Ubiegłoroczne wybory w Berlinie muszą zostać powtórzone

Opublikowano: 01.10.2022 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 877

Po wyborach parlamentarnych w Berlinie we wrześniu ubiegłego roku pojawiły się liczne skargi.

Brakujące karty do głosowania, długie kolejki, zamknięte lokale wyborcze, duża liczba błędów… Po wyborach parlamentarnych w Berlinie we wrześniu ubiegłego roku pojawiły się liczne skargi. Teraz wszystko zmierza do powtórki. Według wstępnej oceny Trybunał Konstytucyjny uważa, że konieczne jest przeprowadzenie pełnego ponownego postępowania. Po chaotycznym głosowaniu koalicja czerwono-zielona zachowała władzę w stolicy Niemiec, a Franziska Giffey z SPD została burmistrzem.

Sąd stwierdził, że w przygotowaniu i przeprowadzeniu wyborów doszło do wielu nieprawidłowości. Miały one mieć wpływ na skład parlamentu i podział mandatów. Sytuację konstytucyjną można przywrócić jedynie poprzez pełną reelekcję posłów. Sędziowie zgodnie z prawem mają trzy miesiące od rozprawy na wydanie wyroku.

Do sądu wpłynęło łącznie 35 zastrzeżeń dotyczących przeprowadzenia wyborów do berlińskiego parlamentu i 12 rad dzielnicowych. Wśród nich znalazły się skargi państwowej komisji wyborczej i opozycyjnej AfD. Wszystkie strony postępowania proszone są o zgłaszanie uwag.
Wybory

We wrześniu ubiegłego roku odbyły się wybory do Bundestagu, parlamentu Berlina i tamtejszych 12 rad dzielnicowych. Odbyło się też referendum w sprawie wywłaszczenia dużych grup mieszkaniowych. W stolicy popełniono liczne błędy, takie jak brak kart do głosowania, długi czas oczekiwania i zamknięte lokale wyborcze. Nie wszystko zostało udokumentowane.

Autorstwo: Michał Waligóra
Na podstawie: Echo24.cz
Źródło: MediaNarodowe.com

9

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.