Rodacy krytycznie o sytuacji w kraju

Opublikowano: 27.01.2014 | Kategorie: Gospodarka, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 551

Instytucja TNS Polska realizowała badanie na probabilistycznej grupie Polaków w terminie 11-16 stycznia. Ze zgromadzonych danych przebija ewidentny pesymizm Polaków wsparty brakiem wiary w odmianę trendu w przyszłości.

Respondenci krytycznie ocenili kierunek biegu spraw w naszym kraju, stan obecnej gospodarki (wrażenie to ma mocne podstawy w niedawno opublikowanym raporcie GUS dotyczącym stopy bezrobocia w grudniu 2013), jak również w przyszłości raczej nie wierzą w poprawę swych warunków materialnych.

62 procent ankietowanych jest przekonanych, że polska gospodarka jest w stanie kryzysu – przy czym 44 procent badanych stwierdziło, iż nasza gospodarka jest w lekkim kryzysie, zaś 18 procent wyraziło opinię, iż kryzys ten jest głęboki. 31 procent respondentów wyraża opinię diametralnie odmienną, twierdząc, że nasza gospodarka jest w fazie rozwoju. W ścisłej korelacji do negatywnego odczucia o fatalnym stanie polskiej gospodarki znajduje się prognoza dotycząca materialnych warunków egzystencji Polaków. Otóż 43 procent spośród ankietowanych jest pewnych, iż ich sytuacja pod tym względem nie zmieni się, natomiast 31 procent wyraziło opinię, że na pewno się pogorszy.

Polacy zostali także zapytani o zdanie dotyczące rynku pracy. 24 procent badanych stwierdziło lakonicznie, że w kraju można znaleźć pracę, przy czym 22 procent wyraziło opinię, iż owszem można znaleźć zatrudnienie, ale niekoniecznie pokrywające się z predyspozycjami, wykształceniem i preferencjami poszukującego pracy. Krąg osób, który wyraził opinię, iż bezproblemowo można znaleźć pracę wynosił zaledwie 2 procent. Grupa osób, która stwierdziła że ciężko znaleźć pracę wynosiła aż 73 procent.

Co naturalne najwięcej entuzjastów aktualnego kursu zmian jest wśród elektoratu Platformy Obywatelskiej.

Równocześnie ogólnopolski portal Solidarności powołując się na „Rzeczpospolitą” zamieścił bijący na alarm głos najmłodszej generacji Polaków. W ich opinii o zatrudnieniu nie decyduje wykształcenie, zdobyte doświadczenie zawodowe, a po prostu koneksje i znajomości.

Poddane badaniu osoby do 30 roku życia w przeważającej części stwierdziły, iż wysyłanie CV i ofert pracy pozbawione jest sensu. Zdobycie pracy uwarunkowane jest ulokowaniem w sieci znajomości. Opinię tę odzwierciedlają suche dane. Otóż 64 procent młodych Polaków uważa, że pomóc w zdobyciu pracy mogą wyłącznie członkowie rodziny bądź znajomi. 59 procent respondentów najogólniej sformułowało tezę, że do zdobycia zatrudnienia mogą przyczynić się rozległe „znajomości”, przy czym aż 40 stwierdziło, iż wymieniona sytuacja osobiście ich dotknęła.

Pesymizm dotyczący rynku pracy wśród tej grupy społecznej jest uzasadniony. Według danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny na koniec III kwartału ubiegłego roku bez pracy było aż 400 tysięcy osób do 24 roku życia, zaś w przedziale wiekowym 25-35 lat było to aż 600 tysięcy osób. Przy liczbie zarejestrowanych bezrobotnych w grudniu 2013 roku wynoszącej 2 mln 157,9 tysięcy osób, wchodząca dopiero na rynek pracy generacja stanowi prawie połowę ze wszystkich pozbawionych zatrudnienia.

Na podstawie: TNS Polska, solidarnosc.org.pl
Źródło: Autonom
Kompilacja 2 wiadomości na potrzeby “Wolnych Mediów”


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

  1. lboo 27.01.2014 11:13

    Za Die Welt:
    “W sumie Polska przeżywa najbardziej szczęśliwe czasy od XVIII wieku; tyle że większość Polaków jeszcze o tym nie wie”

    http://wiadomosci.onet.pl/swiat/die-welt-zapomnijcie-o-francji-najbardziej-dynamicznym-sasiadem-niemiec-jest-polska/fhpy4

    U nas naród ciemny, żyjemy w najlepszych czasach od kilkuset lat i jeszcze o tym nie wiemy.

  2. _raulgonzalez_ 27.01.2014 11:21

    może, ale i tak jest ch***wo

  3. joker0skater 28.01.2014 00:01

    onet to tvn, Niemcy nie kłamią pisząc, że najbardziej dynamicznym sąsiadem jest Polska. Przecież na polskiej sile roboczej zarabiają kilka razy więcej niż we Francji, więc o czym mowa? Przecież firm niemieckich jest u nas najwięcej, a wyrobiona marża leci do właściciela – Niemiec.

  4. adambiernacki 28.01.2014 00:26

    We świecie się mówi, że Polacy są na odstrzał może czują to instynktownie, bo intelektem nie ogarniają;-) Bydełko na ubój rytualny prowadzone.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.