W Amazonii odkryto hybrydowy gatunek ptaków

Opublikowano: 31.12.2017 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1181

Kanadyjscy ornitolodzy przypadkowo odkryli, że gorzyczek zielonkawy, rzadki amazoński ptak tropikalny, jest pierwszym naturalnym hybrydowym ptakiem w Ameryce i być może na świecie – głosi artykuł opublikowany w piśmie “PNAS”.

“Istnieje ogromna ilość hybrydowych rodzajów roślin, jednak hybrydy skrajnie rzadko spotykane są wśród zwierząt. Jeśli przodkowie tych ptaków nie żyliby w warunkach geograficznej izolacji, wówczas gorzyczek zielonkawy nie istniałby: we wszystkich zakątkach świata, gdzie żyją blisko spokrewnione gatunki hybrydy nigdy nie stają się oddzielnym gatunkiem” – powiedział Jason Weir z Uniwersytetu Toronto.

W większości przypadków hybrydami naukowcy nazywają potomków dwóch różnych spokrewnionych gatunków istot, które z jakiegoś powodu wymieniły się materiałem genetycznym. W zasadzie, hybrydy spotykane są wśród roślin, ale wśród zwierząt stanowią rzadkość, a wśród ptaków dotąd nie odnotowano ani jednej bezspornie naturalnej hybrydy.

Okazało się, że genom tych niewielkich ptaków składa się z dwóch różnych części – około 20% to DNA gorzyczka białorzytnego (Lepidothrix nattereri), a pozostałe 80% — to DNA gorzyczka srebrnogłowego (Lepidothrix iris). Hybrydowy gatunek, jak pokazała dalsza analiza DNA, pojawił się stosunkowo niedawno z punktu widzenia ewolucji, czyli około 180 tysięcy lat temu.

Sprzyjały temu dwa czynniki: znaczna izolacja przodków gorzyczków, związana z następowaniem i wycofywaniem się lodowców oraz zmianami klimatu w tropikach, a także to, że przodkowie gorzyczków białorzytnych i srebrnogłowych rozdzielili się stosunkowo niedawno – około 300 tysięcy lat temu.

Ten unikalny przykład naturalnej hybrydyzacji doprowadził do niezwykłych zmian w strukturze piór, pokrywających “czapkę” tych ptaków. Jak odnotowują naukowcy, ta ozdoba samców jest niezwykle blada, ponieważ pióra białorzytnych i srebrnogłowych gorzyczków są zupełnie różnej budowy.

Ten negatywny skutek krzyżowania się, zdaniem Weira, zmusił przodków gorzyczków zielonkawych do wyhodowania jaskrawożółtego opierzenia, przyciągając uwagę samic nie mniej niż błyszcząca biała lub niebieska “czapka” ich rodziców. Ta zmiana posłużyła wyodrębnieniu się gatunku, podsumowuje genetyk.

Zdjęcie: Dysmorodrepanis (CC BY-SA 3.0)
Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.