Odkryto gen leworęczności

Opublikowano: 13.09.2019 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 11

Naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego są zdania, że zidentyfikowali genetyczny powód do bycia osobą leworęczną. Co ciekawe, te same zmiany w DNA wiążą się także z odmiennym funkcjonowaniem mózgu, szczególnie jeśli chodzi o mowę.

Około 1 na 10 osób jest leworęczna. Dotychczas trudno było ustalić konkretną przyczynę, dlaczego ktoś lepiej włada prawą lub lewą ręką. Pomóc w tym miały badania nad bliźniętami, w których skupiono się w szczególności na analizie DNA osób leworęcznych. Dziś wiadomo, że leworęczność może być dziedziczna. Co więcej, zespół naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego uważa, że osoby leworęczne mogą wykazywać lepsze umiejętności werbalne.

Do przeprowadzenia badania wykorzystano dane z brytyjskiego Biobanku, w którym ok. 400 tys. osób zarejestrowało pełną sekwencję swojego kodu genetycznego. Nieco ponad 38 tys. osób z nich jest leworęcznych. Wnioski na temat analizy struktury DNA ludzi leworęcznych opublikowano w czasopiśmie naukowym „Brain”.

Zmiany DNA wyróżniające osoby leworęczne na tle osób praworęcznych powstały w skomplikowanym cytoszkielecie, który organizuje wnętrze komórek organizmu. Zachodzą one nie tylko w DNA ludzi, ale także u wiele prostszych organizmów, np. ślimaków, których muszla skręca się w lewą stronę. U ludzi cytoszkielet zmienia również strukturę istoty białej w mózgu.

Wykazano, że osoby leworęczne posiadają silniejsze połączenie pomiędzy lewą i prawą półkulą mózgu, a także lepiej rozwinięty obszar mózgu odpowiedzialny za mowę. Z tego powodu naukowcy spekulują, że osoby leworęczne mogą mieć bardziej zaawansowane umiejętności werbalne, choć jeszcze nie udowodniono tego w żadnym osobnym badaniu. Złe wieści dla osób leworęcznych są takie, że posiadają one nieco wyższe ryzyko wystąpienia schizofrenii oraz choroby Parkinsona.

W wielu kulturach leworęczność jest powodem do piętnowania, choć powoli ulega to zmianie. Z pewnością pomagają badania udowadniające, że bycie prawo- lub leworęcznym stanowi wyłącznie wynik losowy, częściowo warunkowany przez genetykę.

Autorstwo: Scarlet
Na podstawie: BBC.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 4,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o