Trwa kryzys dyplomatyczny w stosunkach z Rosją

Opublikowano: 28.03.2018 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 648

Irlandia wydali jednego rosyjskiego dyplomatę w związku ze „sprawą Skripala” – podaje kanał RTE. „Akredytacja jednego z jego (ambasadora Federacji Rosyjskiej — red.) pracowników o statusie dyplomatycznym zostanie cofnięta” — powiedział szef irlandzkiego MSZ Simon Coveney cytowany przez RTE. 16 państw Unii Europejskiej, a także USA, Kanada, Norwegia, Ukraina i wiele innych krajów, podjęły decyzję o wydaleniu rosyjskich dyplomatów w związku z incydentem w Salisbury. W szczególności „wyróżniły się” władze USA, które ogłosiły, że wydalają 48 rosyjskich dyplomatów i 12 pracowników rosyjskiej misji przy ONZ, a także zamykają konsulat generalny Rosji w Seattle.

4 marca w brytyjskim Salisbury doszło to otrucia byłego oficera GRU Siergieja Skripala i jego córki Julii. Strona brytyjska zapewnia, że z otruciem Skripalów substancją A234 ma związek państwo rosyjskie, co Rosja kategorycznie odrzuca.

Sytuacja wokół otrucia byłego pułkownika rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU Siergieja Skripala powinna zostać uregulowana przez Rosję i Wielką Brytanię w oparciu o fakty – powiedziała podczas regularnego briefingu rzeczniczka prasowa Ministerstwa Spraw Zagranicznych Chin Hua Chunying. „Wyrażamy zdecydowany sprzeciw wobec każdego użycia broni chemicznej, jednak w dalszym ciągu uważamy, że ten problem powinien zostać rozwiązany przez Rosję i Wielką Brytanię w oparciu o fakty” — cytuje jej wypowiedź ABC News. Rzeczniczka prasowa chińskiego MSZ wezwała także do rezygnacji z konfrontacji i myślenia z czasów zimnej wojny. „W tej sytuacji każda ze stron powinna przestrzegać norm prawa międzynarodowego i unikać wszelkich działań o paradoksalnym charakterze” — podkreśliła.

„Zgadzam się z zarządem Partii Pracy Wielkiej Brytanii, że wszystko wskazuje na winę Rosji, ale uważam, że niektórzy z nas potrzebują więcej dowodów. Oszukano nas już, kiedy toczyła się wojna w Iraku — powiedziano nam wówczas, że Saddam Husajn posiada broń masowej zagłady i bardzo mocno wprowadzono nas w błąd” — powiedział brytyjski polityk lord Peter Truscott. „Nie mówię, że nie wierzę naszemu wywiadowi tu czy w USA, ale chciałbym zobaczyć więcej dowodów. Mamy jednak wyraźny akt solidarności sojuszników Wielkiej Brytanii odnośnie tego strasznego wydarzenia w Salisbury ze Skripalem i policjantem Nick’iem Bailey. Jest to niedopuszczalne. Myślę, że po wydaleniu 129 dyplomatów Rosjanie poczują, że powinni na to jakoś odpowiedzieć. Czy będzie to “okoza oko” — nie wiadomo. Kiedy prezydent Obama odesłał rosyjskich dyplomatów, Kreml nie zrobił tego samego. Dlatego poczekamy i zobaczymy. Myślę, że odpowiedź będzie, ale być może nie tak ostra” — powiedział Peter Truscott.

Fakt, że Wielka Brytania odmówiła udostępnienia dowodów na związek Moskwy z otruciem byłego szpiega Skripala świadczy o tym, że dla Zachodu mają znaczenie nie fakty, tylko dyskredytacja Rosji. “Dzisiaj odbyła się narada Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji na temat otrucia byłego rosyjskiego szpiega Siergieja Skripala” — pisze autor materiału Neopresse Paul Craig Roberts. Na posiedzeniu rosyjscy urzędnicy opierali się na faktach i obowiązujących porozumieniach regulujących śledztwo w sprawie podobnych zdarzeń i zadali pytanie, dlaczego Brytyjczycy domagają się od Moskwy wyjaśnień, gdy sami nie przestrzegają obowiązujących przepisów i nie przedstawiają dowodów, na których opierają się ich oskarżenia. Według słów przedstawicieli amerykańskiej i francuskiej ambasady, „nie potrzebują dowodów, by solidaryzować się z brytyjskimi przyjaciółmi”. Także oświadczyli, że Rosja „jest winna po prostu z racji oskarżeń” i dlatego pociągają ją do odpowiedzialności. To stanowisko świadczy o tym, że nie ma sensu, by Rosja odpowiadała na nieuzasadnione oskarżenia Zachodu faktami i apelami, ponieważ dla Zachodu mają znaczenie nie fakty, lecz „dalsza demonizacja Rosji” — podkreśla Roberts. Wcześniej czy później rosyjski rząd uświadomi sobie, że „współpracy z zachodnimi partnerami” nie będzie i że Zachód jest nastawiony na konflikt z Moskwą i przygotowuje swoich mieszkańców do konsekwencji. Przedstawiciel rosyjskich władz, który przewodniczył naradzie, porównał oskarżenie w sprawie Skripala do ostrzału MH-17 oraz oskarżeń przeciwko Serbii i Irakowi, które doprowadziły do wojny przeciwko nim. Według słów rosyjskiego urzędnika, „świat już nie jest jednobiegunowy” i Rosja nie będzie reagować na nieuzasadnione oskarżenia. Także podkreślił, że to, jak zachowują się Amerykanie, Brytyjczycy i Francuzi pokazuje, że sprawa Skripala stanowi „inscenizację w celu dyskredytacji Rosji”. Ten wniosek potwierdzają interwencje USA i Wielkiej Brytanii — podkreśla Roberts. Ostatnio można było obserwować, jak Zachód przeprowadzał interwencje w Serbii, Iraku, Libii, Somalii, Syrii, Jemenie i na Ukrainie, posługując się kłamstwem, i dążył do destabilizacji Iranu i Wenezueli. „Nie można wierzyć niczemu, co mówi Waszyngton i Londyn” — podsumował autor materiału Neopresse.

Wydalenie pracowników stałego przedstawicielstwa Rosji przy ONZ zagraża normalnemu funkcjonowaniu całego systemu tej organizacji i przeczy jej statutowi, powiedział “Sputnikowi” przewodniczący Komitetu Rady Federacji ds. Legislacji Konstytucyjnej Andriej Kliszas. „Pod pretekstem, że pracownicy stałego przedstawicielstwa Rosji przy ONZ są też “agentami służb wywiadowczych” i “nadużywają” przyznanych im przywilejów, USA utrudniają pracę rosyjskiej delegacji w ONZ. Rosja jest stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ, a to oznacza, że ​​jej przedstawiciele powinni brać udział w pracach ONZ w każdym przypadku. Wydalenie rosyjskich dyplomatów zagraża normalnemu funkcjonowaniu całego systemu tej organizacji” — powiedział Kliszas. Zaznaczył również, że Stany Zjednoczone, wydalając 12 pracowników stałej misji Rosji przy Organizacji Narodów Zjednoczonych, rażąco naruszają prawo kraju do rozmieszczenia siedziby organizacji z naruszeniem postanowień artykułu 105 Karty ONZ i sekcji 11, 13 i 15 Umowy między ONZ a rządem Stanów Zjednoczonych dotyczących siedziby centralnych instytucji ONZ.

Przedsiębiorca z Wielkiej Brytanii Walerij Morozow, który osobiście znał Siergieja Skripala, w talk show „Osobaja Statja” telewizji „Zwiezda” przedstawił własną wersję otrucia brytyjskiego szpiega i jego córki w Salisbury. “Kryją się za tym struktury kryminalne, które pracują na rzecz zachodnich elit. Skripal został wciągnięty w te schematy kryminalne z powodu działalności związanej z cyberbezpieczeństwem lub wywiadem politycznym” — przypuścił Morozow. Poinformował także, że po otruciu Skripala zaczął otrzymywać listy z groźbami. „Otrzymałem najpierw jeden list, potem drugi. Wydarzyło się to kilka dni po otruciu Skripala, brytyjskie media zaczęły prosić mnie o wywiad… List był w języku rosyjskim, zresztą, kiepskim. W kolejnych listach język się poprawił, w ostatnim liście w ogóle użyto idiomów”. Oto co mniej więcej było tam napisane: „Przyszli po Skripala, teraz przyjdą po Pana. Niech Pan uważa” — wspomniał Morozow.

Źródło: pl.SputnikNews.com [1] [2] [3] [4] [5] [6]
Kompilacja 6 wiadomości: WolneMedia.net


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. gajowy 28.03.2018 12:43

    UK może nie ujawniać dowodów bo ich ujawnienie odsłoniłoby ich możliwości operacyjne. Mogą ich teoretycznie nie chcieć ujawniać. Tak jak USA nie udostępniło zapisów z radarów dalekiego zasiego na Diego Garcia z czasu zaginięcie samolotu MH370.
    Jednak ze względu na bezprecedensowy charakter całej sprawy – coś jakby przygotowania do wojny – to powinni je udostępnić. O ile oczywiście je mają.

  2. polach 28.03.2018 16:12

    Kryzys stworzony sztucznie, aby realizować plan dobrania się do Rosji- wszyscy tego pożałujemy, jak się im uda wywołanie konfliktu, o którym tak marzą elity zachodu wraz z Usraelem.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.