Wykluczenie lesbijek z in vitro nie jest dyskryminacją

Opublikowano: 04.10.2018 | Kategorie: Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2288

Francuska Rada Stanu (RS) – odpowiednik polskiego Naczelnego Sądu Administracyjnego – orzekła, że odmowa przyznania parze lesbijek procedury in vitro nie jest sprzeczna z zasadą równości wobec prawa. W kwietniu szpital w Tuluzie odmówił zapłodnienia in vitro parze lesbijek, u których medycznie stwierdzono problemy z płodnością, zwróciły się więc do RS z tzw. pytaniem rangi konstytucyjnej, gdyż obecne prawo rezerwuje in vitro dla bezpłodnych par hetero, co według nich „gwałci zasadę równości wobec prawa”.

Manifestacja w Paryżu na rzecz równości dostępu do in vitro – kwiecień 2018 r.

Według orzeczenia RS, „różnica w traktowaniu par sformowanych przez mężczyznę i kobietę a par tej samej płci (…) nie jest sprzeczna z zasadą równości wobec prawa”, gdyż „zasada tej równości nie stoi w opozycji wobec prawodawcy, który może różnie regulować odmienne sytuacje, w tym pominąć kwestię równości ze względu na interes publiczny.”

Zdaniem pary, której sprawa dotyczy, „różne traktowanie niepłodnych par według tego, czy są różnej, czy tej samej płci” nie jest usprawiedliwione. Adwokatka kobiet mówi to samo, dodając, że decyzja RS jest „nieprawdopodobna”. Natomiast ruch „Manifa dla wszystkich”, przeciwny małżeństwom homoseksualnym, wyraził satysfakcję z wyroku i zakomunikował, że kwestia otwarcia in vitro dla lesbijek i kobiet samotnych „nie jest odpowiedzią na problem dyskryminacji ani środkiem równości”.

W raporcie opublikowanym w lipcu na temat rewizji praw bioetycznych RS wybrała brak jednoznacznego stanowiska: „Nic nie stoi na przeszkodzie, by prawodawca (parlament) umożliwił dostęp do in vitro parom kobiecym i kobietom samotnym”, ale nic nie stoi też na przeszkodzie „zachowaniu obecnego prawa”.

Francuski Krajowy Komitet Konsultatywny Etyki opublikował niedawno opinię przychylną otwarciu in vitro dla lesbijek i kobiet samotnych. W tej sytuacji rząd ma złożyć projekt ustawy w tym kierunku przed końcem roku. Debata nad nią przypadnie więc na początek 2019 r. Wszystko na razie wskazuje, że zostanie przyjęta.

Autorstwo: JSz
Zdjęcie: Flickr
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. obecny 04.10.2018 13:48

    Rozumiem, że chodzi o refundowane zabiegi. Czy się mylę? Przecież prywatne kliniki zabiegi robią tylko one są kosztowne.

  2. Tallis Keeton 04.10.2018 22:37

    Mnie się zdaje, że albo każdy ma prawo, albo żaden do refundacji tego. Niezależnie czy to małżeństwo hetero, małżeństwo homo, konkubinat hetero, konkubinat homo, czy osoby, które chcą samodzielnie wychowywac dzieci.
    poz 🙂
    tal

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.