Poroszenko obiecał MFW zniesienie moratorium na sprzedaż ziemi

Opublikowano: 31.05.2016 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 684

Zdaniem liderki frakcji Batkiwszczyna, rząd wraz z prezydentem podpisał porozumienie z MFW „za plecami parlamentu i narodu”.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko i premier Wołodymyr Hrojsman podpisali z MFW tajny dokument, w którym państwo zobowiązuje się do zniesienia moratorium na sprzedaż ziemi, a także zwiększenia ceny energii elektrycznej i gazu, informują ukraińskie „Wiesti”, powołując się na szefową partii Batkiwszczyna Julię Tymoszenko.

“Ten dokument jest absolutnie tajny. Mogę powiedzieć, jako lider frakcji: nie widziałam go, gdy znajdował się w projekcie, nie był omawiany w naszej frakcji, nie było żadnej debaty w społeczeństwie. I w konsekwencji otrzymaliśmy już gotowy dokument, a mianowicie zobowiązanie prezydenta i ministra wobec Międzynarodowego Funduszu Walutowego” — oświadczyła Tymoszenko.

Ponadto Ukraina powinna zrezygnować z preferencyjnego przejścia na emeryturę dla nauczycieli i lekarzy oraz zmniejszyć liczbę pracowników w tych sferach, dodała. Szefowa Batkiwszczyny wezwała również deputowanych do omówienia umowy w ciągu godziny pytań do rządu.

Porozumienie Kijowa z MFW skrytykował również lider Partii Radykalnej Ołeh Laszko. Według niego, aby spełnić wszystkie warunki, Kijów będzie musiał albo zrezygnować z wypłaty emerytur, albo wprowadzić eutanazję dla seniorów. Z kolei pierwszy wicepremier, minister rozwoju gospodarczego i handlu Stepan Kubiw oświadczył, że rząd nie podpisywał memorandum. Według niego omawiano tylko warunki wstępne kontynuowania pracy z funduszem.

Misja MFW i władze Ukrainy 18 maja umówiły się w sprawie procedur wymaganych do kontynuowania pomocy finansowej ze strony funduszu. Ostateczną decyzję rada dyrektorów MFW podejmie w lipcu. Minister finansów Ukrainy Ołeksandr Danyluk powiedział wcześniej, że memorandum w pełni zostało uzgodnione, pozostały tylko aspekty proceduralne.

Czteroletni program pomocy finansowej MFW przewiduje przyznanie Kijowowi 17,5 miliarda dolarów. W marcu 2015 roku została przelana pierwsza transza kredytu w wysokości pięciu miliardów dolarów, w sierpniu — druga, w wysokości 1,7 miliarda.

Przelew trzeciej płatności został opóźniony z powodu kryzysu politycznego na Ukrainie, który uniemożliwił zatwierdzenie niezbędnych reform. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych potwierdziło swoją gotowość do współpracy z Kijowem po dymisji rządu Arsenija Jaceniuka i nominacji na premiera Wołodymyra Hrojsmana.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.