Symbol „cienkiej niebieskiej linii” niezgodny z policyjnym mundurem

Opublikowano: 29.07.2021 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1057

Policja z Saint John w Kanadzie poinformowała, że przeprowadziła rozmowy z funkcjonariuszami i pouczyła ich, by nie nosili znaczków z „cienką niebieską linią”. Wcześniej w mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia policjantów wykonane w czasie protestu, na których na policyjnych mundurach widać naszywki przedstawiające czarno-białą kanadyjską flagę z poziomą niebieską linią. Protest miał miejsce 3 lipca na King’s Square.

Policja opublikowała swoje oświadczenie na „Twitterze”. Napisano w nim też, że z funkcjonariuszami omówiono standardy dotyczące munduru. Mogą się na nim znaleźć tylko zatwierdzone emblematy, a naszywka z niebieską linią do nich nie należy.

Symbol flagi z cienką niebieską linią jest niejednoznaczny. Jego zwolennicy podkreślają, że to symbol solidarności funkcjonariuszy. Przeciwnicy z kolei uważają, że wprowadza rozgraniczenie “my–oni”, w sensie policjanci przeciwko cywilom. Krytyka cienkiej niebieskiej linii wzmogła się po protestach ruchu Black Lives Matter i w miarę rozwoju ruchu Blue Lives Matter (w których chodzi o pokazanie wartości życia policjantów).

Protest na King’s Square zorganizowany 3 lipca miał uświadamiać społeczeństwo, jakie szkody niesie ze sobą kolonializm. Był pokłosiem odnalezienia grobów dzieci wywodzących się z ludności rdzennej, które chodziły do szkół rezydenckich. Wcześniej zniszczono pomnij Sir Samuel Leonard Tilleya znajdujący się na placu.

Siły policyjne z całej Kanady negują używanie symboliki cienkiej niebieskiej linii. RCMP pouczyło swoich funkcjonariuszy jesienią ubiegłego roku, podkreślając, że znaczek nie jest zatwierdzonym symbolem i nie jest oficjalną częścią munduru. Naszywki zakazała też policja w Ottawie. Znaczek był jednak widziany w tym roku u policjantów z Montrealu i Toronto.

Autorstwo: Katarzyna Nowosielska
Źródło: Goniec.net

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o