USA zakończą operacje wojskowe w Iraku 31.12.2021 r.

Opublikowano: 27.07.2021 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1229

Stany Zjednoczone zakończą swój udział w operacjach wojskowych w Iraku do 31 grudnia 2021 roku, chociaż nadal będą wspierać irackie siły bezpieczeństwa, podały oba kraje we wspólnym oświadczeniu.

„Po ostatnich negocjacjach technicznych delegacje zdecydowały, że stosunki w sferze bezpieczeństwa zostaną całkowicie przeorientowane na szkolenia, konsultacje, pomoc i dzielenie się danymi wywiadowczymi i że żadne siły amerykańskie nie będą odgrywać roli wojskowej do 31 grudnia 2021 roku” – czytamy we wspólnym oświadczeniu obu krajów, wydanym po rozmowach sekretarza stanu Anthony’ego Blinkena z ministrem spraw zagranicznych Iraku Fuadem Husajnem.

„Stany Zjednoczone zamierzają nadal wspierać irackie siły bezpieczeństwa, w tym (powstańców) Peszmergę, aby pomóc im w budowaniu zdolności do radzenia sobie z przyszłymi zagrożeniami” – czytamy w oświadczeniu.

W oświadczeniu nie ma też żadnej wzmianki o wycofaniu wojsk amerykańskich z kraju, obecnie znajduje się tam ok. 2,5 tysiąca amerykańskich żołnierzy.

Wcześniej amerykański prezydent Joe Biden na spotkaniu w Białym Domu z irakijskim premierem Mustafą Al Kazymi powiedział, że Waszyngton dąży do wzmocnienia partnerstwa z Bagdadem. Dodał, że współpraca w walce z terroryzmem będzie kontynuowana po zakończeniu misji wojskowej USA w Iraku.

Amerykański przywódca wyjaśnił, że jego kraj skupił się na konsultacjach i szkoleniu irakijskich sił oraz walce z PI (zakazane w Rosji ugrupowanie terrorystyczne), ale misji zbrojnych nie będzie.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.