Odkryto gen leworęczności

Opublikowano: 13.09.2019 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 211

Naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego są zdania, że zidentyfikowali genetyczny powód do bycia osobą leworęczną. Co ciekawe, te same zmiany w DNA wiążą się także z odmiennym funkcjonowaniem mózgu, szczególnie jeśli chodzi o mowę.

Około 1 na 10 osób jest leworęczna. Dotychczas trudno było ustalić konkretną przyczynę, dlaczego ktoś lepiej włada prawą lub lewą ręką. Pomóc w tym miały badania nad bliźniętami, w których skupiono się w szczególności na analizie DNA osób leworęcznych. Dziś wiadomo, że leworęczność może być dziedziczna. Co więcej, zespół naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego uważa, że osoby leworęczne mogą wykazywać lepsze umiejętności werbalne.

Do przeprowadzenia badania wykorzystano dane z brytyjskiego Biobanku, w którym ok. 400 tys. osób zarejestrowało pełną sekwencję swojego kodu genetycznego. Nieco ponad 38 tys. osób z nich jest leworęcznych. Wnioski na temat analizy struktury DNA ludzi leworęcznych opublikowano w czasopiśmie naukowym „Brain”.

Zmiany DNA wyróżniające osoby leworęczne na tle osób praworęcznych powstały w skomplikowanym cytoszkielecie, który organizuje wnętrze komórek organizmu. Zachodzą one nie tylko w DNA ludzi, ale także u wiele prostszych organizmów, np. ślimaków, których muszla skręca się w lewą stronę. U ludzi cytoszkielet zmienia również strukturę istoty białej w mózgu.

Wykazano, że osoby leworęczne posiadają silniejsze połączenie pomiędzy lewą i prawą półkulą mózgu, a także lepiej rozwinięty obszar mózgu odpowiedzialny za mowę. Z tego powodu naukowcy spekulują, że osoby leworęczne mogą mieć bardziej zaawansowane umiejętności werbalne, choć jeszcze nie udowodniono tego w żadnym osobnym badaniu. Złe wieści dla osób leworęcznych są takie, że posiadają one nieco wyższe ryzyko wystąpienia schizofrenii oraz choroby Parkinsona.

W wielu kulturach leworęczność jest powodem do piętnowania, choć powoli ulega to zmianie. Z pewnością pomagają badania udowadniające, że bycie prawo- lub leworęcznym stanowi wyłącznie wynik losowy, częściowo warunkowany przez genetykę.

Autorstwo: Scarlet
Na podstawie: BBC.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 4,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o