Od 1 października za jazdę po alkoholu stracisz samochód

Opublikowano: 18.08.2023 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 3020

Już od października mają wejść w życie przepisy, zgodnie z którymi sąd będzie mógł orzec przepadek auta pijanego kierowcy. Jak podaje portal Prawo.pl – wystarczy, że prowadzący będzie miał powyżej 1 promila alkoholu we krwi lub w wydychanym powietrzu. Do konfiskaty nie dojdzie, jeśli samochód zostanie zniszczony lub znacznie uszkodzony. Ustawa czeka jedynie na podpis prezydenta.

Jak podaje portal Prawo.pl — w nowelizowanej ustawie zaszła zmiana, w porównaniu z tym, co zakładały przepisy, które miały wejść w życie w marcu 2024 r. Zakładały możliwość konfiskaty pojazdu przy zawartości alkoholu niższej niż 1,5 promila we krwi lub 0,75 mg/dm3 w wydychanym powietrzu. Po zmianach wystarczy, że kierowca będzie miał powyżej 1 promila alkoholu we krwi lub 0,5 mg/dm3 w wydychanym powietrzu.

Jak jeszcze zmienią się przepisy? Jeżeli w czasie popełnienia przestępstwa pojazd nie stanowił wyłącznej własności sprawcy albo po popełnieniu przestępstwa sprawca zbył, darował lub ukrył podlegający przepadkowi pojazd, orzeka się przepadek równowartości pojazdu. Za równowartość pojazdu uznawać się będzie wartość pojazdu określoną w polisie ubezpieczeniowej na rok, w którym popełniono przestępstwo, a w razie braku polisy — średnią wartość rynkową pojazdu ustaloną na podstawie dostępnych danych.

Jak podaje Prawo.pl, przepadek pojazdu mechanicznego oraz przepadek równowartości pojazdu nie będzie orzekany, jeżeli sprawca prowadził auto, która do niego nie należało, wykonując czynności zawodowe lub służbowe polegające na prowadzeniu pojazdu na rzecz pracodawcy. W takim wypadku sąd orzeknie nawiązkę w wysokości co najmniej 5000 złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Przepadku auta oraz przepadku równowartości pojazdu sąd nie będzie orzekał, jeśli będzie to niemożliwe lub niecelowe z uwagi na jego utratę przez sprawcę, zniszczenie lub znaczne uszkodzenie.

Na podstawie: Prawo.pl
Źródło: PAP-MediaRoom.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

9 komentarzy

 1. replikant3d 18.08.2023 15:34

  To akurat popieram. Może jak jeden z drugim stracą bryczki to może się inni opamiętają. Jak do tej pory nic innego nie działało.

 2. Drnisrozrabiaka 18.08.2023 20:31

  Jak mam 3 auta i chce wynająć, to auto zabiorą nawet kiedy to nie ja prowadzę. Ustawy(w calej europie) podobne pod firmy wynajmujące- nie będziesz miał niczego i będziesz szczęśliwy. Firmy duże sobie poradzą, mniejsze nie dostaną takiego ubezpieczenia…

 3. Drnisrozrabiaka 18.08.2023 20:43

  Z jazdą po pijaku- próba zabójstwa i kara śmierci, mało kto się odwarzy.
  Jak wiertarkę sąsiadowi pożyczę, jego żonie się nie spodoba jakie dziury zrobił i zabierze mi wiertarkę, bez sensu!

 4. Vici 18.08.2023 21:43

  Bandyci z nierządu mają nowy wynalazek na okradanie ludzi.

 5. Irfy 18.08.2023 22:19

  Pic na wodę, w dodatku mocno korupcyjny. Osobiście nie ma nic przeciwko temu, żeby konfiskować samochody ludziom, którzy kierują nimi po pijaku. Do picia nikt nie zmusza, do jeżdżenia po kielichu tym bardziej.

  Tylko że tutaj jest jeden drobny szczegół. Ta konfiskata nie będzie obligatoryjna, czyli w przypadku złapania za kółkiem z zawartością powyżej promila samochód bezwarunkowo przepada, tylko mamy cudowną formułkę “sąd może”. A jak “sąd może”, to znakomicie wiadomo, co się w Polsce będzie działo.

  Jeśli po pijaku będzie prowadził inny sędzia, członek jego rodziny, jakiś koleżka a w szczególności pan ksiądz, to sąd z możliwości zrezygnuje. Pojawi się też pewnie nieformalny taryfikator. Na przykład sąd będzie rezygnował w przypadku, gdy syn sądu otrzyma zlecenie na stworzenie muralu. Umowa o dzieło, suma netto równa mniej więcej połowie wartości pojazdu, który miałby zostać skonfiskowany. Można? Można!

 6. Drnisrozrabiaka 18.08.2023 22:30

  No tak, tutaj to i za szybkość zabierają.
  Za palenie w piecu węglem będą konfiskować domy.
  Ale widzę, że zawiść bierze górę nad rozsądkiem…

 7. kufel10 19.08.2023 00:42

  Pamiętajcie że to takie pierwsze małe kroczki KONFISKAT. Dziś wam sie to podoba, połowa tutaj zapewne nie ma (porządnego) samochodu, ale jak wam poblokują konta, zabiorą mieszkania za niepłacenie wysokich czynszów, to będziecie inaczej śpiewać.

 8. Vilgefortz55 19.08.2023 07:11

  Dlatego informuje gdzie mogę, że jedyna nasza szansą na normalność w PL jest Społeczny Ruch Polaków => RUCH DOBROBYTU I POKOJU.

  Nie rządzą nami polacy tylko polskojezyczni ukraincy i chazarzy…nawet Łukaszenka o tym mówił nie raz.

  Oni(rząd warszawski) beda nas “doić” do końca a jak już nic nie zostanie tylko ogromny dług publiczny to prawdopodobnie po wyborach wpuszczą nas w wojnę. Bo jak to mówił morawiecki na taśmach “wojna zmienia perspektywę w pięć minut”

 9. MasaKalambura 19.08.2023 10:26

  Na pohybel pijakom.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.