Niemcy żądają zamknięcia firm drożdżowych na Białorusi

Opublikowano: 17.11.2019 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2690

Na przedwczorajszym spotkaniu z Radą Ministrów prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka mówił o „wojnie z Niemcami, która może przerodzić się w trzecią wojnę światową”. Powód tak ostrych słów może zaskakiwać. Na spotkaniu białoruskiego prezydenta z ministrami była mowa m.in. o wymaganiach niemieckich inwestorów, którzy domagają się zamknięcia białoruskich fabryk produkujących drożdże.

Inwestorzy przedstawili prezydentowi żądania dotyczące fabryki drożdży w Słucku i Łukaszenka osobiście postanowił rozwiązać ten problem.

Fabryka drożdży w Słucku, w którą zainwestowano około 37 milionów euro, w tym 10 milionów euro niemieckich inwestycji, zwiększyła swoje zdolności produkcyjne. Aktualnie wynoszą one 20 tysięcy ton produkcji rocznie. Moce produkcyjne pozwalają na zwiększenie jej do 70 tysięcy ton. Ponadto w kraju działa fabryka drożdży w Mińsku i jej oddział w Oszmianach. Mogą rocznie wyprodukować 15,1 tys. ton produktów. Pojemność białoruskiego rynku drożdży prasowanych wynosi 7,7 tys. ton.

„Jak mi powiedziano, zapotrzebowanie na drożdże prasowane na krajowym rynku jest w pełni zaspokajane przez produkcję krajową. Nasze produkty drożdżowe są również eksportowane, w tym do krajów Unii Europejskiej” – powiedział prezydent, którego cytuje agencja Belta.

Jak dodał, aby nie było „wszelkiego rodzaju ciemnoty i teorii spiskowych”, nie ukrywa istniejących niuansów, które są przyczyną spotkania. „Dzisiaj Niemcy rzekomo domagają się zamknięcia wszystkich naszych zakładów produkcji drożdży i pozostawienia jednego zakładu produkującego na rynek białoruski. Mniej więcej takie są wymagania. I rzekomo opierają się na tym, że obiecaliśmy to zrobić, zanim został zbudowany w Słucku nowy zakład produkcji drożdży” – wyjaśnił szef państwa.

„Zarówno rząd, jak i premier przekonują mnie, że obiecaliśmy, a jeśli tego nie zrobimy, jutro rozpocznie się wojna z Niemcami, która może przerodzić się w trzecią wojnę światową” – dodał Łukaszenka. Białoruski prezydent podkreślił, że umowa z niemieckimi inwestorami została przeanalizowana przez jego administrację. Okazało się, że w dokumencie nie ma takiego zapisu.

Łukaszenka polecił szefowi administracji Mińska Anatolowi Siwakowi i gubernatorowi obwodu grodzieńskiego Uładzimirowi Kraucou, aby dokładnie przeanalizowali sytuację i przekazali swoją decyzję prezydentowi Białorusi.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.