Lutnik z Podlasia

Opublikowano: 01.02.2023 | Kategorie: Audycje

Liczba wyświetleń: 383

Jak się buduje skrzypce i skąd w człowieku bierze się potrzeba tworzenia — artysta ludowy Zdzisław Marczuk z Zakalinek jeszcze jako nastolatek sam nauczył się grać i śpiewać. Skrzypce jednak zaczął budować zupełnie niedawno pod wpływem próśb swojej rodziny. Swoje życie dzieli miedzy prace na roli i pasje muzyczne. Jest trzykrotnym laureatem kazimierskiej Baszty i nagrody imienia Oskara Kolberga. Prowadzi kilka zespołów muzyki tradycyjnej, uczestniczy w imprezach kulturalnych, folklorystycznych, przekazuje swą wiedzę kolejnym pokoleniom uczniów. Właśnie ukazał się jego dwupłytowy album a na nim ponad 30 granych na skrzypcach polek, walczyków i oberków. Są to melodie zasłyszane w okolicy i kompozycje własne mistrza. Album wydało Gminne Centrum Kultury w Konstantynowie przy ogromnym współudziale przedstawicieli lokalnej społeczności, którzy nie tylko zebrali pieniądze, ale także nieodpłatnie wykonali projekty graficzne, zdjęcia, opisy… Projekt koordynowała Ilona Niewęgłowska dyrektorka Gminnego Centrum Kultury w Konstantynowie. Płyta jest do nabycia na miejscu w centrum kultury lub wysyłkowo.

Autorstwo: Agnieszka Czyżewska-Jacquemet
Źródło: Radio Lublin


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.