Senat nie dokonał impeachmentu Trumpa

Opublikowano: 14.02.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1348

W Senacie USA zabrakło 10 głosów, aby uznać Trumpa winnego podżegania do przemocy przeciwko władzom Stanów Zjednoczonych. W sobotę 57 senatorów zagłosowało za uznaniem Donalda Trumpa za winnego, a 43 opowiedziało się przeciwko temu. Wymagana większość 2/3 nie została więc osiągnięta.

„Jeśli nawet końcowe głosowanie nie doprowadziło do wydania werdyktu uznającego winę, istota oskarżeń nie może być przedmiotem sporu” – podkreślił Biden w pisemnym oświadczeniu rozpowszechnionym przez Biały Dom. Biden nazwał szturm na Kapitol „smutną kartką” w historii Stanów Zjednoczonych i powiedział, że wydarzenia te przypomniały o kruchości demokracji, której należy bronić. Wezwał również, by pamiętać, że „w Ameryce nie powinno być miejsca na przemoc i ekstremizm”.

Prezydent przypomniał, że spośród 57 senatorów, którzy głosowali za impeachment Trumpa, siedmiu było republikanami. „Nawet ci, którzy sprzeciwiali się jego skazaniu, np. lider mniejszości w Senacie (Mitch) McConnell, uważają, że Donald Trump jest winny „zasługującego na potępienie niewypełnienia swoich obowiązków” oraz jest „praktycznie i moralnie odpowiedzialny za sprowokowanie” przemocy na Kapitolu” – dodał Biden. Szef Białego Domu wyraził opinię, że nadszedł czas, aby „uzdrowić duszę narodu”. Podkreślił, że jest to „wyzwanie na przyszłość”.

Były prezydent nie omieszkał skomentować głosowania nad jego impeachmentem. „To kolejny etap największego polowania na czarownice w historii naszego kraju. Żaden prezydent nie musiał przez to przechodzić” – stwierdził Donald Trump w pisemnym oświadczeniu cytowanym przez NBC. „Podzielę się z wami wieloma sprawami w nadchodzących miesiącach i liczę, że będziemy kontynuować naszą niesamowitą wspólną drogę, aby osiągnąć wielkość Ameryki dla całego naszego narodu” – powiedział Trump. „Przed nami dużo pracy i wkrótce przedstawimy koncepcję jasnej, błyskotliwej, nieograniczonej przyszłości Ameryki” – dodał. Nie powiedział jednak, czy ma zamiar startować w wyborach prezydenckich-2024.

Donald Trump został pierwszym prezydentem w historii kraju, wobec którego niższa izba uruchomiła procedurę impeachmentu dwukrotnie. Drugi proces w Senacie odbył się ze wsteczną datą, po zakończeniu prezydentury Trumpa. Członkowie wyższej izby Kongresu zdecydowali, że impeachment wobec byłego prezydenta jest zgodny z amerykańską konstytucją.

W 2019 roku Demokraci w USA zorganizowali pierwszy proces o impeachment przeciwko Trumpowi. Prezydent był podejrzany o opóźnianie pomocy wojskowej dla Ukrainy i zażądanie w zamian przeprowadzenia śledztwa przeciwko swojemu przeciwnikowi politycznemu Joe Bidenowi i jego synowi Hunterowi. Trump oświadczył, że żądał od władz ukraińskich jedynie walki z korupcją. W lutym ubiegłego roku Senat uniewinnił go z obu zarzutów – nadużycia władzy i utrudniania pracy Kongresu.

Źródło: pl.SputnikNews.com [1] [2]
Kompilacja 2 wiadomości: WolneMedia.net

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 4, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o