Porażka Ottawy w Sądzie Najwyższym

Opublikowano: 14.10.2023 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1471

Decyzją większości 5–2 Kanadyjski Sąd Najwyższy orzekł, że program oceny środowiska rządu liberalnego jest „w dużej mierze niezgodny z konstytucją”.

Prezes Sądu Najwyższego Richard Wagner napisał w orzeczeniu, że ochrona środowiska „pozostaje jednym z najpilniejszych wyzwań dzisiejszego dnia” i że Parlament „ma uprawnienia do uchwalenia planu oceny oddziaływania na środowisko”. Dodał jednak, że parlament ma również obowiązek „działać w ramach trwałego podziału kompetencji określonego w Konstytucji”.

Prowincja Alberta zakwestionowała zgodność z konstytucją przyjętej przez rząd federalny ustawy z 2019 r., Impact Assessment Act (IAA) znanej wcześniej jako Bill C-69. Ustawodawstwo umożliwia rządowi federalnemu ocenę wpływu projektów dotyczących zasobów i infrastruktury na środowisko. Alberta, wspierana przez inne prowincje i grupy ludności rdzennej, twierdziła, że ​​prawo narusza jurysdykcję prowincji.

Alberta złożyła swoją sprawę we wrześniu 2019 r., a w maju 2022 r. prowincyjny Sąd Apelacyjny w niewiążącej opinii stwierdził, że ustawa jest niezgodna z konstytucją. „IAA wiąże się z innym zagrożeniem egzystencjalnym – również naglącym – a jest nim wyraźne zagrożenie dla podziału władzy gwarantowanego przez naszą konstytucję, a tym samym dla samej Kanady” – stwierdzono w opinii.

Wkrótce po wydaniu opinii przez Sąd Apelacyjny Alberty rząd federalny skierował sprawę do Sądu Najwyższego Kanady.

IAA stwierdza, że celem jest „wspieranie zrównoważonego rozwoju” oraz „ochrona elementów środowiska oraz warunków zdrowotnych, społecznych i ekonomicznych wchodzących w zakres kompetencji legislacyjnych Parlamentu, przed niekorzystnymi skutkami powodowanymi przez dane przedsięwzięcie”.

Wyznaczone projekty definiuje się jako działalność fizyczną prowadzoną na terenie Kanady lub na terenach federalnych i podlegającą przepisom ustawy. Ustawa stawia bariery w podejmowaniu wyznaczonych przedsięwzięć, które miałyby negatywny wpływ na środowisko. Projekty te mogłyby dotyczyć kopalni czy dróg międzyprowincyjnych.

Były premier Alberty Jason Kenney nazwał to ustawodawstwo, zwane także Bill C-69, „ustawą o wstrzymaniu budowy rurociągów”.

Prezes Sądu Najwyższego Wagner napisał, że część ustawy dotycząca wyznaczonych projektów wykracza poza uprawnienia ustawodawcze Parlamentu.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Zdjęcie: William Cho (CC0)
Źródło: Goniec.net


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.

Potrzebujemy Twojej pomocy!

 
Zbiórka pieniędzy na działalność portalu w czerwcu 2024 r. jest zagrożona. Dlatego prosimy wszystkich życzliwych i szczodrych ludzi, dla których los Naszego Portalu jest ważny, o pomoc w jej szczęśliwym ukończeniu. Aby zapewnić Naszemu Portalowi stabilność finansową w przyszłości, zachęcamy do dołączania do stałej grupy wspierających. Zostań naszym sponsorem i nie pozwól, aby „Wolne Media” zawiesiły działalność ku radości rządu! Ważna jest każda złotówka! Czy nam pomożesz?

Nasze konto bankowe TUTAJ – wplaty BLIK-iem TUTAJ – konto PayPala TUTAJ

Ten komunikat zniknie, w chwili szczęśliwego ukończenia zbiórki. Z góry WIELKIE DZIĘKUJĘ dla wszystkich nieobojętnych czytelników, którzy pomogą.