Na Litwie zmieniono granice wyborcze

Opublikowano: 13.07.2012 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 718

Litewska Główna Komisja Wyborcza (Vyriausioji rinkimų komisija – VRK) dokonała korekty granic okręgów wyborczych na Wileńszczyźnie, która jest niekorzystna dla Akcji Wyborczej Polaków na Litwie (AWPL). Zdaniem AWPL dokonane zmiany „osłabią siłę polskich głosów”.

Na wtorkowym (9 lipca) posiedzeniu GKW zmieniła granice kilku okręgów wyborczych w Wilnie, Kownie, Kielmach (Kelmė) oraz na Wileńszczyźnie. Między innymi w Wilnie część Fabianiszek (Fabijoniškės) przyłączono do szeszkińskiego okręgu wyborczego, zaś część Justyniszek (Justiniškės) – do Karolinek (Karoliniškės). Także Stare Troki (Senieji Trakai) z wileńsko-trockiego okręgu wyborczego przyłączono do okręgu trocko-elektrenajskiego, zaś część okręgu wileńsko-szyrwinckiego do okręgu malacko-święciańskiego. Swoją decyzję Komisja uzasadniła zmianami demograficznymi – w jednych okręgach znacznie wzrosła liczba wyborców, w innych – zmalała.

„Główna Komisja Wyborcza przyjęła bardzo niesprzyjającą polskiej mniejszości narodowej decyzję. W jednej z gmin rejonu wileńskiego, która (…) została dołączona do rejonu malackiego, Polacy stanowią 80 proc. Po obecnych zmianach ich głos praktycznie będzie niesłyszalny, bo w rejonie malackim Polacy stanowią tylko 6 proc. mieszkańców” – powiedział w wywiadzie dla PAP Waldemar Tomaszewski, lider AWPL.

Zgodnie z litewskim prawem wyborczym okręg jednomandatowy powinien liczyć nie mniej niż 30 tys. i nie więcej niż 44 tys., wyborców. AWPL podkreśla, iż w Kownie jest osiem okręgów z minimalną liczbą wyborców (po około 30 tys.). Tymczasem w Wilnie i na Wileńszczyźnie, gdzie od lat zwycięża AWPL, wszystkie okręgi wyborcze są maksymalnie duże i liczą po 45 tys. osób. Akcja Wyborcza złożyła propozycję zlikwidowania jednego okręgu wyborczego w Kownie i utworzenie nowego okręgu w Wilnie.

VRK uznała, iż propozycja ta jest warta rozpatrzenia, jednak ponieważ byłaby to radykalna zmiana obecnego podziału na okręgi wyborcze, Komisja powróci do jej rozpatrywania dopiero po wyborach parlamentarnych. Jak powiedziała w rozmowie z dziennikiem „Kauno Diena” Inga Milašiūtė z VRK, Komisja zamierza po wyborach zwrócić się do kierownictwa Sejmu z propozycją radykalnej zmiany podziału na okręgi wyborcze.

VRK odrzuciła także prośbę mieszkańców Solenik (Salininkai), narzekających na brak zainteresowania dla ich problemów ze strony obecnego posła wybranego w ich okręgu jednomandatowym, o przyłączenie ich miejscowości z powrotem do jednego z wileńskich okręgów wyborczych (w 2008 r. Soleniki zostały przyłączone do okręgu wileńsko-trockiego).

Polski minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski został zapytany jak ocenia nową decyzję GKW. Sikorski powiedział, że obecnie sprawę monitoruje Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), poinformowała Polska Agencja Informacyjna.

„Rzeczywiście to jest coś, co oprotestowuje jedna z partii politycznych na Litwie. Mam nadzieję, że to wszystkim jeszcze raz uświadomi, że problemy pomiędzy Polską a Litwą nie wynikają z jakichś uprzedzeń polskiej strony, tylko z tego, co robi lub czego nie robi strona litewska“ – oświadczył polski minister.

Źródło: PL Delfi


TAGI: , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. oporowiec 13.07.2012 21:07

    Litwa, Pół Białorusi i pół Ukrainy muszą wrócić do Polski, to nasze ziemie! Musimy je odzyskać dla naszych dzieci, oraz by wyzwolić uciemiężonych polaków w tych krajach.

  2. Tito 13.07.2012 22:01

    @oporowiec
    Ilu jest tam Polaków, a ilu Białorusinów, Ukraińców, Litwinów? Oddasz tak Niemcom Śląsk, Pomorze Zachodnie i Warmię oraz Mazury?

  3. norbo 13.07.2012 22:28

    A potem popędzimy bić niewiernych na zlecenie bozi 😀

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.