Sąd w Turcji skazał czterech aktywistów na więzienie

Opublikowano: 07.07.2020 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 149

Po wydaniu przez sąd wyroku skazującego Tanera Kılıça za „członkostwo w organizacji terrorystycznej Fethullah Gülen” oraz skazującego Özlem Dalkıran, İdil Eser i Günala Kurşuna za „wspieranie organizacji terrorystycznej Fethullah Gülenter” Andrew Gardner, badacz Amnesty International w Turcji, który obserwował rozprawę, powiedział:

„Dziś byliśmy świadkami parodii sprawiedliwości o spektakularnych rozmiarach. Ten wyrok jest miażdżącym ciosem nie tylko dla Tanera, Özlem, İdil i Günala oraz ich rodzin, ale także dla wszystkich, którzy wierzą w sprawiedliwość i działanie na rzecz praw człowieka w Turcji i poza nią.”

„Decyzja sądu jest szokująca. Podczas 12 rozpraw sądowych każdy zarzut został podważony jako bezpodstawna obelga. Werdykt sądu przeczy logice i pokazuje, że ten trzyletni proces jest politycznie umotywowaną próbą uciszenia niezależnych głosów. ”.

„Ta sprawa była testem dla tureckiego wymiaru sprawiedliwości. To straszne widzieć jaką rolę odegrał i nadal odgrywa w karaniu za czyn polegający na obronie praw człowieka. Będziemy nadal wspierać naszych przyjaciół i współpracowników, którzy złożą apelację od tych haniebnych wyroków. ”.

10 obrońców i obrończyń praw człowieka, w tym dyrektorka Amnesty International w Turcji Idil Eser, zostało aresztowanych 5 lipca 2017 roku podczas rutynowego szkolenia, a prezes Amnesty w Turcji Taner Kılıç został uwięziony miesiąc wcześniej. Śledztwo nie dostarczyło żadnych dowodów na poparcie postawionych przez prokuratora zarzutów wspierania organizacji terrorystycznej.

Na rozprawie w listopadzie 2019 r. prokurator krajowy przedstawił ostateczną opinię, w której domagał się skazania Tanera Kılıça za „członkostwo w organizacji terrorystycznej”, Idil Eser, Özlem Dalkıran, Günala Kurşuna, Veli Acu i Nejata Taştana za „świadome i dobrowolne udzielanie pomocy terrorystycznej organizacji”. Zwrócił się do sądu o uniewinnienie Nalana Erkema, İlknur Üstün, Şeyhmus Özbekli, Ali Gharavi i Petera Steudtnera.

Na rozprawie w lutym, siedmiu obrońców praw człowieka i ich prawnicy przedstawili swoje końcowe mowy obronne. Na rozprawie 3 lipca czterej pozostali obrońcy praw człowieka i ich prawnicy przedstawili swoje mowy końcowe przed ogłoszeniem wyroku.

W ciągu ostatnich trzech lat ponad 2 miliony ludzi opowiedziało się za sprawiedliwością dla 11 obrońców praw człowieka. Do znanych osób, które podpisały listy otwarte (w 2017 r.) należą: Edward Snowden, Catherine Deneuve, Ai Weiwei, Angélique Kidjo, Anish Kapoor, Peter Gabriel, Zoë Kravitz, Nazanin Boniadi, Don Cheadle, Marisa Tomei, Adam McKay, Paul Haggis, Joshua Malina, Fisher Stevens, Claire Danes, Ben Stiller, Whoopi Goldberg, Mike Farrell, Eva Orner, Peter Sarsgaard, Tim Roth, Kathy Najimy, Mark Ruffalo, Zach Galifianakis, Bruce Cohen, Shira Piven, Mike White, Tim Kring, James McAvoy, Francois Morel, Elif Shafak, Bianca Jagger, Juliet Stevenson, Juliette Binoche, Jane Birkin, Isabelle Huppert i Tanita Tikaram.

Źródło: Amnesty.org

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o