Napięta sytuacja z pożarem w Czarnobylu

Opublikowano: 11.04.2020 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 202

Sytuacja w Strefie Wykluczenia elektrowni jądrowej w Czarnobylu, w której płonie las, jest napięta, powiedział w piątek Andriej Watolin, szef Państwowej Służby Sytuacji Kryzysowych w Kijowie.

Pożar lasu rozpoczął się 4 kwietnia na powierzchni 20 hektarów, a 7 kwietnia osiągnął 35 hektarów. Ratownicy nadal gaszą pożar na terytorium trzech leśnictw w Strefie Wykluczenia elektrowni jądrowej w Czarnobylu.

5 kwietnia ukraińscy funkcjonariusze organów ścigania ustalili tożsamość osoby podejrzanej o podpalenie w nadleśnictwie kotowskim. Sprawa karna została wszczęta. Policja ewakuowała obywateli mieszkających we wsi Połesskoje w Strefie Czarnobyla.

„Sytuacja w Strefie Wykluczenia i Bezwarunkowego Wysiedlenia na terytorium nadleśnictwa denisowieckiego, kotowskiego i korogodzkiego pozostaje dość napięta… Teraz tli się sucha trawa i ściółka leśna z oddzielnymi ogniskami na dość dużym obszarze” – napisał Watolin na Facebooku.

Zauważył, że 50 osób z garnizonu kijowskiego zostało wysłanych, aby pomóc ugasić pożar w Strefie Wykluczenia w Czarnobylu. Jednocześnie 28 ratowników, którzy wrócili ze Strefy Czarnobylskiej w ramach rotacji, zostało przebadanych w Narodowym Instytucie Medycyny Radiacyjnej w celu monitorowania ich zdrowia.

https://www.youtube.com/watch?v=RpK2lAe5jVQ

Trzeba pamiętać, że wraz z pożarem uwalniane jest do atmosfery skażenie radioaktywne zaabsorbowane przez drzewa i krzewy.

Katastrofa w elektrowni jądrowej w Czarnobylu miała miejsce 26 kwietnia 1986 roku, kiedy wybuchł reaktor jądrowy czwartego bloku energetycznego. Łączna powierzchnia zanieczyszczenia promieniowaniem na Białorusi wyniosła około 46,5 tys. km kwadratowych (23% całkowitej powierzchni). Na Ukrainie zostało zanieczyszczonych 50 tysięcy kilometrów kwadratowych w 12 regionach. Ponadto 19 regionów rosyjskich o powierzchni prawie 60 tysięcy kilometrów kwadratowych i populacji 2,6 miliona ludzi zostało dotkniętych skażeniem radioaktywnym.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (Liczba ocen: 6 , średnia ocena wartości wpisu: 5,00 na 5 możliwych)
Loading...

TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.