Poroszenko obiecał MFW zniesienie moratorium na sprzedaż ziemi

Opublikowano: 31.05.2016 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 205

Zdaniem liderki frakcji Batkiwszczyna, rząd wraz z prezydentem podpisał porozumienie z MFW „za plecami parlamentu i narodu”.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko i premier Wołodymyr Hrojsman podpisali z MFW tajny dokument, w którym państwo zobowiązuje się do zniesienia moratorium na sprzedaż ziemi, a także zwiększenia ceny energii elektrycznej i gazu, informują ukraińskie „Wiesti”, powołując się na szefową partii Batkiwszczyna Julię Tymoszenko.

“Ten dokument jest absolutnie tajny. Mogę powiedzieć, jako lider frakcji: nie widziałam go, gdy znajdował się w projekcie, nie był omawiany w naszej frakcji, nie było żadnej debaty w społeczeństwie. I w konsekwencji otrzymaliśmy już gotowy dokument, a mianowicie zobowiązanie prezydenta i ministra wobec Międzynarodowego Funduszu Walutowego” — oświadczyła Tymoszenko.

Ponadto Ukraina powinna zrezygnować z preferencyjnego przejścia na emeryturę dla nauczycieli i lekarzy oraz zmniejszyć liczbę pracowników w tych sferach, dodała. Szefowa Batkiwszczyny wezwała również deputowanych do omówienia umowy w ciągu godziny pytań do rządu.

Porozumienie Kijowa z MFW skrytykował również lider Partii Radykalnej Ołeh Laszko. Według niego, aby spełnić wszystkie warunki, Kijów będzie musiał albo zrezygnować z wypłaty emerytur, albo wprowadzić eutanazję dla seniorów. Z kolei pierwszy wicepremier, minister rozwoju gospodarczego i handlu Stepan Kubiw oświadczył, że rząd nie podpisywał memorandum. Według niego omawiano tylko warunki wstępne kontynuowania pracy z funduszem.

Misja MFW i władze Ukrainy 18 maja umówiły się w sprawie procedur wymaganych do kontynuowania pomocy finansowej ze strony funduszu. Ostateczną decyzję rada dyrektorów MFW podejmie w lipcu. Minister finansów Ukrainy Ołeksandr Danyluk powiedział wcześniej, że memorandum w pełni zostało uzgodnione, pozostały tylko aspekty proceduralne.

Czteroletni program pomocy finansowej MFW przewiduje przyznanie Kijowowi 17,5 miliarda dolarów. W marcu 2015 roku została przelana pierwsza transza kredytu w wysokości pięciu miliardów dolarów, w sierpniu — druga, w wysokości 1,7 miliarda.

Przelew trzeciej płatności został opóźniony z powodu kryzysu politycznego na Ukrainie, który uniemożliwił zatwierdzenie niezbędnych reform. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych potwierdziło swoją gotowość do współpracy z Kijowem po dymisji rządu Arsenija Jaceniuka i nominacji na premiera Wołodymyra Hrojsmana.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o