Rosyjski MON przejmuje kontrolę nad Grupą Wagnera

Opublikowano: 01.09.2023 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1608

Kreml przejmuje wpływy Grupy Wagnera w Afryce i na Bliskim Wschodzie. Moskwa będzie od teraz kontrolować najemników na tych terenach.

Można powiedzieć, że zwłoki Jewgienija Prigożyna nie zdążyły jeszcze do końca ostygnąć, a Kreml już się zabiera za przejmowanie Grupy Wagnera. Przez to jeszcze trudniej uwierzyć, że śmierć szefa tej grupy najemników była tylko przypadkiem.

W katastrofie prywatnego odrzutowca Prigożyna Embraer Legacy zginęło 10 osób, w tym także jego „prawa ręka” Dmitrij Utkin, uważany za dowódcę tej teoretycznie nielegalnej formacji zbrojnej. Przyczyny katastrofy nie są znane. Pojawiły się hipotezy o zestrzeleniu maszyny przez rosyjską obronę przeciwlotniczą lub wybuchu na pokładzie.

Agencja Bloomberg, powołując się na źródła w MON Rosji, na Kremlu i w samej Grupie Wagnera, informuje, że cała działalność Grupy Wagnera w Afryce i na Bliskim Wschodzie ma przejść pod kontrolę rosyjskiego Ministerstwa Obrony. Na ten moment w Republice Środkowoafrykańskiej stacjonuje około 2 tys. wagnerowców wspierających rząd prezydenta Faustina-Archange Touadera i kontrolują dużą kopalnię złota.

Władze państwa potwierdziły, że będą współpracować z Moskwą. „W ciągu pięciu lat pracy w Afryce Prigożin zbudował tam imperium rozciągające się od Republiki Środkowoafrykańskiej po Sudan i Mali, które powinno zostać całkowicie przekazane rosyjskiemu dowództwu wojskowemu” – mówi źródło agencji Bloomberg. Medium twierdzi, że przejęcie afrykańskich i bliskowschodnich wpływów Grupy Wagnera „położy kres systemowi, który pozwolił Prigożynowi uzyskać wystarczającą niezależność, aby stanąć na czele zbrojnego buntu”.

Sytuacja ta nie przynosi Kremlowi jedynie zysków. Od teraz Putin będzie twarzą tego, co Grupa Wagnera robi na tych terenach, a do tej pory były to nierzadko działania bandyckie.

Autorstwo: SG
Na podstawie: Bloomberg.com
Źródło: NCzas.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Światowid 06.09.2023 19:47

    Przejęcie “Wagnera” było planowane przez Szojgu jeszcze w zeszłym roku, w ramach projektu podporządkowania wszystkich formacji najemniczych Ministerstwu Obrony. Prigożyn był tylko dyrektorem przedsiębiorstwa, właściciele chcieli podlegać bezpośrednio “Putinowi” z powodu skrajnego złodziejstwa Ministerstwa Obrony FR, które zagrażało reputacji firmy wśród potencjalnych żołnierzy formacji. Oczywiście szefostwo Wagnera kręciło własne lody w Afryce, którymi nie miało ochoty się dzielić z mafijną rodziną Szojgu. Ciekawe na ile wrogie przejęcie “Wagnera” przez ober-masona Szojgu i jego mafię będzie nieodczuwalne dla efektywności firmy w Afryce i czy “zachód” zdoła wykorzystać przetasowania, by odbić cześć republik afrykańskich z rąk rosyjskiej mafii. Jeśli żadne działania zachodu w Afryce nie nastąpią, będziemy mieć potwierdzenie, że zamach to robota Szojgu, a na niedoszacowałem poziom zaawansowania jego planu przejęcia Wagnera, oczekując sporych perturbacji w Afryce po katastrofie.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.