Ponad 100 000 ofiar wojny w Jemenie, a świat milczy

Opublikowano: 01.11.2019 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 737

Co najmniej 100 000 osób zginęło w ciągle niezakończonej wojnie w Jemenie – to najnowsze wyliczenia projektu Armed Conflict Location and Event Data (ACLED), a to i tak niepełny obraz zniszczeń.

Eksperci prowadzący projekt śledzą konflikt od jego początków w 2014 r. Każdą informację o ataku, bombardowaniu i śmierci cywilów sprawdzają w oparciu o sieć kontaktów i źródeł na miejscu. Według ich wyliczeń, przedstawionych dziś, w ciągu pięciu lat ciągle trwającej wojny w najuboższym kraju arabskim zginęło już 100 000 osób, z czego jedna piąta straciła życie w tym roku. Rok 2019, ciągle niezakończony, i tak nie był w Jemenie najbardziej krwawy – ustępuje pod tym względem poprzedniemu.

12 000 zabitych kobiet, mężczyzn i dzieci to według ACLED ofiary celowych ataków na cywilów, organizowanych przez Arabię Saudyjską i jej sojuszników dążących do zdławienia buntu partyzantki Huti w Jemenie. Saudowie nie mieli w toku wojny żadnych skrupułów, by zrzucać bomby na bazary, domy weselne czy kondukty pogrzebowe. Gdy o konkretnych zbrodniach, pociągających za sobą kilkadziesiąt czy kilkaset ofiar, robiło się za głośno, twierdzili za każdym razem, że to… pomyłka.

Jeśli rok 2019 r. w Jemenie jest ciągle nieco mniej krwawy od poprzedniego, to głównie dlatego, że spadła właśnie liczba saudyjskich bombardowań. Liczba starć i potyczek między Huti a zwolennikami poprzedniego rządu Jemenu pozostała na dotychczasowym poziomie.

Dla pełnego obrazu zniszczeń, jakie bogaci sąsiedzi sprowadzili na Jemen, należy uzupełnić statystyki ACLED o dane ONZ dotyczące klęsk głodu i epidemii w tym kraju. Liczby zmarłych wskutek braku żywności nie ma bowiem w raportach cytowanej organizacji, która skupia się na militarnym aspekcie konfliktu.

Autorstwo: Małgorzata Kulbaczewska-Figat
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.