Przemoc i protesty w Papui Zachodniej

Opublikowano: 05.06.2012 | Kategorie: Polityka, Publikacje WM, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 610

Lud Wolani zamieszkuje górskie obszary Papui Zachodniej. Piękno ich ojczyzny, przepastne krajobrazy, skrywają pewien, bardzo nęcący kruszec – złoto. Gorączka złota jaka zawitała do wielu górskich regionów Papui, oprócz nowych możliwości, stała się wkrótce i przekleństwem dla rdzennych mieszkańców.

Osadnicy i poszukiwacze złota zagrażają egzystencji lokalnych społeczności. Przybysze z zewnątrz wspierani są przez indonezyjskie siły bezpieczeństwa, których członkowie, pozbawieni kontroli, posiadają własne udziały w dochodowym interesie. Lokalnych mieszkańców w tej układance piętnuje się jako „sprawców konfliktów” a nawet ramię separatystów.

15 maja 2012 roku w prowincji Paniai, pięciu młodych mężczyzn zostało ostrzelanych przez członków mobilnych brygad policji BRIMOB. Plemienny przywódca, Melkianus Kegepe zginął na miejscu. Yulianus Wagepa został postrzelony w plecy; Selpius Kegepe w ramię, piersi i biodra; Lukasa Tobeta trafiono w brzuch; natomiast Amos Kegepe odniósł ranę nogi. Początkowe informacje, że zaatakowani Papuasi byli pijani podczas zajścia zostały zdementowane przez ofiary. Incydent ten przypomina inne, podobne, z poprzednich lat. W 2009 roku funkcjonariusze BRIMOB zastrzelili Sepanya Anoka, zaś w styczniu 2012 roku w ten sam sposób zginął Matius Tonoye. Papuascy obrońcy praw człowieka twierdzą, że przypadkowe egzekucje, takie jak te, są cechą charakterystyczną polityki indonezyjskiego rządu, który poprzez akty przemocy dąży do utrzymania kontroli. nad rdzennymi mieszkańcami Papui Zachodniej

Pojedyncze jak i zbiorowe akty przemocy, nie zmniejszają determinacji Papuasów do podnoszenia haseł humanitarnych i niepodległościowych. 1 maja 2012 roku kilkadziesiąt tysięcy Papuasów wzięło udział w masowych wiecach na terenie całego kraju. Bezpośrednio po tych wydarzeniach odnotowano wzrost brutalności policji i żołnierzy w Serui, największym mieście na wyspie Yapen. 23 maja 2012 roku aktywiści z Manokwari i Serui zorganizowali kolejne demonstracje, tym razem przeciwko brutalności policji wobec cywilów.

Opracowanie: Damian Żuchowski
Na podstawie: westpapuamedia.info
Dla “Wolnych Mediów”


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. firestarter 05.06.2012 09:41
  2. MaKTrix 06.06.2012 10:08

    @firestarter
    opowieść… aż dreszcze przechodzą.
    Polecam posłuchać.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.