Odkryto dwa nowe bariony

Opublikowano: 20.11.2014 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 428

Naukowcy pracujący przy eksperymencie LHCb, będącym częścią LHC, ogłosili odkrycie dwóch nowych cząstek z rodziny barionów. Cząstki te, nazwane Ξb’- i Ξb*- (Ξ – czyt. ksi), zostały przewidziane przez Model Standardowy, lecz dotychczas nie udało się ich zaobserwować.

“Natura okazała się dla nas wyjątkowo uprzejma dając dwie cząstki w cenie jednej” – powiedział Matthew Charles z laboratorium LPHNE na Uniwersytecie Piotra i Marii Curie w Paryżu. “Ξb’- ma bardzo zbliżoną masę do sumy mas produktów jej rozpadu. Gdyby była nieznacznie lżejsza, nie znaleźlibyśmy jej używając poszukiwanej sygnatury.”

Obie cząstki zbudowane są z trzech kwarków: niskiego, dziwnego oraz dolnego. Ich konfiguracje są jednak nieco inne. W Ξb’- oba kwarki lżejsze: dolny oraz dziwny mają przeciwnie skierowane spiny, podczas gdy w Ξb*- są one zgodne. Ξb*- z tego powodu ma nieco większą masę. Obecność kwarka niskiego, należącego do trzeciej, najcięższej generacji kwarków sprawia, że masa odkrytych cząstek przekracza szcześciokrotnie masę protonu.

Wyniki uzyskane podczas badań pozwolą bardziej precyzyjnie opracowywać kolejne eksperymenty mające na celu poszukiwanie podstawowych elementów materii przewidzianych przez teorię.

Autor: Jacek Gendera
Na podstawie: PhysOrg
Źródło: Kopalnia Wiedzy


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.