W Łańcucie podpisano III Deklarację Via Carpatia

Opublikowano: 18.04.2019 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 462

17 kwietnia w Łańcucie podpisano III Deklarację poświęconą współpracy w ramach projektu budowy korytarza transportowego Via Carpatia. W konferencji pt. „Korzyści dla regionów w związku z realizacją trasy Via Carpatia” na zamku w Łańcucie wzięli udział przedstawiciele Polski, Białorusi, Bułgarii, Chorwacji, Litwy, Rumunii, Słowacji, Turcji, Ukrainy, Węgier i Unii Europejskiej.

Podpisany dokument przewiduje kontynuację prac nad budową trasy oraz włączanie do tej inicjatywy kolejnych państw. „To dobry plan rozwoju korytarzy transportowych, z najdłuższym odcinkiem na Ukrainie), dla 100 milionów ludzi mieszkających między Morzami Bałtyckim, Czarnym i Śródziemnym” – powiedział wiceminister infrastruktury Ukrainy, Wiktor Dowgan.

„Nasz wspólny głos, który tak często słychać na różnych forach, znalazł swoje potwierdzenie na papierze. Dziś podpisaliśmy deklarację o włączeniu trasy Via Carpatia w sieć bazową TEN-T. Z kolei Deklaracja Łańcucka rozszerza format współpracy o Białoruś i Chorwację. Nie waham się użyć tego słowa – to historyczny dzień dla krajów Europy Środkowej” – powiedział z kolei minister infrastruktury RP, Andrzej Adamczyk. O włączenie trasy Via Carpatia do sieci TEN-T wnioskowali ministrowie transportu Polski, Bułgarii, Litwy, Rumunii, Słowacji i Węgier przy wsparciu Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Turcji, Czech i Ukrainy.

Via Carpatia to korytarz transportowy, który ma połączyć kraje północnej i południowej Europy. Jego początkiem ma być Kłajpeda na Litwie, a końcem Saloniki w Grecji. Projekt przewiduje włączenie także korytarzy transportowych na Ukrainie (oficjalnie Ukraina stała się częścią projektu w 2016 roku, gdy na zamku w Krasiczynie podpisano porozumienie o budowie korytarza transportowego do Odessy).

W długookresowej perspektywie trasa ma mieć pozytywny wpływ na atrakcyjność inwestycyjną krajów Europy Środkowej i Wschodniej, jak również na zwiększenie mobilności obywateli.

Transeuropejska sieć transportowa TEN-T jest projektem UE obejmującym najważniejsze korytarze transportowe w UE. Jej budowa ma się zakończyć do 2050 roku, a części podstawowej – do 2030.

Na podstawie: Gov.pl/web/infrastruktura, Facebook.com/v.dovhan, Euinfocenter.rada.gov.ua
Źródło: Polukr.net


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.