Rozwiązano jedną z tajemnic genetyki

Opublikowano: 14.10.2019 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 25

Biolodzy z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Stanach Zjednoczonych rozwiązali zagadkę niezrozumiałego od długiego czasu mechanizmu genetycznego, którego naruszenia wywołują poważne zaburzenia w rozwoju ludzi i zwierząt.

Określa on, w jaki sposób DNA przybiera kompaktowy kształt, determinując, jakie geny powinny być aktywne w przyszłości – napisano w komunikacie prasowym na portalu Phys.org.

Badacze w ramach eksperymentów na muszkach owocówkach stwierdzili, że para chromosomów umieszczana jest w jądrze komórki w taki sposób, że każdy chromosom zostaje w specyficzny sposób wyrównany naprzeciwko drugiego. Jeśli przy pakowaniu mają miejsce naruszenia, prowadzi to do takich konsekwencji, jak ślepota, czułki zamieniane są w kończyny lub powstają inne wady.

DNA (kwas deoksyrybonukleinowy) to bardzo długi organiczny związek chemiczny, który skręca się (kondensuje) w jądrze, przybierając kompaktowy kształt. Jak wyjaśnili badacze, w określonych częściach ciała muszek kondensacja przebiegła łatwiej i szybciej, niż w innych. Na przykład w komórkach fotoreceptorowych homoligiczne chromosomy łączą się ze sobą, żeby odbudować uszkodzone fragmenty DNA. Jednak w komórkach czułków mechanizm ten działa inaczej i naruszenia przy wyrównywaniu chromosomów prowadzą do rozwoju odnóży zamiast czułków.

Na podstawie: Phys.org
Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 3,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o