W Polsce zatrzymano afrykańską misję pokojową

Opublikowano: 18.06.2023 | Kategorie: Polityka, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2592

Po blisko 26-godzinnym zatrzymaniu na warszawskim lotnisku przez władze w Polsce, ponad stuosobowa delegacja 7 państw z Afryki mogła udać się w podróż do Kijowa. Tam, przy dźwiękach syren alarmowych delegaci odbyli spotkanie z Wołodymyrem Zełenskim. Kolejnym ich celem podróży był Petersburg, gdzie trwa zjazd państw debatujących nad gospodarką i zakończeniem konfliktu na Ukrainie.

Delegaci z Afryki wiozący plan pokojowy zostali zatrzymani w Polsce bez możliwości wyjścia z samolotu, oraz uzupełnienia aprowizacji i wody. Władze w Polsce twierdziły, że na pokładzie samolotu znajdują się osoby niemające formalnych dokumentów pozwalających na opuszczenie samolotu. Afryce przypisywana jest pomoc militarna na rzecz Rosji. Przewodniczący delegacji Cyril Ramaphosa miał rozmawiać z prezydentem Polski. Szef ochrony afrykańskiego przewodniczącego określił zachowanie polskich władz jako rasistowskie.

Według komentatorów telewizji France 24 Cyril Ramaphosa ma do wykonania zadanie, które musi zrównoważyć interesy RPA z naciskami Waszyngtonu. Wiedząc o militarnej pomocy polskich władz dla Ukrainy, co Ramaphosa uważa za fakt, po misji pokojowej w Kijowie, delegacja wzięła udział w międzynarodowym spotkaniu w Petersburgu.

Ważnym szczegółem jest aktualny pobyt przedstawiciela opozycji politycznej wobec Ramaphosy w USA. Stara się on o podpisanie umowy gospodarczej o bezcłowym handlu ze Stanami Zjednoczonymi. Wizytą w Petersburgu delegacja ma dowieść, że nie jest stronnikiem Rosji.

https://youtube.com/watch?v=ZJdLqL2TXAw

W swoim wystąpieniu Ramaphosa oznajmił: „Jesteśmy delegacją pokojową 7 państw, wyrażającą również stanowisko tych, którzy nie mogli przybyć. Uważamy, że konflikt między Rosją i Ukrainą powinien zostać zakończony, a nasza 10-punktowa propozycja zakłada, że przede wszystkim chcemy wysłuchać obu stron. Tak jak wczoraj usłyszeliśmy zdanie prezydenta Zełenskiego, który podkreślił szereg problemów, powiedzieliśmy, że wysłuchamy również racji drugiej strony, co robimy z pełnym szacunkiem dla przedstawionych nam poglądów. Bierzemy jednak pod uwagę propozycje kluczowych graczy świata zainteresowanych planem pokojowym. Nasza oferta nie jest konkurencyjną. Dodam, że mamy niezachwianą wiarę, że wojna wymaga rozstrzygnięcia poprzez negocjacje i środki dyplomatyczne. Wojna nie może toczyć się bez końca. Jak wszystkie wojny musi się skończyć na pewnym etapie i po to tu jesteśmy, by zakomunikować przesłanie, że pragniemy jej zakończenia. Nasz pogląd wynika z negatywnych skutków niesionych przez tę wojnę na kontynent afrykański, jak też na wiele innych państw świata. Kontynentalnie odczuwa te skutki nasza gospodarka – rosną ceny towarów, zwłaszcza zbóż, nawozów i paliw. Dla naszego wspólnego dobra tocząca się wojna powinna zostać zakończona. W tym celu niezbędna jest deeskalacja konfliktu po obu stronach”.

„Kolejną kwestią z naszej strony jest propozycja uznania suwerenności każdego kraju w myśl Karty Narodów Zjednoczonych. Zgodnie z jej brzmieniem powinniśmy współpracować w oparciu o akceptowane zasady międzynarodowe. Dodatkowo istotną jest gwarancja bezpieczeństwa każdego kraju, na co zwracają uwagę wszystkie zainteresowane strony. Apelujemy o ruch na rzecz otwarcia dostaw zbóż z rejonu Morza Czarnego, czyli zniesienie wszelkich blokad, aby towary znalazły się na rynku. Zwracamy uwagę na potrzebę pomocy humanitarnej na rzecz potrzebujących i cierpiących w wyniku tego konfliktu. Uwolnienie jeńców wojennych przez obie strony należy także do naszego pakietu propozycji. Związany z wojną jest dylemat dzieci, które zostały uwikłane w ogniu tego konfliktu. Powinny one również wrócić do swych domów, miejsca pochodzenia. Biorąc pod uwagę, że jak każda wojna prowadzi do zniszczeń, po nich następuje etap odbudowy i ten kierunek chcemy poprzeć. Chcielibyśmy w tym procesie uczestniczyć jako kontynent: na rzecz zakończenia wojny i pokojowej rekonstrukcji, z czym zgodził się prezydent Zeleński. Dlatego poza zaangażowaniem w dniu dzisiejszym oczekujemy dalszych kroków wiedząc, że zakończenie wojny wymaga szeregu spotkań. Szanując oba kraje, wierzymy w osiągnięcie wspólnego stanowiska prowadzącego do pokoju, w czym pragniemy uczestniczyć” – dodał przedstawiciel afrykańskiej delegacji.

Opracowanie: Jola
Na podstawie: YouTube.com [1] [2]
Źródło: WolneMedia.net


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.