Zamordowani w Nigerii chrześcijanie to „ofiary zmian klimatu”?

Opublikowano: 29.12.2023 | Kategorie: Polityka, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1569

W Nigerii prawie 200 osób zginęło w atakach na chrześcijan podczas okresu Bożego Narodzenia. Ataki są związane działalnością islamskich dżihadystów i mają wymiar prześladowań religijnych. Katoliccy przywódcy Nigerii żądają ostrej reakcji rządu.

Do śmiertelnych napadów na chrześcijańskie wioski doszło w stanie Plateau w środkowej Nigerii. W sumie zaatakowano 26 wspólnot chrześcijańskich i zginęło 198 osób. Ataki rozpoczęły się w nocy 23 grudnia i trwały aż do Bożego Narodzenia. „To były dla nas krwawe Święta Bożego Narodzenia” – mówił gubernator prowincji Caleb Mutfwang, podkreślając, że ataki były „dobrze skoordynowane” i przeprowadzone przy użyciu „ciężkiej broni”. Napastnicy wznosili okrzyki „Allach akbar”.

Ks. bp Matthew Kukah z diecezji Sokoto w północnej Nigerii wezwał nowo wybranego prezydenta Nigerii Bolę Tinubu do podjęcia natychmiastowych działań w celu ochrony narodu nigeryjskiego. Zwróciłsię do niego słowami – „Nie masz żadnej wymówki przed Bogiem ani przed narodem Nigerii”, „ani Bóg, ani historia ci nie wybaczą, jeśli poniesiesz porażkę”. Ataki przeprowadzili bojownicy plemienia Fulani, fanatycy islamu.

Masowe mordy chrześcijan spotkały się także z odzewem ONZ, które wyraziło „głębokie zaniepokojenie”. Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka wezwał Nigerię do przeprowadzenia „dokładnego” i „niezależnego” śledztwa.

Szef ONZ ds. praw człowieka Volker Turk napisał, że „rząd musi także podjąć znaczące kroki, aby zająć się podstawowymi przyczynami i zapewnić, że ta wyniszczająca przemoc nie powtórzy się”. W swojej analizie wskazał jednak na „przemoc uzbrojonych bandytów, pogłębioną zmianą klimatu i eksplozją demograficzną”. Zamiast walki z dżihadem, będzie walka z ocieplenie, uzupełniona fundowaniem Afryce aborcji i środków antykoncepcyjnych? ONZ zresztą narzuca te tematy w Afryce od lat.

Autorstwo: BD
Na podstawie: Media-Press Info, AFP, France Info
Źródło: NCzas.info


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.