Prezydent Kazachstanu zrezygnował

Opublikowano: 20.03.2019 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1515

Nursułtan Nazarbajew nie będzie już dłużej pełnił funkcji prezydenta Kazachstanu. Polityk rządzący swoim krajem od uzyskania przez niego niepodległości w 1991 roku zapowiedział, że jego nowym zadaniem będzie wprowadzenie do polityki nowego pokolenia, które przejmie od niego zadanie zarządzania państwem, dlatego jego obowiązki przejmie teraz marszałek Senatu Kasym-Żomart Tokajew.

Nazarbajew od pewnego czasu przygotowywał przekazanie władzy, lecz i tak zszokował wszystkich Kazachów swoją dzisiejszą deklaracją. W specjalnym wystąpieniu telewizyjnym kazachski prezydent ogłosił podanie się do dymisji, aby przygotować już nowe pokolenie polityków, którzy przejmą rządy i będą dalej wdrażać zapoczątkowane przez niego reformy. „Lider nacji” dodał, że już jutro całkowicie przestanie pełnić swoje obowiązki.

Sukcesja władzy po rezygnacji lub śmierci prezydenta jest dokładnie opisana w konstytucji Kazachstanu. Obowiązki Nazarbajewa do końca jego formalnej kadencji przejmie więc wspomniany Tokajew, czyli 65-letni marszałek tamtejszego Senatu. Kolejne wybory prezydenckie w tym kraju powinny odbyć się natomiast już w przyszłym roku.

79-letni dziś polityk za czasów Związku Radzieckiego był premierem Kazachskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej oraz I sekretarzem Komunistycznej Partii Kazachskiej SRR. Po proklamowaniu kazachskiej niepodległości w grudniu 1991 roku został prezydentem kraju i sprawował tę funkcję do teraz. Jego krytycy zarzucali mu autorytarny styl sprawowania władzy, natomiast zdaniem zwolenników ustabilizował sytuację polityczną oraz przyczynił się do rozwoju Kazachstanu.

Na podstawie: Astanatimes.com, Kazpravda.kz
Źródło: Autonom.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.