Rozwiązano jedną z tajemnic genetyki

Opublikowano: 14.10.2019 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 565

Biolodzy z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Stanach Zjednoczonych rozwiązali zagadkę niezrozumiałego od długiego czasu mechanizmu genetycznego, którego naruszenia wywołują poważne zaburzenia w rozwoju ludzi i zwierząt.

Określa on, w jaki sposób DNA przybiera kompaktowy kształt, determinując, jakie geny powinny być aktywne w przyszłości – napisano w komunikacie prasowym na portalu Phys.org.

Badacze w ramach eksperymentów na muszkach owocówkach stwierdzili, że para chromosomów umieszczana jest w jądrze komórki w taki sposób, że każdy chromosom zostaje w specyficzny sposób wyrównany naprzeciwko drugiego. Jeśli przy pakowaniu mają miejsce naruszenia, prowadzi to do takich konsekwencji, jak ślepota, czułki zamieniane są w kończyny lub powstają inne wady.

DNA (kwas deoksyrybonukleinowy) to bardzo długi organiczny związek chemiczny, który skręca się (kondensuje) w jądrze, przybierając kompaktowy kształt. Jak wyjaśnili badacze, w określonych częściach ciała muszek kondensacja przebiegła łatwiej i szybciej, niż w innych. Na przykład w komórkach fotoreceptorowych homoligiczne chromosomy łączą się ze sobą, żeby odbudować uszkodzone fragmenty DNA. Jednak w komórkach czułków mechanizm ten działa inaczej i naruszenia przy wyrównywaniu chromosomów prowadzą do rozwoju odnóży zamiast czułków.

Na podstawie: Phys.org
Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.