Unia Europejska przegłosowała nowe, ostrzejsze przepisy

Opublikowano: 16.09.2023 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 3194

Unia Europejska zaostrza limity. Oficjalnie w „celu poprawy jakości powietrza w krajach UE”. To kolejne uderzenie w paliwa kopalne, samochody czy ogólnie pojętą działalność przemysłową.

Za nowymi unijnymi limitami głosowało 363 europosłów, 226 było przeciw, a 46 wstrzymało się od głosu. Tym samym ustanawiano bardziej rygorystyczne limity na 2035 rok dla szeregu substancji, w tym pyłu zawieszonego (PM2.5, PM10), NO2 (dwutlenku azotu), SO2 (dwutlenku siarki) i O3 (ozonu).

W tekście podkreślono potrzebę zwiększenia liczby punktów pobierania próbek jakości powietrza. Na obszarach miejskich na dwa miliony mieszkańców powinien przypadać co najmniej jeden punkt monitorowania. W miejscach, w których prawdopodobne jest wystąpienie wysokich stężeń ultradrobnych cząstek (UFP), sadzy, rtęci i amoniaku (NH3), powinien znajdować się jeden punkt poboru próbek na milion mieszkańców.

Europosłowie chcą zharmonizować obecnie rozdrobnione i nieintuicyjne wskaźniki jakości powietrza w całej UE. „Wskaźniki muszą być porównywalne, jasne i publicznie dostępne z cogodzinnymi aktualizacjami, aby obywatele mogli chronić się przed wysokimi poziomami zanieczyszczenia powietrza (i zanim zostaną osiągnięte progi alarmowe). Powinny im towarzyszyć informacje o objawach związanych ze szczytowymi poziomami zanieczyszczenia powietrza i związanym z nimi zagrożeniem dla zdrowia dla każdego zanieczyszczenia, w tym informacje dostosowane do grup szczególnie wrażliwych” – uznał PE.

Europarlament chce również, aby nowe przepisy dawały obywatelom, których zdrowie ucierpiało, większe prawo do odszkodowania w przypadku ich naruszenia. Europosłowie proponują, aby oprócz planów jakości powietrza, które są wymagane, gdy kraje UE przekraczają limity, wszystkie państwa członkowskie musiały również opracować harmonogramy dla wymaganej jakości powietrza, które określałyby krótko- i długoterminowe środki w celu osiągnięcia zgodności z nowymi wartościami granicznymi. PE jest teraz gotowy do rozpoczęcia negocjacji z Radą UE w sprawie ostatecznego kształtu przepisów.

Dwutlenek siarki czy tlenki azotu to najczęściej efekt uboczny powstający przy spalaniu paliw kopalnych (np. węgla, paliw opałowych) oraz biomasy. Wytwarzane są także naturalnie, np. podczas aktywności wulkanicznej. Jeśli zaś chodzi o cząstki stałe (PM), ich źródłami są zazwyczaj pył drogowy, działalność rolnicza, spaliny samochodowe, palone drewno czy szeroko pojęta działalność przemysłowa. Na to wszystko będą nakładane ostrzejsze limity, więc kwestią czasu jest, kiedy zwykły obywatel będzie płacił jeszcze więcej.

Autorstwo: KM
Źródło: NCzas.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

  1. bboyprezes 16.09.2023 13:19

    Czekam na moment jak wprowadzą systemy do kontroli wszystkich urzędników, ile czasu pracują na komputerze, ile czasu poświęcają na papierologię w tych wszystkich projektach zatwierdzanych w UE i ile to nas dodatkowo kosztuje za tą “ich pracę”.

  2. replikant3d 16.09.2023 17:11

    bboyprezes, prędzej uchwalą limity na oddychanie tlenem. Potem tylko obowiązkowe ,,wszczepy,, do gardeł by móc w każdej chwili ,,zablokować,, dopływ tlenu do płuc ,i gotowe!

  3. bboyprezes 16.09.2023 21:00

    Limitów na tlen jeszcze nie ma, ale jest “opłata miejscowa” za oddychanie “czystym” powietrzem na wakacjach w postaci 2.8pln/os/doba (więcej lub mniej w zależności od rejonu).
    Ale osobno co do powietrza, dzisiaj piękne bezchmurne niebo u mnie w mieście pokryte kreskami z samolotów, po pewnym czasie chmury jak mgła na niebie.

  4. pikpok 16.09.2023 21:08

    Tylko co zawiera ta ,,mgła”, jakie substancje dodawane są do paliwa lotniczego?
    Bo sama para wodna to to chyba nie jest.
    https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/3f/Be%C5%82chat%C3%B3w_Elektrownia.jpg/240px-Be%C5%82chat%C3%B3w_Elektrownia.jpg

    Jeden szpital “produkuje” dziennie ponad jedną tonę odpadów medycznych, które są spalane.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.