Napięta sytuacja z pożarem w Czarnobylu

Opublikowano: 11.04.2020 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1303

Sytuacja w Strefie Wykluczenia elektrowni jądrowej w Czarnobylu, w której płonie las, jest napięta, powiedział w piątek Andriej Watolin, szef Państwowej Służby Sytuacji Kryzysowych w Kijowie.

Pożar lasu rozpoczął się 4 kwietnia na powierzchni 20 hektarów, a 7 kwietnia osiągnął 35 hektarów. Ratownicy nadal gaszą pożar na terytorium trzech leśnictw w Strefie Wykluczenia elektrowni jądrowej w Czarnobylu.

5 kwietnia ukraińscy funkcjonariusze organów ścigania ustalili tożsamość osoby podejrzanej o podpalenie w nadleśnictwie kotowskim. Sprawa karna została wszczęta. Policja ewakuowała obywateli mieszkających we wsi Połesskoje w Strefie Czarnobyla.

„Sytuacja w Strefie Wykluczenia i Bezwarunkowego Wysiedlenia na terytorium nadleśnictwa denisowieckiego, kotowskiego i korogodzkiego pozostaje dość napięta… Teraz tli się sucha trawa i ściółka leśna z oddzielnymi ogniskami na dość dużym obszarze” – napisał Watolin na Facebooku.

Zauważył, że 50 osób z garnizonu kijowskiego zostało wysłanych, aby pomóc ugasić pożar w Strefie Wykluczenia w Czarnobylu. Jednocześnie 28 ratowników, którzy wrócili ze Strefy Czarnobylskiej w ramach rotacji, zostało przebadanych w Narodowym Instytucie Medycyny Radiacyjnej w celu monitorowania ich zdrowia.

Trzeba pamiętać, że wraz z pożarem uwalniane jest do atmosfery skażenie radioaktywne zaabsorbowane przez drzewa i krzewy.

Katastrofa w elektrowni jądrowej w Czarnobylu miała miejsce 26 kwietnia 1986 roku, kiedy wybuchł reaktor jądrowy czwartego bloku energetycznego. Łączna powierzchnia zanieczyszczenia promieniowaniem na Białorusi wyniosła około 46,5 tys. km kwadratowych (23% całkowitej powierzchni). Na Ukrainie zostało zanieczyszczonych 50 tysięcy kilometrów kwadratowych w 12 regionach. Ponadto 19 regionów rosyjskich o powierzchni prawie 60 tysięcy kilometrów kwadratowych i populacji 2,6 miliona ludzi zostało dotkniętych skażeniem radioaktywnym.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 6, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o