Ulewy zmieniły obozy uchodźców Syrii w bajora błota

Opublikowano: 20.01.2021 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 683

W północno-zachodniej prowincji Idlib, okupowanej przez Turcję i Al-Kaidę, burze i obfite deszcze pozbawiły namiotów dziesiątki tysięcy uchodźców w obozach bliskich tureckiej granicy. Gigantyczne kałuże błota zmiotły części obozów ze stoków, a w dolinach zalały prawie wszystko. Wysłano tam buldożery do uprzątania błota – sytuacja mieszkańców jest tragiczna.

Według organizacji humanitarnych, ponad 40 tysięcy osób zostało dotkniętych dodatkowym nieszczęściem w obozach w Idlibie. Przebywają tam rodziny, które uciekły przed działaniami wojennymi na południu prowincji. Nie mogą przejść do Turcji, bo Turcja zamknęła granicę, ani poprzez front na wolną stronę Syrii, gdyż zabraniają im tego rządzący w Idlibie dżihadyści.

„Już trzy dni pływamy w wodzie” – mówił dziennikarzom Abu Kassem, ojciec ośmiorga dzieci z obozu koło Maaret Misrin. Woda wdarła się do tysięcy namiotów, zalała legowiska z dywanów i koców. To samo w prowizorycznych szopach zbudowanych z byle czego. Mało kto ma tutaj kalosze, dzieci brną w błocie w plastykowych sandałach. Dużo ludzi już uciekło, szukając dachu w szkołach i meczetach, co nie jest łatwe.

Obozy w Idlibie są utrzymywane przez ONZ, Unię Europejską i organizacje humanitarne. Mark Cutts, który koordynuje lokalne operacje humanitarne ONZ, mówi, że sytuacja uchodźców może się niestety jeszcze pogorszyć, bo nadchodzą mrozy i śnieg. Niedługo niszczycielska wojna w Syrii będzie obchodzić swą dziesiątą rocznicę. Do tej pory w konflikcie inspirowanym przez NATO zginęło prawie 400 tys. ludzi, a wiele milionów straciło swe domy i musiało uciekać. W tej chwili większość Syrii pozostaje wolna, lecz jej części pozostają okupowane przez Stany Zjednoczone, Turcję i Izrael.

Autorstwo: JSz
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 2,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Kaczor3333
Użytkownik
Kaczor3333

Trudne warunki sprzyjają przyrostowi naturalnemu. Może dlatego w cywilizowanej Europie wymyślono Lockdown? A w Polsce Pisodół lub Morawiecki dałn, jak kto woli.