Concordia University będzie zwalczać „kolonializm w fizyce”

Opublikowano: 27.12.2022 | Kategorie: Edukacja, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2099

Naukowcy z Uniwersytetu Concordia w Montrealu planują prześledzić i przeciwdziałać temu, co nazywają kolonializmem w fizyce, którą to naukę opisują raczej jako „pole społeczne” niż „czystą wiedzę” – czytamy na portalu „True North”.

Strona internetowa projektu podaje, że inicjatywa „bada sposoby i podejścia do dekolonizacji nauki, takie jak rewitalizacja i przywracanie rdzennej wiedzy oraz budowanie potencjału”. Ma również na celu rozwój „kultury krytycznej refleksji i badania relacji nauki i kolonializmu”. Jak donosi The College Fix, „Decolonizing Light” jest kierowana przez profesora nadzwyczajnego Concordia, Tanję Tajmel, która służy również jako specjalny doradca dziekana ds. równości, różnorodności i integracji. Nad projektem pracuje piętnaście innych osób, w tym profesorowie nadzwyczajni Concordia Louellyn White i Ingo Salzmann, którzy są współbadaczami.

Inicjatywa „Decolonizing Light”, która powstała w 2021 r., otrzymuje fundusze federalne z New Frontiers in Research Fund , który został utworzony w celu wspierania „interdyscyplinarnych, obarczonych wysokim ryzykiem badań transformacyjnych prowadzonych przez kanadyjskich naukowców współpracujących z kanadyjskimi i międzynarodowymi partnerami”.

W ramach swojego projektu stworzone zostaną „kursy wraz z rdzennymi naukowcami i strażnikami wiedzy, podczas których studenci podchodzić będą do zagadnień z różnych lub zróżnicowanych kulturowo perspektyw, a także zdecentralizują eurocentryczną zachodnią naukę”. Będą również dążyć do „krytycznego zbadania, czy i jak sama fizyka przyczyniła się i nadal przyczynia się do kolonializmu”.

Inicjatywy są raczej motywowane marginalizacją kobiet, czarnych i rdzennej ludności, szczególnie w fizyce. „Uważamy marginalizację za kluczowy problem zarówno dla równości społecznej, jak i dla jakości badań naukowych Co więcej, uważamy, że wiedza naukowa, która odtwarza uprzedzenia i kolonialne stosunki władzy, jest nie do zaakceptowania”.

Projekt „Decolonizing Light” naukowców Concordia spotkał się z krytyką ze strony innych naukowców, w tym profesora chemii Uniwersytetu McGill, Patanjalego Kambhampatiego. Kambhampati powiedział The College Fix, że „dekolonizacja STEM jest absurdem i obraża ludzi z różnych środowisk, w tym jego jako naukowca urodzonego w kraju Trzeciego Świata”. „Nie ma innych ani alternatywnych sposobów poznania. Jest tylko nauka”. Kambhampati skrytykował również władze federalne za finansowanie projektu, mówiąc, że ani „rząd kanadyjski, ani rząd USA nie powinny finansować szarlatanów”.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Irfy 27.12.2022 21:30

    Wygląda na to, że Kanada staje się kolejnym poletkiem eksperymentalnym wszelkiej maści “progresywistów”. Po pierwszych niepowodzeniach w Holandii i Szwecji, gdzie bezmyślna polityka multi-kulti doprowadziła do powstania stref no-go, różnego rodzaju gett i lawinowego wzrostu przestępczości, banda pięknoduchów postanowiła się przenieść za ocean.

    Przewiduję, że również tam osiągną podobne sukcesy jak w Europie. Ale za to się na tym upasie cała horda rozmaitych darmozjadów, aktywistów i zwyczajnych cwaniaków. Którzy zarobione pieniądze skrzętnie zgarną i przeniosą się do jakiegoś małego, spokojnego i sytego kraiku, pozbawionego wynalazków, które są teraz serwowane w Kanadzie. Kupią dom z wysokim murem na przykład w Monako czy Luksemburgu i będą żyć długo, syto i szczęśliwie.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.