W ostatnich dniach wzrosła erupcja wulkaniczna na Islandii

Opublikowano: 10.02.2024 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1168

Wczesnym rankiem 8 lutego 2024 roku, na półwyspie Reykjanes w Islandii, niedaleko Grindaviku, wznowiła się aktywność wulkaniczna. Około godziny 05:30 UTC rozpoczęła się intensywna aktywność sejsmiczna na północny wschód od Sýlingarfell, która po około 30 minutach przekształciła się w erupcję w tym samym obszarze, jak donosi Icelandic Met Office (IMO).

Pierwsze minuty erupcji charakteryzowały się tworzeniem się szczeliny zarówno w kierunku północnym, jak i południowym, co stanowi kontynuację zjawisk zaobserwowanych podczas erupcji, która miała miejsce 18 grudnia poprzedniego roku.

Na podstawie pierwszych raportów z lotu obserwacyjnego Straży Wybrzeża, obecna erupcja odbywa się w tej samej lokalizacji. Szczelina ma obecnie około 3 km długości, ciągnąc się od Sundhnúk na południu do wschodniego końca Stóra-Scógfell. W obecnej fazie lawa płynie głównie na zachód, jednak jej strumień wydaje się nieco mniejszy niż na początku erupcji 18 grudnia. Fontanny lawy osiągają wysokość od 50 do 80 metrów, a słup dymu wznosi się na wysokość około 3 km.

W związku z erupcją kod lotniczy został zmieniony na czerwony. Jak donosi London VAAC, potwierdzając informacje od Iceland Met Office, erupcja najprawdopodobniej jest efuzywna, co oznacza, że dominuje wypływ lawy, a wydawane będą kolejne ostrzeżenia tylko w przypadku potwierdzenia obecności popiołu wulkanicznego.

Około godziny 10:00 UTC, lawa zbliżyła się do ewakuowanego miasta Grindavik, znajdującego się na północ od muru obronnego prowadzącego do Sýlingarfell. Norweska Agencja Meteorologiczna otrzymała raporty o spadających na Grindavík skałach wulkanicznych (skorupach), które, będąc bardzo lekkie, mogą być przenoszone na znaczne odległości przez wiatr. Powodem, dla którego pyrokseny spadają teraz na Grindavík, oddalone o 3 – 5 km od erupcji, jest kombinacja wysokości słupów magmy, kierunku wiatru, termalnego przepływu z łożyska lawy oraz niskiej temperatury powietrza.

Islandzki Departament Ochrony Cywilnej i Zarządzania Kryzysowego ogłosił stan wyjątkowy po erupcji wulkanicznej, która spowodowała przepływ lawy i przerwanie rury przewodzącej wodę geotermalną. Ten incydent pozbawił dostępu do ciepłej wody ponad 20 000 mieszkańców, w tym lotnisko w Keflaviku, które mimo braku ciepłej wody, kontynuowało normalną działalność.

Władze doradzały mieszkańcom dotkniętych obszarów, aby ograniczyli użycie elektrycznych grzejników do jednego na gospodarstwo domowe, aby zapobiec przerwom w dostawie prądu. Prace nad przywróceniem dostępu do ciepłej wody za pomocą rurociągu awaryjnego są w toku, ale spodziewane jest, że zajmą one kilka dni.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. LichoNiespi 10.02.2024 12:39

  Ta erupcja wulkanu w Islandii lub na Islandii to na pewno wina Trumpa albo Putina.

 2. rozrabiaka 11.02.2024 00:58

  Chciałbym to zobaczyć, w lutym, zimno a tu lawa- niesamowite

 3. SriRaphael 11.02.2024 11:16

  No i limity CO2 na ten rok poszły się rypać 😉 Tą erupcję będziemy musieli ostro nadrobić 🙂

 4. Katarzyna TG 11.02.2024 11:30

  > Tą erupcję będziemy musieli ostro nadrobić

  Na przykład ugorując kolejne % eurokołchoźniczych pól uprawnych. Albo podateczek od każdego przejechanego autem kilometra. Coś wymyślą.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.