Ujawniono umowę koalicyjną PiS-u o podziale stołków

Opublikowano: 21.07.2023 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2353

Wyciekła umowa koalicyjna, jaką Prawo i Sprawiedliwość, Solidarna Polska i Porozumienie zawarli w 2019 roku. W dokumencie następuje m.in. podział stołków.

Umowę ujawniła Sieć Obywatelska Watchdog Polska. Na mocy postanowienia Naczelnego Sądu Administracyjnego umowa ta powinna być dostępna dla informacji publicznej. PiS oraz Suwerenna (w momencie podpisywania umowy Solidarna – red.) nie chciały jej ujawnić. Zrobiło to natomiast Porozumienie, które w koalicji rządowej już nie jest, aczkolwiek część polityków w momencie próby zdradziło Jarosława Gowina i pozostało w szeregach władzy.

W umowie koalicyjnej zawarto m.in. podział stołków. Z dokumentu dowiadujemy się, że PiS ma pierwszeństwo przy wskazywaniu kandydatów na stanowiska kierownicze w kluczowych instytucjach, takich jak m.in. Narodowy Bank Polski, Najwyższa Izba Kontroli czy Trybunał Konstytucyjny.

Porozumienie zapewniło sobie jednego wicepremiera, ministra edukacji oraz ministra rozwoju. Solidarna Polska zgarnęła dla siebie dwa resorty – sprawiedliwości i środowiska. Dodatkowo Ziobrze przysługiwało także stanowisko Prokuratora Generalnego. PiS natomiast zarezerwował sobie możliwość obsadzenia po jednym wiceministrze w każdym resorcie zarządzanych przez koalicjanta.

W umowie padły też konkretne nazwiska. Solidarna Polska wpisała na przykład, że Janusz Kowalski trafi do Ministerstwa Aktywów Państwowych, Porozumienie zaś zadbało o Kamila Bortniczuka, dla którego przewidziano Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Bortniczuk dziś jest ministrem sportu – resort ten na nowo utworzono pod niego, gdy na szczytach władzy następowały zawirowania, a Porozumienie odchodziło z koalicji rządowej.

Ponadto kierowane przez Ziobrę i Gowina partie, na mocy umowy, otrzymały prawo do wskazania wicewojewodów w siedmiu województwach oraz dostały funkcje wiceprzewodniczących w sejmowych komisjach. PiS zapewnił także przystawki, że zatrudni osoby przez nich rekomendowane w klubie parlamentarnym.

Autorstwo: KM
Na podstawie: SiecObywatelska.pl
Źródło: NCzas.com


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.