Przypadkowo stworzono enzym, który trawi plastik

Opublikowano: 19.04.2018 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 803

Dwa lata temu naukowcy zupełnie przypadkiem odkryli zmutowane bakterie, które wyewoluowały na japońskim wysypisku śmieci żywiąc się plastikiem. Teraz przez przypadek udało się stworzyć enzym, który jest w stanie trawić tworzywa sztuczne jeszcze skuteczniej. Czy w takim razie kryzys zanieczyszczenia naszego środowiska plastikiem zostanie wkrótce zażegnany?

Najnowsze odkrycie naukowców może być w przyszłości wykorzystane jako sposób na uporanie się z milionami ton plastikowych odpadów, które każdego roku trafiają do oceanów na całym świecie. W amerykańskim Krajowym Laboratorium Energii Odnawialnej badano strukturę odkrytych w Japonii bakterii i to, w jaki sposób są one w stanie trawić plastik – w ten sposób stworzono enzym, który jeszcze skuteczniej rozkłada tworzywa sztuczne.

Naukowcy nazywają swoje odkrycie „szczęśliwym trafem”. Enzym nazwany Ideonella sakaiensis 201-F6 jest w stanie skutecznie rozkładać politereftalan etylenu (PET), czyli popularną postać plastiku, który jest używany między innymi do produkcji butelek oraz opakowań żywności, a także PEF, jego coraz częstszy zamiennik.

W międzyczasie, każdego roku na całym świecie nadal wytwarzane jest około 311 mln ton tworzyw sztucznych. Dzięki odkryciom naukowców, takim jak trawiące plastik enzymy, być może uda nam się uporać chociaż z częścią zanieczyszczeń, zanim całkowicie w nich utoniemy.

Autorstwo: Scarlet
Na podstawie: uopnews.port.ac.uk
Źródło: zmianynaziemi.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. robcioRR 19.04.2018 15:52

    Tak napewno kryzys zostanie zazegnany. Bakterie zjedza samoloty, czolgi, rakiety rury PVC wodne i odprowadzajace fekalia, komputery i wszystkim bedzie sie zylo lepiej. Amoze to i dobry pomysl?

  2. polach 20.04.2018 11:37

    Fajnie, ale do jakich związków rozkłada taki enzym PET?Albo jak bakterie “zjedzą” plastik to co wydalą?no bo chyba nie alkohol:)
    O tym że bakterie potrafią zjeść plastik, wiem od przynajmniej 2 lat więc gdzie tu nowość?chyba jedynie w tym że “wyjęli” enzym i go nazwali, który produkują bakterie.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.