Policja fabrykowała dowody przeciw górnikom?

Opublikowano: 07.11.2012 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 613

Południowoafrykańska policja została oskarżona o to, że po dokonaniu 16 sierpnia masakry strajkujących górników z kopalni Marikana, podrzuciła na miejsce zdarzenia broń, aby udowodnić, że funkcjonariusze musieli bronić się przed atakiem.

Zarzuty pojawiły się po przeanalizowaniu zdjęć z miejsca zabójstwa. Na fotografiach wykonanych po incydencie nie było maczet ani noży, które pojawiły się tam później. Podczas postępowania przed sądem pokazano również film pokazujący zastrzelonych górników, którzy mieli założone kajdanki.

W czasie strajku zginęły 44 osoby, w tym 36 protestujących górników. Reszta ofiar to ochroniarze kopalni oraz dwóch policjantów.

Strajk zakończył się częściowym zwycięstwem górników. We wrześniu wywalczyli oni od spółki Lomin, zarządzającej kopalnią 22% podwyżki.

Postępowanie wyjaśniające w sprawie masakry z 16 sierpnia trwa. Na razie wycofane zostały zarzuty wobec 270 zatrzymanych uczestników strajku. W związku z wyjściem na jaw policyjnych manipulacji przed sądem mogą stanąć z kolei funkcjonariusze.

Opracowanie: Piotr Ciszewski
Źródło: Lewica


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.