Światło wykrywa mikroplastik

Opublikowano: 10.10.2023 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1268

Nawet bardzo małe ilości mikroskopijnych drobin plastiku (MP) można szybko i łatwo wykrywać dzięki nowej technologii wykorzystującej światło – informuje pismo „Advanced Functional Materials”.

Mikroskopijne fragmenty łatwo uwalniają się z plastikowych przedmiotów. Konieczne jest wypracowanie metod pomiarowych pozwalających porównywać takie emisje i ustalać dotyczące ich normy. Istniejące technologie wykrywania MP trudno stosować w terenie. Wymagają skomplikowanej obróbki wstępnej, wysokowydajnego sprzętu i analiz przeprowadzanych przez wykwalifikowanych fachowców.

Zespół badawczy kierowany przez dr Ho Sang Junga z Koreańskiego Instytutu Nauki o Materiałach (KIMS), we współpracy z KOTITI Testing & Research Institute opracował (https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/adfm.202307584) pierwszą na świecie technologię szybkiego i bardzo czułego wykrywania w warunkach terenowych mikroskopijnych drobin plastiku (MP). Wiadomo, że zanieczyszczające środowisko i przedostające się do łańcucha pokarmowego mikroplastiki są szkodliwe dla ludzi.

Do wykrywania mikroplastiku w terenie służy specjalny zestaw, w skład którego wchodzi przenośny spektroskop Ramana – urządzenie pozwalające zidentyfikować konkretną substancję na podstawie widma rozpraszania światła. Po przefiltrowaniu próbki przez specjalny filtr strzykawkowy w ciągu 20 minut bez żmudnych przygotowań można określić typ mikroplastiku, liczbę jego drobin oraz ich rozmieszczenie.

Aby skutecznie odfiltrować MP, naukowcy zsyntetyzowali materiał plazmoniczny w postaci nanokieszeni, które mogą wychwytywać MP na powierzchni papierowego filtru i wzmacniać sygnały optyczne z widma Ramana wychwyconych drobin mikroplastiku. Można wykryć drobinki mikroplastiku o wielkości liczonej w nanometrach.

Autorom udało się także nauczyć sztuczną inteligencję (AI) interpretacji danych uzyskanych dzięki spektroskopii Ramana, aby określić, czy wykryty sygnał odpowiada mikroplastikowi – nawet jeśli w próbce występują elementy zakłócające wynik.

Technologia ta umożliwia dokładną identyfikację MP także w złożonych środowiskach lub próbkach pobranych od ludzi, a także określenie ich stężenia, rozmieszczenia i rodzaju drobin. Pomiary nie wymagają osób o wysokich kwalifikacjach, ponieważ interpretacja wyników zajmuje się sztuczna inteligencja.

Na razie koreański zespół badawczy prowadzi uzupełniające badania mające na celu ocenę toksyczności cząsteczek mikroplastiku dla ludzkiego organizmu.

Autorstwo: Paweł Wernicki (PAP)
Źródło: NaukawPolsce.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.