UE odrzuca tezy francuskich naukowców o GMO

Opublikowano: 10.10.2012 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 542

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) odrzucił francuskie badania dotyczące produkowanych przez firmę Monsanto nasion kukurydzy NK603, odpornych na silny środek tej firmy Roundup.

We wrześniu francuscy naukowcy z uniwersytetu Caen, ogłosili, że mogą one zagrażać zdrowiu i powodować raka. Ich badania były przyczyną apeli o zaostrzenie unijnego prawa dotyczącego uprawiania roślin GMO. Na podstawie podobnych badań w maju Francja zakazała hodowli nasion kukurydzy MON810.

EFSA stwierdziła, że wyniki francuskich badaczy nie są wystarczającym powodem do zakazu hodowli tej odmiany kukurydzy. Zakwestionowała ona wiarygodność badań m.in. z powodu dobrania do nich szczurów typu albinos Sprague-Dowley, które uważa za szczególne podatne na raka. Prowadzący francuski zespół badawczy naukowiec Gilles Eric Seralini nie krył swojego zaskoczenia decyzją EFSA, zapowiedział, że skomentuje ją dopiero po zapoznaniu się z precyzyjnym uzasadnieniem.

Francuskie badania wywołały w całej Europie ponowną dyskusję na temat genetycznie modyfikowanej żywności, poskutkowały nawet zakazem uprawy kukurydzy NK603 w Rosji. Grupa rosyjskich naukowców z Narodowego Stowarzyszenia Bezpieczeństwa Genetycznego zapowiedziała rozpoczęcie własnych badań nad modyfikowaną kukurydzą w marcu 2013 roku. Aby ich obserwacje i wnioski były ogólnie dostępne, planuje umieścić kamery w klatkach poddanych eksperymentom szczurów i emitować obraz z nich w internecie.

W całej Europie uprawa nasion GMO budzi wiele kontrowersji. Francja posiada restrykcyjne prawo dotyczące takich upraw. Całkowicie zakazane sa one w Niemczech, Luksemburgu, Grecji, Austrii, Węgrzech i Wielkiej Brytanii.

Rośliny GMO są odporne na silne pestycydy, były odpowiedzią na wzrost użycia środków chemicznych w rolnictwie, przez co są atrakcyjne dla rolników zapewniając lepsze plony. Budzą jednak wiele kontrowersji ze względu na możliwy wzrost zachorowalności na raka i defektów rodzących się dzieci.

Badania wykonane przez firmę Monsanto w 2002 roku stwierdzają, że składniki kukurydzy NK603 nie są szkodliwe dla organizmów innych niż docelowe, w tym ludzi i zwierząt. Uprawy GMO są promowane jako “ambitne rozwiązanie problemu głodu na świecie”. Ma na to wpłynąć skala produkcji, bezpieczeństwo środowiska. Monsanto twierdzi, że produkty firmy są przebadane i bezpieczne.

Źródło: Autonom


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

  1. sonia 10.10.2012 16:47

    ciekawe ile monsanto dał pieniędzy efsie za dopuszczenie kukurydzy modyfikowanej?

  2. Murphy 10.10.2012 18:41

    Jak by te miliardy dolarów które przeznacza się na wojny i zbrojenie poszło na przekształcanie nieużytków w pola uprawne i mechanizację upraw oraz uczenie rolnictwa to żadnego problemu głodu na świecie też by nie było, a na pewno zdrowsze to podejście niż GMO.

  3. belfanior 10.10.2012 23:06

    @Murphy
    Jasne,tylko komu zalezy na zlikwidowaniu glodu?…

  4. adambiernacki 11.10.2012 09:40

    Europa ma być rynkiem zbytu dla koncernów i chińszczyzny. UE to jedna wielka korupcja i bubel.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.