Pokażcie pośladki na Marsie!

Opublikowano: 06.06.2020 | Kategorie: Nauka i technika, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 797

Niedawno w gronie przyjaciół postawiłem tezę, że matematycy, czy też fizycy teoretyczni, czy w ogóle teoretycy zajmujący się czystą wiedzą w oderwaniu od realiów, największe swoje osiągnięcia mieli w młodym wieku. Strzeliłem, że tak między 25, a 35 rokiem życia.

A z kolei praktycy, do których zaliczam fizyków empiryków, czy też odkrywców, którzy musieli nie tylko myśleć, jak teoretycy, ale też działać politycznie, przekładać te swoje przemyślenia na praktyczne działania we wspólnocie – największe osiągnięcia mieli w wieku dojrzałym. Strzelam tak na 50-60 lat.

Taką miałem wtedy intuicję. Ale się w tym gronie ze mną nie zgodzono. No to mówię im tak: dawajcie przykłady!

Ja dałem takie:

1. Albert Einstein – kulminacje tego co odkrył miał w 1905 roku gdy opublikował szczególną teorię względności. Miał wtedy 26 lat. Wszystko, co potem wymyślił, to była pochodna tego szczytu. A nawet jeśli uznamy jego ogólną teorię względności za szczyt, to w 1915, gdy ją opublikował, miał 36 lat. Nadal był młody. Potem już nic przełomowego nie wymyślił.

2. Kurt Gödel – swoje przełomowe twierdzenie udowodnił, gdy miał 25 lat. Ta przełomowość się liczy. Potem wiele wymyślił, ale nic ponad to, z czego jest słynny.

3. Francuz Galois – zginął w pojedynku w wieku 20 lat, ale wcześniej został prekursorem matematycznej teorii grup, która ma dziś wiele zastosowań.

Podałem trzy przykłady, a Wy podajcie więcej – by obalić moją tezę, albo ją potwierdzić. W tym celu trzeba podać kto i ile miał lat gdy wymyślił coś przełomowego teoretycznie.

A teraz praktycy:

1. Krzysztof Kolumb – urodził się w 1451, a Amerykę odkrył w 1492. Miał wtedy 41 lat. Przełom nastąpił nie gdy coś wymyślił, ale gdy to osiągnął. Musiał w tym celu działać politycznie.

2. James Cook – urodzony w 1728, kulminację swoich zasług osiągał, gdy został zabity w 1779 mając 51 lat. Gdy pływał, był kapitanem, kierował się oczywiście wiedzą, teorią – ale by osiągnąć pozycję pozwalającą mu odkryć, to co odkrył, musiał działać politycznie.

3. Douglas Hurley i Robert Behnken – 55 lat i 50 lat. Wczoraj zostali wystrzeleni w kosmos. Weterani. Są obecnie najmądrzejsi, najsilniejsi, najlepsi. Obciachowców w kosmos nie posyłamy! Ale nic przełomowego nie wymyślili. Są jak Kolumb i Cook – starzy, mądrzy, sprawni, doświadczeni. Tak jak ja. To dlaczego uważam, że ja już nic nie osiągnę i całą nadzieję w słuszności moich genów pokładam w moim 25-letnim synu?

Konkluzja: gdy jesteście przed 30-ką, to jeszcze myślcie, kombinujcie, teoretyzujcie. A gdy tę 30-kę przekroczycie, to przestańcie myśleć i zacznijcie działać. Zróbcie coś! Odkryjcie cokolwiek! Najpierw teoretyzowaliście o pokazaniu pośladków, a teraz wreszcie je pokażcie! Pokażcie pośladki na Marsie!

Autorstwo: Grzegorz GPS Świderski
Zdjęcie: felixioncool (CC0)
Źródło: Niepodległy.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

 1. karp 06.06.2020 14:16

  Zapewne coś na rzeczy jest, warto by zapytać “dlaczego”?
  W kwestię lotnych umysłów obracających się w abstrakcjach nie będę się zagłębiał. Zwrócę tylko uwagę, że w przypadku osób pociągających za sobą innych wiek wpływa nie tylko na zdolności, doświadczenie, okrzesanie itp. Ich wiek wpływa na to, jak są postrzegani. Mówiąc kolokwialnie wiele osób nie zechce pójść w ogień za gówniarzem. Również niechętnie powierzy się takiemu drogie okręty. Zwykle też wspinanie się po szczeblach władzy wymaga wielu lat. Może jest więc tak, że młodzi sprawdziliby się lepiej jako przywódcy, lecz rzadko jest im to dane?

  Podawanie przykładów to kiepski dowód. To są dane anegdotyczne, a nie statystyki. Złe podejście. Jako kontrprzykłady mogę podać: Tutanchamona, Aleksandra Wielkiego, Joannę d’Arc i Emilię Plater.

 2. robi1906 06.06.2020 19:33

  Człowiek mądry lub genialny jest takim od urodzenia do śmierci: Gauss, Tesla, Newton.

  Człowiek któremu przypisuje się genialność (dla jakichś celów), okazuje się być zwykłym łajdakiem lub idiotą: Einstein, Wałęsa, Aleksander Wielki, Joanna d’Arc, Columb.

  Przykłady są potrzebne i wcale nie jest to złe podejście, przykłady są po to, by ludzie przestali w końcu być zaczadziałymi szczurami w eksperymencie zwanym “życiem”,
  a zaczęli samodzielnie zadawać pytania i sami próbowali na te pytania, odpowiadać.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.