Polski grafen lepszy od konkurencji

Opublikowano: 10.04.2011 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2105

Naukowcy z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych oraz Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego opracowali technologię uzyskiwania dużych płacht grafenu wysokiej jakości. Co prawda już wcześniej Amerykanie potrafili tworzyć duże kawałki grafenu, jednak polska technologia pozwala na uzyskanie materiału lepszej jakości, co jest niezwykle istotne, jeśli chcemy budować z niego układy elektroniczne.

Amerykanie korzystali z dobrze znanej techniki epitaksjalnego wzrostu grafenu poprzez sublimację krzemu z węglika krzemu. Proces odbywa się w bardzo wysokiej temperaturze, a jako że krzem odparowuje najpierw tam, gdzie w strukturze węglika występują niedoskonałości, uzyskany grafen ma sporo wad.

Polscy uczeni, wśród nich profesor Jacek Baranowski, zastosowali technikę chemicznego osadzania z warstwy gazowej na podłożu z węglika krzemu. Dzięki temu pozyskany grafen jest mniej wrażliwy na niedoskonałości węglika, zapewnia wysoką ruchliwość elektronów rzędu 1800 cm2/Vs, umożliwia określenie liczby warstw jakie chcemy uzyskać oraz stopnia wzbogacenia innym materiałem. Badania wykazały nie tylko lepsze właściwości tak pozyskanego grafenu ale również istnienie w nim przerwy energetycznej.

Opracowanie: Mariusz Błoński
Na podstawie: NanoLetters
Źródło: Kopalnia Wiedzy


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6 komentarzy

  1. dox888 10.04.2011 09:09

    CO Z TEGO ?
    – i tak sprzedadza patent żydom,
    a za pare lat w historii osiagniec technicznych,
    tą zasługe przypisze sie amerykanom.

  2. Yezior 10.04.2011 12:05

    Proponuję sprzedać patent za milion dodrukowanych wczoraj dolarów 🙂

  3. slawo47 10.04.2011 12:35

    Hej madrale…nie bla bla ale prosze o konkretne propozycje. Jak ten pomysl spieniezyc. To nie jest takie proste. Pozdrawiam

  4. Yezior 10.04.2011 13:19

    No tak. W tym kraju nic nie jest proste. Prościej jest wywalić pieniądze na dofinansowanie ugorów, urzędów i upadających molochów. Pewno na zachodzie już stoją fabryki gotowe do produkcji tej technologii na masową skalę.

  5. erroid 10.04.2011 19:32

    no i elegancko : )

  6. edek 10.04.2011 22:54

    Jedną z pierwszych po zamianie komunizmu na kapitalizm firm państwowych, która została zlikwidowana, było CEMI (Naukowo-Produkcyjne Centrum Półprzewodników). Po co elektronika w Republice Bananowej Europy (Rzeczpospolita Polska)? I niech nie piszą twardogłowi, że się nie opłacało. Zlikwidowano jedyną polską firmę produkującą półprzewodniki. Dziś nie ma komu wykorzystać wynalazki naukowców…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.