: Gospodarka, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 802

W następstwie rządowych programów socjalnych i udziału banków w ich realizacji od 2003 roku 36 milionów ludzi wyszło ze “strefy biedy”, a 40 milionów zasiliło szeregi klasy średniej w 200-milionowym kraju – poinformował rząd Brazylii w raporcie opublikowanym 29 listopada.

Wzrost konsumpcji sprawił, że bezrobocie w Brazylii spadło z 11,5 proc. w roku 2002 do 5,4 proc. na koniec 2012. Jako inny ważny sukces rządu wymieniony jest w dokumencie fakt, że odsetek osób zatrudnionych na stałych umowach o pracę na czas nieokreślony wzrósł w tym okresie z 44,6 do 56,9 proc.

Pomimo zmniejszenia się nierówności majątkowych w społeczeństwie w ciągu ostatnich 10 lat w 2012 roku na 10 proc. najbogatszych Brazylijczyków przypadało 42 proc. dochodu narodowego, a na 40 proc. najuboższych – 13,3 proc. Raport przedstawia jednak jako znaczny sukces polityki rządowej to, iż zmniejszyła się (dys)proporcja między przeciętnymi dochodami tych 10 proc. najzamożniejszej ludności a dochodami 40 proc. najuboższej: w roku 2002 wynosiła 16,8:1, a obecnie – 12,6:1.

Autor: jkl
Źródło: Lewica


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. supertlumacz 30.11.2013 11:54

    … odsetek osób zatrudnionych na stałych umowach o pracę na czas nieokreślony wzrósł…

    Trudno o głupszą i bardziej tendencyjną analizę sytuacji gospodarczej Brazylii. Wprost przeciwnie, przyczyną sukcesu jest wzięcie za mordę związków zawodowych , ukrócenie etatyzmu, wyzwolenie prywatnej inicjatywy. Natomiast w skali międzynarodowej – przeciwdziałanie interesom amerykańskim (rozwój biopaliw) i współpraca wewnątrz BRIC , z ograniczeniem UE i USA.

    Zachęcam do filtrowania polskojęzycznej dezinformacji i samodzielnego analizowania podanych FAKTÓW.

    Wpisanie do Google: Brazylia , cud gospodarczy daje m.in. następujące linki, skopiowałem tylko najbardziej charakterystyczne fragmenty pierwszych rezultatów:
    https://www.obserwatorfinansowy.pl/forma/analizy/brazylia-namawia-swiat-do-wiary-w-cud-gospodarczy/
    Rekordowy był 2010 rok, kiedy PKB wzrósł o 7,5 proc., najwięcej od ponad ćwierć wieku, i – ważony siłą nabywczą – okazał się większy niż w Wielkiej Brytanii.
    Program Bolsa Familia polegał na pomocy biednym w ten sposób, że rodziny dostawały kartę z kwotą pieniędzy, która była uruchamiana pod warunkiem posłania dzieci do szkoły i objęcia ich programem szczepień. Chodziło o zmniejszenie ubóstwa, zapewnienie minimalnego poziomu dochodów, ale też przecięcie międzypokoleniowego transferu nędzy i wykluczenia. I jak mówił w „Polityce” doradca byłego prezydenta Ladislau Dowbor – to nie miało być rozdawnictwo, tylko projekt włączenia milionów ludzi do systemu gospodarczego i do udziału w rynku.
    W ramach programu Fome Zero (Zero głodu) np. na obszarach półpustynnych budowano zbiorniki do gromadzenia deszczówki, niewielkie elektrownie, doprowadzono sieć elektryczną do najbiedniejszych okolic, a na obszarach nieobjętych elektryfikacją ubogim gospodarstwom dostarczano butle z gazem, uczono rolników bardziej wydajnych metod uprawy ziemi.
    http://www.przeglad-tygodnik.pl/pl/artykul/brazylia-lulizm-bez-luli
    Duma Brazylii, zakłady produkujące samoloty typu Embraer, należą do największych na świecie w tej klasie. Kraj stał się jednym z największych na świecie eksporterów ropy naftowej oraz biopaliw. Brazylijski Petrobras staje się światową marką tak rozpoznawalną jak norweski Statoil. Już nie tylko w dziedzinie tradycyjnego eksportu kawy Brazylia jest pierwszym eksporterem na świecie. Statystyczne prawdopodobieństwo, że importowany produkt pochodzi z Brazylii, jest w europejskich supermarketach największe, jeśli chodzi również o kurczęta, mięso, sok z pomarańczy, cukier, produkty z soi.
    http://wiadomosci.dziennik.pl/opinie/artykuly/414727,ekonomia-pernambuco-ultraliberalne-podatki-plus-socjal.html
    Trzcina cukrowa to dziś główny surowiec dla produkcji biopaliw. Jej wydajność jest ośmiokrotnie większa niż w przypadku amerykańskiej kukurydzy. Ponadto płace są wciąż o wiele niższe niż w najbardziej rozwiniętych regionach kraju. Nie brakuje też wykwalifikowanej siły roboczej. Dlatego przemysł chętnie się tu osiedla….ak do tego się ma ultraliberalna polityka podatkowa wobec firm? W Pernambuco i ościennych stanach przedsiębiorca zapłaci o 75 proc. mniejszy CIT niż w innych regionach Brazylii….Subsydia dla biednych w Brazylii stanowią 15 proc. wszystkich wydatków budżetowych. To nie jest wiele, biorąc pod uwagę to, jakie korzyści ma gospodarka

  2. biedak 30.11.2013 15:03

    Chciałbym zwrócić uwagę, że w Brazylii są banalne podatki (nie to co u nas, że w każdym produkcie trzy rodzaje plus jeszcze zusy krusy odchodowe i kij wie co jeszcze), a do tego znaleźli bogate złoża surowców naturalnych na swoim terenie oceanu. No i przede wszystkim, co najważniejsze – ludzie biorą władzę za pysk. Minimalna podwyżka cen biletów komunikacji miejskiej i pół miasta wychodzi na ulicę. Oczywiście to był tylko zapalnik, ale co w Polsce musi się stać, aby zaczęły się realne protesty?

  3. Janusz Korczyński 30.11.2013 22:53

    supertlumacz,
    Ty jesteś agentem korporacji czy ktoś Ci głupot naopowiadał?

    Brazylia 10 lat temu uruchomiła program gospodarczy, ogromny socjal, pomoc biednym, podnoszenie podatków bogatym i płacy minimalnej (w skali Polski tak jakby rocznie podnoszono płacę minimalną o 300 zł). Obecnie płaca minimalna tam jest 500 zł wyższa niż w PL. Tak, socjaliści nie są za rozdawnictwem – Ladislav Dovbor ma racje. Socjaliści są za tym by wszyscy mieli pracę i godnie za nią żyli, a socjal ma być tylko ubezpieczeniem na wypadek złych wydarzeń.
    I większość co budowano państwowe…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.