Konopie znacznie poprawiły samopoczucie przewlekle chorych

Opublikowano: 19.09.2023 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1540

Wiele krajów, w tym Kanada, większość stanów USA i Australia, zezwala na używanie marihuany do celów leczniczych. Kannabinoidy stosuje się w celu łagodzenia objawów niektórych chorób, w tym raka. Na przykład marihuana medyczna jest przepisywana na chroniczny ból i skurcze, nudności oraz na poprawę apetytu u pacjentów z AIDS. Konopie indyjskie pali się, w tym za pomocą waporyzatorów, lub spożywa w postaci ekstraktów i sprayów doustnych.

Australia prowadzi jedno z największych na świecie wieloletnich badań badających wpływ marihuany leczniczej na jakość życia pacjentów z chorobami przewlekłymi. Do projektu Badania Oceny Jakości Życia (QUEST) włącza się każdego przewlekle chorego pacjenta, któremu przepisano medyczną marihuanę w okresie od listopada 2020 r. do grudnia 2021 r.

Naukowcy przeanalizowali stan 2327 pacjentów z przewlekłą chorobą w wieku od 18 do 97 lat. Większość z nich, tj. 62,8% to kobiety. Najczęstszymi schorzeniami, na które lekarze przepisywali marihuanę leczniczą, był przewlekły ból (68,7%), bezsenność (22,9%), stany lękowe (21,5%) i depresja (11%).

Aby złagodzić objawy, pacjentom przepisano różne dawki leków zawierających fitokannabinoidy – delta-9-tetrahydrokannabinol i kannabidiol, rozpuszczone w oleju nośnikowym.

Aby ocenić stan pacjentów, badacze wykorzystali dane z kwestionariuszy oraz formularzy dotyczących zdrowia i dobrego samopoczucia, które osoby wypełniały wraz ze zgodą na udział w projekcie QUEST. Badanie powtarzano co dwa tygodnie od rozpoczęcia leczenia, a następnie co miesiąc przez trzy miesiące.

Obserwacje wykazały statystycznie i klinicznie istotną poprawę ogólnej jakości życia związanej ze stanem zdrowia i zmęczenia. Pacjenci odczuwali również zmniejszenie lęku, depresji i bólu.

Aby ustalić, czy ta poprawa jest długotrwała, naukowcy przeanalizują teraz dane obserwacyjne z roku terapii marihuaną. Ponadto skuteczność marihuany medycznej w leczeniu zaburzeń snu wymaga dalszych badań, ponieważ naukowcy nie stwierdzili żadnych pozytywnych zmian w jakości nocnego odpoczynku.

Chociaż w badaniu nie uwzględniono skutków ubocznych leczenia marihuaną, naukowcy zauważyli, że 30 uczestników zrezygnowało z badania z powodu niepożądanych konsekwencji.

Specjaliści przyznali, że prace sfinansował producent marihuany medycznej Little Green Pharma, a pacjenci otrzymywali leki tej firmy. Jednakże w raporcie stwierdza się, że sponsor nie brał udziału w projektowaniu badania, gromadzeniu, analizie i interpretacji danych ani w pisaniu raportu. Badanie zostało przeprowadzone przez niezależnych ekspertów, a wszyscy autorzy ponoszą odpowiedzialność za integralność danych i dokładność swoich analizy.

Autorstwo: tallinn
Zdjęcie: 7raysmarketing (CC0)
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.