Twórcy opozycyjnego kanału z Białorusi dostali wyroki

Opublikowano: 08.05.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 576

Administratorzy i członkowie opozycyjnego kanału na „Telegramie” na Białorusi zostali skazani za przygotowania do zamieszek – podała w piątek strona internetowa Prokuratury Generalnej republiki.

„Prokuratura Generalna poparła w sądzie oskarżenie państwowe w sprawie karnej przeciwko czterem uczestnikom i administratorom kanału „Armia z narodem” na „Telegramie” i jednemu członkowi niezarejestrowanego stowarzyszenia Narodnaja Hramada. Biorąc pod uwagę dowody przedstawione przez prokuratora, Sąd Okręgowy w Mińsku wydał wyrok skazujący” – głosi komunikat.

Zwraca się uwagę, że oskarżonym zarzucono przygotowanie do udziału w masowych zamieszkach, którym towarzyszyła przemoc wobec ludzi, pogromy, podpalenia, niszczenie mienia i zbrojny opór wobec przedstawicieli władz, a także szkolenie innych osób w tych działaniach. Ponadto jeden z oskarżonych został oskarżony o utrudnianie pracy CKW Białorusi przez wcześniejszą zmowę z Siergiejem Cichanouskim, mężem liderki opozycji, byłej kandydatki na prezydenta Swietłany Cichanouskiej.

Z informacji wynika, że ​​oskarżeni zostali skazani na karę pozbawienia wolności na okres od 4 lat i 6 miesięcy do 5 lat i 6 miesięcy, a ostatni został skazany na prawomocną karę pozbawienia wolności na 6 lat. „W trakcie procesu oskarżeni nie przyznali się do winy. Wyrok nie wszedł w życie, można się od niego odwołać i zaskarżyć w apelacji” – głosi komunikat.

Po wyborach prezydenckich na Białorusi 9 sierpnia 2020 r., w których po raz szósty wygrał Aleksander Łukaszenko, uzyskując według CKW 80,1% głosów, w kraju rozpoczęły się masowe protesty opozycji, które stłumiły siły bezpieczeństwa. Między innymi, użyto specjalnych środków i specjalnego sprzętu. 11 lutego KGB na Białorusi ogłosiło, że sytuacja w kraju się ustabilizowała, szczyt protestów minął, manifestacje praktycznie zanikły.

Na Białorusi wszczęto sprawy karne przeciwko wielu przywódcom opozycji, w tym za wezwania do przejęcia władzy, utworzenia grupy ekstremistów i spisku mającego na celu przejęcie władzy państwowej w niekonstytucyjny sposób.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 3, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o