Morawiecki wręczył Fiali nagrodę. W tle Bocian II

Opublikowano: 07.09.2022 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1412

Premier Czech otrzymał nagrodę „człowieka roku” z rąk Mateusza Morawieckiego. Była mowa o gazociągu Bocian II.

Rządy premiera Petra Fiali są ostro krytykowane w Czechach. Krytyka działań premiera czeskiego rządu sięga ostatnio apogeum. Były premier Czech Andrej Babiš nazwał koalicyjny rząd Fiali narodową katastrofą. Na początku czwartkowego posiedzenia, wezwany przez opozycję do wyrażenia wotum nieufności do rządu, Babiš ostrzegł przed groźbą załamania się energetyki i niepokojami społecznymi. Wezwanie do rezygnacji gabinetu Fiali było najczęściej powtarzającym się hasłem demonstrantów na niedawnym wielkim proteście.

Tymczasem podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu Fiala otrzymał z rąk premiera Morawieckiego nagrodę „człowieka roku”. Czechy i Polska wznowiły współpracę w zakresie przygotowania gazociągu Bocian II, który połączy oba kraje. Pozwoli na większą dywersyfikację dostaw gazu ziemnego w Europie.

„Nie możemy popełnić błędu naszych poprzedników w rządzie, którym nie zależało na bezpieczeństwie energetycznym, dziś widzimy konsekwencje. Gdyby poprzedni rząd pracował nad gazociągiem Bocian II, bylibyśmy dziś w innym miejscu. Słowacja niedawno otworzyła połączenie z Polską”.

Mottem 31. edycji forum gospodarczego w Karpaczu jest Europa na tle nowych wyzwań, a Fiala we wstępie otrzymał wspomnianą nagrodę. „To dla mnie wielki zaszczyt, wiem, kto otrzymał tę nagrodę – Lech Wałęsa, Václav Havel, Jan Paweł II. To ogromne osobowości, które bardzo szanuję. Myślę, że prawdziwymi ludźmi roku są ci, którzy walczą dziś na Ukrainie i narażają swoje życie za niepodległość, za wolność, za europejskie wartości. To są ludzie, którzy cieszą się moim podziwem”.

Rozmowy premierów Czech i Polski poprzedzają piątkowe nadzwyczajne spotkanie ministrów energetyki państw członkowskich Unii Europejskiej. „Zgodziliśmy się, że istnieje potrzeba znalezienia europejskiego rozwiązania i interweniowania w ceny energii, tak aby były akceptowalne dla obywateli i przedsiębiorstw. Cieszę się, że również w tej kwestii mamy jasne porozumienie. Na pewno musimy mówić o jakiejś formie ograniczenia cen, jakiejś formie dostosowania tego, jak kształtują się dziś ceny energii elektrycznej w środowisku europejskim”.

Jeszcze pod koniec kwietnia Fiala skrytykował poprzedni rząd Andreja Babiša za „niedostateczne poparcie polityczne” dla projektu czesko-polskiego gazociągu Bocian II. Babiš odrzuca krytykę Fiali, i twierdzi, że Polacy stracili zainteresowanie budową gazociągu Bocian II.

Zgodnie z pierwotnym planem gazociąg Bocian II miał być częścią paneuropejskiego projektu korytarza Północ-Południe, którego celem było zmniejszenie zależności od rosyjskiego gazu poprzez połączenie magazynów skroplonego gazu (LNG) w Polsce. Plan połączenia systemów gazowych krajów wyszehradzkich narodził się w 2009 roku.

Pierwszy odcinek – gazociąg Stork I – został oddany do użytku w 2011 roku i połączył Polskę z Czechami. Umożliwił przesyłanie gazu z Czech do Polski. Po gazociągu Bocian I miał nastąpić gazociąg Bocian II, który ciągnąłby się od granicy z Republiką Czeską do Świnoujścia. Jednak projekt został zatrzymany w 2018 roku po inauguracji rządu Andreja Babiša.

Autorstwo: Michał Waligóra
Na podstawie: Echo24.cz
Źródło: MediaNarodowe.com

8

TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. MasaKalambura 07.09.2022 10:14

  https://www.wykop.pl/wpis/37599609/mapa-gazociagow-w-europie-https-britishbusinessene/

  Popatrz na tę mapę, a zauważysz, że Polska jest doskonale skomunikowana gazowo na osi wschód zachód, natomiast brakuje nam połączeń osi północ południe. Ta nitka wpisuje się w większy obraz dywersyfikacji dostaw gazu dla Europy.

  Nitki czerwone to gazociągi w budowie.

  Wbrew temu, co się mówi, gazu jest na Ziemi mnóstwo. Owszem jest droższy, ale pamiętajmy że gaz rosyjski jest tak tani, bo eksploatuje się go po kosztach, po cenach dumpingowych, przerzucając koszty na źle opłacaną siłę robotników, straszliwe koszta środowiskowe i wyzysk okręgów z których gaz się pompuje, a środki za gaz zamiast do okręgów trafiają do władz centralnych, oligarchów. A sam dumpingowo tani gaz jest bronią ekonomiczną. Dzięki której uzależnia się nie tylko kraje biedne wokoło Rosji, ale nawet takie ekonomiczne potęgi jak Niemcy, które teraz płaczą, bo im Nord nie płynie.

 2. MasaKalambura 07.09.2022 23:03

  Z polityką surowcową Germanii można by się spierać. Ale to, co uczyniła Polska ze swym prawem podatkowym, woła o pomstę do Nieba!

  Nie będzie zdradą powiedzieć, że lepszy fiskus niemiecki niż polski. Prawa(ale nie urzędnicy) niemieckie (rzymskie) mogłyby dla dobra wszystkich u nas zagościć. Lewica przynajmniej.

  Prawica wprowadzi zaś opcję reformy, zaproponowanej przez Prezydenta Zełeńskiego obniżonych i wypoziomowanych liniowo stawek. Ale również z porzuceniem przez Ukrainę, Polskę i kraje zrzeszone ich systemu łapówkarskiego odziedziczonego po kolonializmach imperialnych.

  Z opisem, Kodeksy Germańsko Słowiańskie, na nielichwiarskich stawkach, z obowiązkową jałmużną i w oparciu o Monoteizm materialno/duchowo/Świadomy.

  Dla lepszego zrozumienia Ogółu.

 3. ojciecdetector 09.09.2022 08:16

  Mylicie pojęcia,polska nie może być silna bo to by światu zagrażało,w rozumieniu siły.nazywajmy rzeczy po imieniu: “nie rząd”,” marionetki”,” lalki”,”kukły” itp, rząd to by był jak by był i coś robił a tu bankster MM i niedowartoscowany JFK. odrzućcie myślenie o państwie bo takie nigdy nie powstanie i myślcie o sobie w kategoriach: obywatel ziemi

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.