Pracodawcy płacą więcej Ukraińcom niż Polakom

Opublikowano: 10.11.2019 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1097

Specjaliści od rynku pracy twierdzą, że w najbliższych miesiącach pracodawcy będą mieli coraz większe problemy z przyciągnięciem do pracy imigrantów, choć już teraz zatrudnia ich co piąta polska firma. Właśnie z tego powodu przedsiębiorstwa mają być gotowe na oferowanie obcokrajowcom wyższych stawek niż te, na które mogą liczyć polscy pracownicy.

Dyrektor Centrum Monitoringu Legislacji Pracodawców RP Arkadiusz Pączek powiedział Agencji Informacyjnej Polskapresse, że widoczny jest wpływ Ukraińców na polski rynek pracy, stąd w najbliższych miesiącach pracodawcy mogą mieć problem z pozyskaniem pracowników zza wschodniej granicy. Zasoby ludzkie na Ukrainie po prostu się kurczą, zaś dodatkowo na obywateli tego kraju czekają przedsiębiorcy z Niemiec i Czech.

Z „Barometru Imigracji Zarobkowej – II półrocze 2019” wynika, że ukraińscy pracownicy znajdują obecnie zatrudnienie w co piątek firmie działającej w naszym kraju – 40 proc. z nich pracuje w dużych przedsiębiorstwach, 25 proc. w średnich oraz 15 proc. w małych. Według specjalistów od rynku pracy to właśnie najmniejsze podmioty odczuwają słabnący napływ taniej siły roboczej z zagranicy.

Właśnie z powodu braków kadrowych polskie firmy są gotowe oferować Ukraińcom wyższe stawki niż Polakom. Według danych przytoczonych przez AIP co druga firma oferuje pracownikom ze Wschodu stawkę od 14,7 do 16 zł brutto na godzinę. 15 proc. płaci od 17 do 21 zł brutto na godzinę, natomiast co piąty pracodawca jest gotów przeznaczać na ich wynagrodzenie więcej niż 21 zł brutto na godzinę.

Na podstawie: PolskaTimes.pl
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 4, średnia ocena: 4,75 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Ruskieimienab
Użytkownik
Ruskieimienab

w co piąteJ firmie

lboo
Użytkownik
lboo

“Właśnie z powodu braków kadrowych polskie firmy są gotowe oferować Ukraińcom wyższe stawki niż Polakom.”
A Polakom nie da się zapłacić większej stawki skoro są braki kadrowe?
I skąd przedsiębiorca bierze kasę na większą zapłatę dla Ukraińców?

kufel10
Użytkownik
kufel10

Znajomy ma szwalnie, opowiadał o pracowitych, nieroszczeniowych Ukrainkach i leniwych, niewydajnych Polkach. Może tutaj należy szukać źródła.

lboo
Użytkownik
lboo

@kufel10: Ja akurat słyszałem historie które świadczyły o czymś wręcz przeciwnym. Sam miałem okazje współpracować z dwoma Ukraińcami i jakoś ponadprzeciętnej pracowitości i zaangażowania nie było widać. Ciekawy jestem jak to faktycznie wygląda. Bo to że są przypadki w jedną i drugą stronę to oczywiste, ale co przeważa?
A ochotę w zatrudnianiu Ukraińców jeśli nie są tańsi doszukiwał bym się raczej w różnego rodzaju “zachętach” ze strony budżetu państwa. Ale niestety mechanizmu nie znam.

kufel10
Użytkownik
kufel10

@lboo
Niestety sam nie miałem przyjemności pracować z tą nacją. Aczkolwiek z drugiej strony – znajomy zatrudniał w budownictwie indian … znaczy mieszkańców Indii ;), więc tam znów co piąty się sprawdzał, wg niego.

Potrzebujemy Twojej pomocy!

 
Wyczerpują się środki na działalność Naszego Portalu. W tym miesiącu pomoc finansowa zmalała i istnieje zagrożenie zbiórki na działalność w sierpniu. Dlatego prosimy wszystkich dobrych i szczodrych ludzi, dla których los Naszego Portalu nie jest obojętny, ponieważ go cenią za kulturę słowa oraz wzbogacenie ich wiedzy i życia, o pomoc w szczęśliwym ukończeniu zbiórki na działalność nadchodzącym miesiącu. Aby zapewnić Naszemu Portalowi stabilność w przyszłości, zachęcamy również do dołączania do elitarnej, stałej grupy wspierających. Zostań naszym sponsorem! Nie pozwól aby portal „Wolne Media” zawiesił działalność! Ważny jest każdy grosik! Czy nam pomożesz?

Nasze konto bankowe TUTAJ – Konto PayPala TUTAJ