Nowa pamięć zrewolucjonizuje rynek?

Opublikowano: 15.04.2008 | Kategorie: Telekomunikacja i komputery

Liczba wyświetleń: 708

Naukowcy z IBM skonstruowali nowy typ pamięci, nazwany roboczo “racetrack memory”. Wprowadzenie tej technologii do masowej produkcji może zrewolucjonizować zapisywanie danych we wszystkich urządzeniach przenośnych m.in. znacznie zwiększając pojemność pamięci oraz zmniejszając zużycie energii urządzeń z niej korzystających.

Nazwa “racetrack memory” wywodzi się ze sposobu działania nowej pamięci. Jak tłumaczą naukowcy z centrum badawczego IBM Almaden w San Jose w Kalifornii, dane “ściągają się” w niej wokół przewodu stanowiącego “tor”. Pamięć nie zawiera żadnych ruchomych elementów i umożliwia przechowywanie znacznie więcej danych na określonej powierzchni niż pozwalają na to obecnie stosowane technologie.

Przykładowo nowa pamięć IBM umożliwia przechowywanie w odtwarzaczach cyfrowych 100 razy więcej utworów multimedialnych niż w dotychczasowych rozwiązaniach, przy jednocześnie niższym zużyciu energii. Co więcej, jak zapewniają inżynierowie IBM, racetrack memory będzie także znacznie tańsza od obecnych modułów.

Nowa pamięć ma zapewnić nie tylko znacznie większą stabilność działania – ma być praktycznie niezniszczalna – ale również niskie zużycie energii i będzie wydzielała mniejsze ilości ciepła od stosowanych teraz rozwiązań. Pozwoli to urządzeniom wyposażonym w racetrack memory działać na pojedynczej baterii przez – zdaniem naukowców – bardzo długi czas (nawet kilka tygodni), bez konieczności ładowania.

W przeciwieństwie do pamięci flash, nowy moduł ma charakteryzować także duża prędkość zapisu oraz możliwość zapisywania danych w nieskończoność (pamięć flash umożliwiają zapis kilka tysięcy razy).

Od wynalazku do produkcji masowej droga jednak daleka. Twórcy nowej pamięci sądzą, że wejdzie ona do użytku dopiero w ciągu najbliższej dekady.

Opracowanie: Michał Chudziński
Na podstawie: IBM
Źródło: Dziennik Internautów


Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.