Ruś Słowian czy Szwedów?

Opublikowano: 10.02.2024 | Kategorie: Historia, Publicystyka, Publikacje WM

Liczba wyświetleń: 1848

Fakty zapisane w starożytnych dokumentach często są niewygodne dla historii opowiadanej przez dzisiejszych polityków.

Zwykle, jeśli ktoś opowiada o historii powstania Rusi, opiera się na „Latopisie Nestora” (inny tytuł: „Powieść minionych lat”). A zgodnie z nim dowiadujemy się, iż po wypędzeniu Skandynawów pobierających trybuty z ludności żyjącej na ziemiach późniejszej Rusi, lokalni przywódcy nie potrafili się dogadać między sobą. Tak więc uradzili, by przyjąć wodza zewnętrznego. Do rządzenia sobą zaprosili Rusów pod wodzą Ruryka i jego braci. Określenie Rusowie niektórzy lingwiści wywodzą od staroszwedzkiego słowa „wiosłować”.

Historycy starali się dociec, kim byli ci ludzie pobierający trybut z ludności zamieszkujących ziemie nadbałtyckie, których przepędzono.

Określenie „Szwedzi” dla ludności Skandynawii znane jest już z dokumentów starożytnych z okresu pierwszych wieków naszej ery. Ślady archeologiczne wykazują, iż w VII w. w centralnej Szwecji w okolicach dzisiejszego Sztokholmu pojawiły się procesy, rozpoczynające ekspansję Szwedów na wschód poprzez archipelag wysp Allandów na tereny dzisiejszej południowej Finlandii po jezioro Ładogę, gdzie założyli faktorię Stara Ładoga. Był to okres, w którym Szwedzi penetrowali wschodnie wybrzeże Bałtyku aż po ujście Wisły, gdzie w VIII w. założono faktorię Truso (okolice dzisiejszego Elbląga), będącą jednym z portów początkowych szlaku rzecznego Wisłą po Dunaj. Istotnym dla Szwedów obszarem była wrzynająca się w ląd zatoka Fińska. W niej rozpoczyna się inny szlak prowadzący również do Dniepru. Kolejnym początkiem traktu rzecznego było jezioro Ładoga z faktorią Stara Ładoga na początku. Celem takiego działania Szwedów poza pobieraniem trybutu z okolicznej ludności były działania handlowe w tym utrzymanie rzecznego połączenia między Bałtykiem a Morzem Czarnym (Birką na wybrzeżu Szwecji i Konstantynopolem).

Tereny północne dzisiejszej Rosji były w tym okresie zamieszkiwane przez ludy ugrofińskie. Tak wyglądały rzeczne szlaki handlowe Birka – Konstantynopol.

Rusowie-Waregowie

Kim są Rusowie? Byli to Szwedzi i Finowie. Badania genetyczne Rurykowiczów, pierwszych władców Rusi, wykazały ich fińskie pochodzenie. Słowianie w tym okresie byli tylko rolnikami, myśliwymi i dostawcami trybutu. Kultura słowiańska, rządy wiecowe, nie sprzyjały tworzeniu silnych państw rządzonych przez władcę absolutnego. W jaki sposób na próby sprzeciwienia się reagowali Rusowie pokazuje przykład zemsty, jakiej na Drewlanach dokonała Olga, żona Igora zabitego gdy ponownie chciał pobrać trybut, który już wcześniej mu zapłacili. Zemsta była okrutna, żywcem zakopała przedstawicieli Drewlan, którzy chcieli się dogadać, zdradziecko wymordowując znaczną ich liczbę.

Łączenie Rusów ze Słowianami jest dużym błędem. Była to obca siła utrzymująca szlak wodny, która narzuciła plemionom słowiańskim swoją władzę.

Rusowie zajmowali się handlem, wyprawami łupieskimi, zbieraniem trybutu, rozbojem, zatrudnianiem się w formie żołnierzy najemnych a w późniejszym okresie podbojem ziem sąsiednich w stosunku do wcześniej kontrolowanych. Na mapie obok — ziemie kontrolowane przez Rusów po śmierci Jarosława Mądrego, rok 1054.

Początkowo głównym centrum władzy Rusów była Ruś Kijowska. Choć traci ona swoje znaczenie już w roku 1159, po najeździe Turków. W roku 1363 Rusowie tracą panowanie nad Rusią Kijowską, którą w swoje Księstwo Litewskie włączył Olgierd Giedyminowic. Rusowie swoje władanie przenoszą na północ na tereny znacznie wcześniej zajęte przez Szwedów i ludność ugrofińską. Samo Księstwo Moskiewskie jako dzielnica wydzielona dla najmłodszego syna Aleksandra Newskiego, Daniela również założone było na ziemiach ludów ugrofińskich, które z czasem podległy slawinizacji. Sami Rusowie również w czasie kilku pokoleń ulegają slawizacji. Imiona władców zmieniają się z typowo normandzkich na słowiańskie. Już urodzony ok. roku 944 syn Igora i Olgi nosił imię Świętosław. Ruś wyizolowuje się od Szwecji, lecz trudno obronić hipotezę, że jest to państwo słowiańskie. Władza, podejście władców do poddanych z pewnością nie jest słowiańskie, bardziej wareskie. To rozumienie władzy nad poddanymi umacnia się w okresie prawie 300-letniej zależności Rusi i Rosji od Mongołów, kiedy Księstwo Moskiewskie pełniło rolę poborcy podatków z ludów Rusińskich na rzecz Złotej Ordy, same się na tym bogacąc.

Do historii wykorzystywania Rusów w poborze trybutów przeszedł jeden ze znaczniejszych władców — książę moskiewski, syn Daniela i wnuk Aleksandra Newskiego, Iwan I Kalita, („kalita” znaczy „sakiewka”).

Autorstwo tekstu i zdjęcia: Zawisza Niebieski
Ilustracje: Minnekon (CC BY-SA 4.0), Popik (CC BY-SA 4.0)
Źródło: WolneMedia.net


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Zobacz również

19 komentarzy

 1. LichoNiespi 10.02.2024 13:35

  No wlasnie..kto stworzyl Rosje? Rosje stworzyl towarzysz Lenin za pieniedze niemieckiew 1917.

 2. Foxi 10.02.2024 15:10

  Autor powinien poczytać o roli Hanzy w tworzeniu polityki w tamtym rejonie. Wszystko zaczęło się właśnie od tej “sakiewki” która przez 500 lat wynajmowała wszelkiej maści zbirów świrów i bandytów, by jechali na wschód i robili tam hanzatyckie porządki. Prawdziwym celem był handelek i rynki zbytu. Pierwsza bandycka napaść Hanzy na Ruś poszła o kontrolę nad handlem pszenicą. Potem już tylko ich zachłanność rosła i rosła.

 3. niecowiedzacy 11.02.2024 02:31

  Nie rozumiem: po wypędzeniu Skandynawów zaprosili Rusów i dlaczego Rusowie tłumaczą się ze Szwedzkiego języka, czy to też Szwedzi.? Przecież Szwedzi są jednocześnie Skandynawami. I jakiej nacji był Ruryk? Na ile wiem kraje skandynawskie to: Dania, Norwegia i Szwecja. Na chłopski rozum to wychodzi iż: masło jest maślane. Taki artykuł nie dający pewności kto jest kto może być najwyżej dywagacją autora, albo manipulacją polityczną.

 4. rici 11.02.2024 08:48

  Bardzo dobry artykul.
  Trzeba dodac jeszcze ze wczesniej tereny poludniowej Ukrainy zajeli germanscy Goci wywodzacy sie rowniez z terenow Skandynawi. A jak sama nazwa wskazuje z Gotlandi, czyli kraju bogow w Szwecji. Goci dotarli na tereny Ukrainy przez obecne tereny Polski, wypierajac zamieszkujacych tam Scytow.
  Sami zostali wyparci przez tureckie-ugrofinskie ludy Hunow, a pozniej Madziarow i nastepnie Chazarow. Zachodni Goci dotarli do Hiszpani i polnocnej Afryki gdzie zalozyli swoje krolestwa, zniszczone dopiero przez muzulmanow. A Wschodni Goci dotarli do polnocnych Wloch i poludniowej Francji.
  Po zdobyciu Krymu przez Rosje w XIX wieku, znajdowaly sie tam jeszcze wsie gdzie mowiono w jezyku gockim.
  Slowianie wkraczali na tereny Ukrainy od poludnia z terenow Iranu.
  A propo Germanow i Slowian; to w staroslowianskim slowo german oznacza brata , lub najblizszego sasiada.

 5. poray 11.02.2024 10:04

  Panie Zawiszo bardzo wybiórczo podszedł Pan do tematu, tym bardziej, że “Fakty zapisane w starożytnych dokumentach często są niewygodne dla historii opowiadanej przez dzisiejszych polityków”.
  Po pierwsze pojęcie zinterpretowane przez zachodnich badaczy (w latopisie Nestora) jako Szwedzi, można również zinterpretować jako Sueves – czyli Słewowie, Połabianie.
  Po drugie na połabskie pochodzenie Rusów wskazują także późniejsze latopisy rusińskie.
  Po trzecie genetyka wskazuje nie fińskie (proszę sprawdzić subklada) a bałtyjskie (N1c podobne to tego jakie miał późniejszy Jagiełlo – jak wiadomo Fin pełną gębą)oraz zachodniosłowiańskie (R1a M458 i I2a) pochodzenie Rurykowiczów.
  Po czwarte miasta skandynawskie na które Pan wskazuje po pierwsze są późniejsze a po drugie jak np. Birka zasiedlone były głownie przez Słowian, do czego niechętnie przyznają sie nawet zachodni badacze. Pierwszy znaczący port i miasto duńskie Hatheby przypomnę powstało w wyniku zagrabienia (niemal w całości wraz z rzemieślnikami) prze króla duńskiego Połabianom. W ten sposób zrabowano połabski port Reric (czy nazwa się Panu przypadkiem z czymś kojarzy?)
  Po piąte obrzędy i rytuały opisywane przez kronikarzy arabskich czy Konstantego Porfirogenetę podejrzane na Rusi są na wskroś słowiańskie (podobne występują u Ariów i Bałtów, a już nie u Nordyków)
  Po szóste na terenie Rusi nie zachowały się żadne obrzędy typowe dla Nordyków (podobnie brak artefaktów)
  Które tereny północnorusińskie Pana zdaniem zostały zajęte przez Szwedów? może jakieś na to dowody?

 6. rici 11.02.2024 10:59

  poray; Z tym Sueves to troche przesadziles.
  Wschodni Goci gdy zostali wyparci z terenow Ukrainy przemieszczali sie po Europie, czesc z nich nazywala sie Suebo, i osiedlila sie na terenie obecnych poludniowych Niemiec jako Szwaben, druga czesc osiedlila sie na terenie Portugali i stad portugalska nazwa Porugali Suebo. Jak juz pisalem wczesniej Goci wyszli z terenow Gotlandi , a Gotlandia jest czesia Szwecji. Po szwabsku Szwabowie nazywaja sie Swuebo.
  Ponadto Slowianie, Baltowie, czy Germanie sa Ariami.
  Z tym ze Germanie dotarli do Europy droga polnocna, a Slowianie poludniowa. Ale wywodza sie z jednego aryjskiego matecznika za Uralem. Obecnie odnajduje sie tam ruiny miast majace kilka tys. lat.
  Zas Finowie i Estonczycy to ludy pochodzenia ugrofinskiego, czyli tureckiego.
  Ludy tureckie przybyly najpozniej do Europy, chociaz trzeba powiedziec ze Finowie i Estonczycy byli tymi pierwszymi, nastepnie Awarowie, Hunowie itd.

 7. Zawisza Niebieski 11.02.2024 22:57

  @Foxi
  Hansa powstaje dopiero w XII w, zaś wydarzenia opisane w tekście to VII-IX w.
  @Niecowiedzący @poray
  Wiking, to wyprawa, ludność Skandynawska stanowiąca proto-germanów została określona Szwedami już w dokumentach rzymskich w początkach I tysiąclecia. Tekst został oparty o wykład prof. Władysława Duczko.
  @poray
  Prawdą jest, że na terenach północno-zachodniej Rusi pojawiła się migracja Słowian Połabskich, tyle, że w tworzeniu Rusi nie mieli oni większego znaczenia.
  Bałtowie to dziś w 42% nosiciele haplogrupy R1a i w 40% N1c. Nic dziwnego, gdyby Jagieło nosił haplogrupę N1c. W trakcie zajmowania terenu przez ludność napływową nie było ostrych granic a także opuszczenie terenu przez daną ludność, jak w przypadku Gotów na zachodniej Ukrainie nie oznaczało opuszczenie ludności w 100%
  @poray @rici
  Emigracja ludów proto-germańskich na tereny dzisiejszej zachodniej Ukrainy wystąpiła dwa razy, raz przed naszą erą, drugi raz ok II/III w. Ma to dziś odzwierciedlenie w ok. 20% udziale haplogrup proto-germańskich w populacji zachodniej Ukrainy.

 8. poray 12.02.2024 09:38

  Rici
  gratuluje udało Ci się pomieszać wszystkie pojęcia i przeinaczyć wszystkie fakty. powiedz skąd czerpiesz wiedzę?
  Po kolei:
  1. Nazwa Suevos była znana zanim zaczęto opisywać Gotów, polecam Tacyta i Pliniusza
  2. Goci nie mają nic wspólnego z Suevami i Związkiem Suevskim opisywanym już w I_II w ne.
  3. Rdzenni Goci może pochodzili z Gotlandii i w I w ne byli Nordykami, lecz po dotarciu w obszar Wisłujścia zmieszali sie z lokalną ludnością Słowian, Sarmatów i Bałtów. Stąd już w III w ne byli mieszanka etniczną wśród której Nordycy stanowili mniejszość. Mówią o tym zeszłoroczne badania zespołu M. Figlerowicza (polecam).
  4. W stronę Portugalii ruszyli Wizygoci (owa mieszanka nordycko-sarmacko-słowiańska) a nie Ostrogoci z Krymu. Polecam kronikarzy wczesnośredniowiecznych rzymskich i bizantyjskich.
  5. W stronę Hiszpanii i Portugalii (następnie Afryki Płn) ruszyli początkowo Wandalowie (kultura przeworska) i Suevowie. Dopiero po tym na płw Iberyjski dotarli Wizygoci, którzy walczyli z tymi pierwszymi i ich wyparli (polecam kronikarzy wczesnośredniowiecznych to opisujących).
  6. Ani Słowianie, ani Bałtowie ani “Germanie” (kim są Twoim zdaniem Germanie?, bo Germania to był obszar geograficzny zamieszkały przez różne etnosy) – nie byli Ariami. Z Ariami spokrewnieni sa Słowianie i Bałtowie ale pokrewieństwo nie oznacza tożsamości. Mamy inne (choć wychodzące z jednego rdzenia R1a) Hg mamy podobne ale różne języki, obszar wierzeń i kultura były raczej tożsame. Ale oczywistym błędem jest twierdzenie że Ariowie to Słowianie. zupełna bzdura, równie dobrze można powiedzieć że Szwedzi to Anglicy.
  7. Germanie nie przyszli z żadnego Uralu, jak wspomniałem to miks etniczny. Pomieszałeś – drogą południową do Europy weszli protoceltowie , Słwoianie weszli prawdopodobnie drogą ółnocną. Germanie nie weszli bo ich nie było. Jeśli myli Pan Nordyków z Germanami (co jest wymysłem niemieckim z XIX w – tak starali się tworzyć swoją tożsamość etniczną i kulturową), to dodam, że Nordycy to po pierwsze nie Germanie, po drugie to miks protosłowian z okresu 2,5 tys lat pne, którzy weszli na teren Skandynawii i Staroeuropejczyków (I1a) którzy w tym samym czasie weszli na ten teren. Tam się zmieszali dając nam pojęcie etnosu Nordyków czy Skandynawów (to uogólniając ponieważ na teren Skandynawii i w późniejszych czasach wchodziły dalsze migracje: słowiańskie, bałtyjskie, scytyjskie, celtyckie).
  8. Kolejny błąd Turcy to nie Ugrofini. Turcy to mieszanka Ujgurów i Heftalitów. Ugrofinowie w znacznej mierze to odmienny etnos.
  9 Ani Awarowie ani Hunowie nie byli Ugrofinami. Potwierdzają to nie tylko badania genetyczne ale również archeologiczne i wzmianki historyczne.

 9. poray 12.02.2024 10:00

  Zawisza Niebieski
  1. Prof Duczko już wiele rzeczy zmyślił i zinterpretował aby udowodnić germańskość (w rozumieniu protoniemieckość) wszystkiego co się rusza od Dniepru po Tamizę i Ebro. Po pierwsze to, to co napisałem już Riciemu Skandynawowie to nie Germanie. Takie pojęcie w XIX wieku ukuła niemiecka szkoła historyczna, (z J., Grimm na czele) szukając tożsamości kulturowej dla Niemców. Skandynawia w źródłach historycznych (starożytność, wczesne średniowiecze) nigdy nie została nazwana Germanią.
  Co za tym idzie nie było żadnych protoGermanów, ponieważ Germania to pojęcie geograficzne nie etniczne. Kto i kiedy pierwotnie zasiedlił Skandynawię znajdziesz post wyżej dot. Riciego.
  2. W swoim poprzednim poście wskazałem na obszar argumentów i faktów kwestionujących nordyckość Rusi i potwierdzających jej słowiańskość. Spróbuj podjąć dyskusję nad poszczególnymi argumentami. N1c Ruryka oraz R1a i I2a jego linii pobocznych i potomków zatem nie ma nic wspólnego z Nordykami czy Szwedami.
  3. W IX wieku na terenie południowej Skandynawii (obecnej Szwecji) nie było żadnego miasta (późniejsze miały genezę słowiańską i bałtyjską). Demografia była skrajnie niska a germanofile oraz Ty za nimi sugerują, że Nordycy weszli do Rusi i Kijowa (jeden z najludniejszych obszarów ówczesnej Europy podobnie jak Kijów był wówczas wielkości Rzymu) i ustanowili dynastię. Ładna bajka tylko brak rzeczowych argumentów na jej poparcie.
  4. Jacy protogermanie byli na terenie Ukrainy przed naszą era? jacy protogermanie byli w ogóle w tym czasie w Europie. Kim konkretnie są owi protogermanie? to jakieś absurdy nie znajdujące pokrycia ani w kronikach ani choćby genetyce.
  5. Skąd te 20% Nordyków w śladzie genetycznym współczesnej Ukrainy ?!Obecnie na terenie Ukrainy mamy ok 8% R1b, w tym część to poststepowcy z Yamnaya (więc nie Nordycy ani protoceltowie, część Sarmatów miała R1b- jak ten znaleziony w zeszłym roku w Anglii z czasów rzymskich), a część jakieś późniejsze wpływy (od potopu szwedzkiego, po II WŚ) – możliwości było nie mało, podobnie jak i u nas. Tym bardziej że do ’39 “u nas” i Ukraina się znacząco pokrywała. Z kolei I1a na Ukrainie to 4%. Może część z nich to postGoci, ale na pewno,część to staroeuropejczycy czy postscytowie, którzy też częściowo mieli I1a (bynajmniej nie nordyckie). Mówienie o etnosach tysiąc – dwa tysiące lat temu, na podstawie występowania współczesnych Hg na danym terenie jest mało wiarygodne. Tu należałoby się posiłkować badaniami Hg z okresu wczesnego średniowiecza.

 10. nefalin 12.02.2024 14:55

  @poray
  Imponujące informacje posiadasz. Chętnie bym poczytał więcej Twoich tekstów.
  Od siebie polecam wyniki badań genialnego Artura Lalaka.
  https://lalartu.com/

 11. rici 12.02.2024 16:41

  poay; zapoznaj sie z badaniami nad Arkaim miastem Ariow za Uralem. Oficjalnie datowane na 2000 lat pne. , ale znaleziska sa tam o 2000 lat starsze, a samo miasto uznaje sie jeszcze za starsze. W poblizu Arkaim znaleziono jeszcze 16 podobnych osad. a w dalszej odleglosci kilkadziesiat. Badania genetyczne wykazaly istnienie haplogruupy slowianskiej i germanskiej. Oczywiscie badania te sa zamiatane pod dywan poniewaz wywracaja dotychczasowe ustalenia “uczonych”.
  Na Syberii istniala bardzo wysoko rozwinieta cywilizacja aryjska. I to bardzo dawno temu, przynajmniej kilka tys. lat.
  W tym czasie gdy istniala cywilizacja Arkaim, w Europie pasly sie jelenie, no teraz tez sie pasa, tylko ze ewoluowaly i pasa sie na dwuch nogach.
  Zobacz sobie na mur chinski, rzekomo zbudowany przez Chinczykow. Chinczycy go tylko w pozniejszych czasach wyremontowali, ale go nie wybudowali.
  A to z prostej przyczyny, mur ma dostep od polnocy, czyli od Syberii i jest ustawiony przed intruzami z poludnia czyli z terenow Chin. Co Chinczycy wybudowali mur zeby sie bronic przed dzikimi Chinczykami?.
  Z tymi roznymi wedrowkami ludow: 20 lat temu w moim podblizu zaczeto wykopy pod budowe nowych blokow, i wykopano cmentarzysko Bajuwara z IV wieku. Bajuwara to takie celtyckie plemie zamieszkujace do V wieku ne. tereny Bawarii. No i zainteresowalem sie tym. Bajuwara uciekli przed Awarami, i Awarowie zajeli ich tereny. Ich panstwo trwalo do czasu zwyciestwa Karola I pod Regensburgie/Ratyzbona/, ale jak czytalem to sa zrodla ktore podaja ze ojciec Karola I byl krolem Awarow. Sama nazwa bawaria powstala od Awarow. B-Awaria.Jak czytam oficjalne dane ze Awarowie to lud kaukaski, poniewaz w krotkim czasie przeszli z z terenow pogranicza Chin, Mongoli /okolo 5 tys.km/ i zatrzymali na terenie polnocnego Kaukazu, to mi sie smiac chce.
  A co do badan genetycznych na haplogrupe R1a1, czyli slowianska, to Polsce 50-55 %, wsrod Serbow Polabskich i Luzyckich 64 %, u Persow 70 % a u Kurdow 90 %.
  W calych Niemczech to okolo 30 % czyli wiecej niz wsrod Rosjan i 2 x wiecej niz na Ukrainie.
  Badania genetyczne amerykanskich uczonych na pozostalosciach w kurchanach scytyjskich wykazaly ze nejbardziej spokzewnieni sa z nimi Afganczycy.

 12. kufel10 13.02.2024 02:46

  RICI zerknąłbyś jeszcze do do odpowiedzi w temacie “Nieważny powód, byle była wojna” ? Ciekawi mnie Twoje stanowisko.

 13. poray 13.02.2024 08:49

  Nefalin
  polecam nasze książki, artykuły, niektóre wykłady, audycje radiowe (www.prazrodla.pl i https://www.facebook.com/praZrodla
  pozdrawiam

 14. poray 13.02.2024 09:15

  Rici
  Podajesz kolejne błędne informacje, po raz kolejny spytam skąd je bierzesz?
  1. Arkaim to znany mi temat od lat. Powiedz tylko gdzie tam masz Hg germańskie?! W ogóle nie ma czegoś takiego jak haplogrupa germańska. Skąd to wziąłeś? czyżbyś miał jakieś rewolucyjne nie publikowane wyniki badań?:)
  W kulturze andronowskiej przeważają Hg R1a M417 (protoario słowiańskie w sensie z nich wykształciły się późniejsze haplogrupy słowiańskie i aryjskie) to Hg typowa też dla kultury sznurowców, istniejącej na obszarze Europy Środkowej. Kultura Sintaszta to z kolei R1a M420 i M417 czyli też protoaryjskie i po części protosłowiańskie. DROBNA UWAGA, żadna z tych haplogrup nie ma nic wspólnego z “Germanami” rozumianymi jako Niemcy, Celtowie itp. Więc spytam ponownie gdzie masz tam Germanów?
  2. Arkaim i kultura andronowska to wczesna epoka brązu nie żadne wcześniejsze tysiące lat miasta. Trzymaj się faktów nie nadinterpretacji nie wiadomo skąd.
  3. Co do muru chińskiego Juezi czyli tak nazywani przez Chińczyków Tocharowie (te same geny co kultura sznurowców) weszli na teren Chin na początku III tysiąclecia pne. Tam wg kronik chińskich założyli pierwszą chińską dynastię. A potem zostali wypędzeni z Chin cofnęli się na zachód. Kiedy powstał mur to sprawa dyskusyjna (nie jednoznaczna). W każdym razie w późniejszych wiekach Chińczycy mieli się przed kim bronić od północy – Heftalici (post Tocharowie) , Ujgurowie etc. Sięgnij nieco do historii Azji polecam na początek Gumileva.
  4. Awarowie mają głównie Hg typowo słowiańskie, kultura też ich była pokrewna dla Słowian i Ariów. Co do pochodzenia Awarów nie ma pewności, są dwie wykluczające się wzmianki historyczne. Baiuaria, Boioaria to określenia z VI-VIII wieku tylko że nie na plemię celtyckie. Wówczas tam już nie było Celtów. Boiowie zostali wyparci w stronę dzisiejszej Bawarii za sprawą Markomanów. Onomastyka, Hg i kultura zachowana w obrzędach ludowych Bawarii wskazuje na ogromną ilość analogii z kulturą słowiańską, nie celtycką.
  5. Znowu mieszasz pojęcia co innego R1a protoariosłowiańska (np M17, M417, M420, M198), co innego R1a Słowiańska jak np. M280, M458, a co innego aryjska R1a Z9. Ariowie to nie Słowianie, tak samo jak Bałtowie to nie Słowianie mimo że wyszli z jednego korzenia.

 15. rici 13.02.2024 12:43

  Widzisz poray; u mnie to wszystko ma swoja przyczyne.
  Jezeli gdzies przebywam to staram sie w pierwszej kolejnosci zapoznac z historia. poniewaz historia to moje hobby. Wiec na poczatek przeczytalem oficjalna historie Bawarii, takie dwa opasle tomiska. Tam bylo napisane ze w V wieku z terenow Czech na Bawarie ruszyly germanskie plemiona Awarow i przegonili celtyckie plemie Bajuwara.
  Jakis czas pozniej musialem isc na impreze to katolickiego kosciola pod wezwaniem sw. Korbianina. Zeby sie nie nudzic chodzilem po kosciele i czytalem historie tego swietego. No i zaczelo mi sie nie zgadzac z oficjalna historia. No bo jak Awarowie byli plemieniem germanskim i przywedrowali na tereny Czech od poludnia, a pozniej na Bawarie to musieli byc chrzescijanskimi Arianami. Wszystkie plemiona germanskie-gockie wedrujace od terenow obecnej Ukrainy byly arianskie, takie jak Wizygoci, ostrogoci, Frankowie, Szwabowie. Byly to plemiona gdzie swoja misje chrzescijanska pelnil biskup Wulfi, z tym ze biskup Wulfi byl uczniem biskupa Ariusza nieuznajacego zmian narzuconych przez cesarza Konstantyna i utworzonego przez niego kosciola katolickiego. Biskup Ariusz uznawal pierwotne chrzesacijanstwo, i pozniejsze chrzescijanstwo wzielo od niego swoja nazwe. W zwiazku z wedrowkami i podbojami Gotow praktycznie cala owczesna Europa byla arianska. Katolickie byly tylko dwie decezje, jedna w Rzymie druga na Sycyli.
  Karol I nie mogl zostac krolem Frankow, chociaz dokonal przewrotu na dworze krolewskim. Poniewaz zyl jeszcze krol Childeryk, a zamach na krola byl rownoznaczny z zamchem na potomkow Jezusa, za jakich uznawano Merowingow.
  Karol I by otrzymac korone krolewska przyjal chrzest katolicki i zwrocil sie do biskupa Rzymu o korone statniego cesarza rzymskiego, ktora otrzymal pod warunkiem ze przeprowadzi swoj kraj na katolicyzm. i dlatego Karol I sciagnal mnichow miedzy innymi z Irlandi i po kilkuletnim szkoleniu mnisi ci zostali wyslani na nawracanie na katolicyzm, byl miedzy innymi tam pozniejszy sw. Korbinian ktory zostal wyslany do Bawari by nawracac pogan, nie Arian.
  A tak nawiasem mowiac to Boioar to oznacza Bawarczyka w jezyku bawarskim. Jezyk bawarski jest osobnym jezykiem i jako taki jest uznawany przez UNESCO, i to jezyk uznawany za zagrozony wyginieciem.
  cdn.

 16. rici 13.02.2024 17:08

  Co do muru chinskiego to jeszcze raz zapoznaj sie jak jest usytuowany. Wejscia do obrony na mur usytuowane sa od strony polnocnej, czyli mur miat chronic przed atakami od strony poludniowej. No chyba ze nie rozrozniasz stron swiata.
  Niemcy jako takie zostaly stworzone nieco ponad 100 lat temu przez Bismarcka. Wczesniej nie istnialo nic takiego. Nie bylo rowniez czegos takiego jak cesarstwo rzymskie narodu niemieckiego, bylo cesarstwo rzymskie narodu germanskiego. Krolestwo Frankow skladalo sie z podbitych ksiestw germanskich.
  Dzieki niemieckiej encyklopedii historycznej dowiedzialem sie jaki tytul krolewski mial Boleslaw Chrobry, jaki tytul zostal mu nadany przez papieza, a tytul ten to “Krol Wielkiej Polszy i Wielkiej Chrobacji” W Polsce na ten temat nic nie powiedza, a Chrobacja to tereny poludniowo-wschodniej Polski, zwanej dzis Malopolska. Gdy dzisiaj ktos powie ze mieszkali tam Chorwaci, czyli ze to byla tzw. Biala Chorwacja to od razu wyzywany jest od fokiarzy itp.
  Rowniez podobnie ma sie wszelkimi publikacjami w internecie i nie tylko. Taki przyklad na polskiej stronie na temat Arian sa dwa zdania, na niemieckiej mam 30 stron.
  Podobnie jest tez i w innych kwestiach czy to historycznych, czy innych naukowych, chociaz zdarza sie i tak ze po polsku mam objetosciowo wiecej niz po niemiecku, ale to dotyczy w zasadzie stron zawierajacych dane dotyczace wiadomosci stricte polskie.
  Bardzo czesto sie zdarza ze dane htore tam sa nawzajem sie wykluczaja.
  Dlatego trzeba siegac do wielu zrodel, i przyjmowac to co jest ze soba logicznie powiazane i nastepnie laczyc kropki .

 17. poray 13.02.2024 18:38

  Rici
  mam propozycję, nie opieraj się na wiedzy powszechnej, bo tak jak ta niemiecka o Bawarii pełna jest bzdur (których wybacz ale już mi się nie chce komentować) i politycznych nadinterpretacji, co u Niemców charakterystyczne.
  pokrótce zgodnie z kronikami wczesnośredniowiecznymi i stanem aktualnej wiedzy naukowej:
  1. Awarowie nie byli Germanami ani nie wyznawali arianizmu
  2. Merowingowie zanim przyjęli chrzest nie byli arianami lecz określani byli jako poganie
  3. Frankowie nie wyznawali arianizmu (nawet w czasie aklimatyzacji w Astrazji) jako ciekawostkę podam, że te same geny w tym subklada co Merowingowie mieli wojownicy frankijscy z obszaru Niemiec (V w.) oraz Goci z Kowalewkowa. A dokładnie ujmując były to Hg sarmackie, stepowe.
  4. Zatem Goci nie byli Germanami (byli miksem etnicznym), nie byli Germanami Awarowie, podobnie Suevowie i także Boioariowie (choć ci już pewnie byli mieszanką etniczną).
  5. Po raz kolejny powtórzę do czasów późnego średniowiecza a nawet i później żaden kronikarz nie twierdził, że byli jacyś Germanie, lecz że była Germania zamieszkana przez różne ludy.
  6. Nie było żadnego cesarstwa rzymskiego narodu niemieckiego czy germańskiego lecz RZESZA zwana Heiliges Römisches Reich. W czasach tego cesarstwa nie było ani słowem mowy, że są Germanami.
  7. Królestwo Franków składało się z Franków, którzy opanowali obszar Galii (dzisiejszej Francji ) i Astrazji (Zachodnie Niemcy), następnie podbili oni północne Włochy (wówczas jeszcze słowiańskie) i resztę Włoch (post rzymskich). Po tym podbijali obszar dzisiejszych Niemiec zwanej Saksonią, a według kronik wczesnośredniowiecznych Saksonia to (podobnie jak Germania) kraina geograficzna, zamieszkana (UWAGA) przez Słowian, Awarów, Hunów, Saksonów, Turyngów, i Boioariów. Sięgnij do wczesnośredniowiecznych kronik frankijskich, saksońskich, duńskich a się przekonasz.
  “Sięgać do źródeł nie interpretacji, weryfikować wszelkie informacje” – to motto naszego Wydawnictwa. Pozdrawiam:)

 18. rici 13.02.2024 19:11

  Jak moge z toba dyskutowac poray, jak ty nawet nie umiesz czytac ze zrozumieniem. Porowniaj sobie moj komentarz i twoja na niego odpowiedz.

 19. poray 15.02.2024 08:57

  też tak sądzę że podstawy do dyskusji zostały wyczerpane:)

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.