Marihuana ma zielone światło w Niemczech

Opublikowano: 02.04.2024 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1359

Niemcy legalizują rekreacyjne użytkowanie marihuany, wywołując mieszane reakcje w społeczeństwie. Wzburzone protesty opozycji i organizacji medycznych. Dorośli mogą nosić do 25 gramów suszonej marihuany i hodować trzy rośliny. To jedna z najbardziej liberalnych ustaw w Europie. Prawo ma przeciwdziałać czarnemu rynkowi i wspierać programy pomocy. Jednak krytycy obawiają się wzrostu konsumpcji wśród młodzieży. Policja martwi się o egzekwowanie prawa. Legalizacja wywołuje dyskusje w całym kraju.

W piątek 22 marca Niemcy stały się największym państwem UE, które legalizuje rekreacyjne używanie marihuany. Pomimo kontrowersji, Rada Federalna (Bundesrat) przegłosowała ustawę o legalizacji konopi. Ustawa wchodzi w życie 1 kwietnia 2024 roku. Nowe przepisy pozwalają dorosłym nosić przy sobie do 25 gramów suszonej marihuany oraz uprawiać trzy rośliny w domu. Niemcy dołączają do najbardziej liberalnych krajów w Europie, obok Malty i Luksemburga, które zalegalizowały rekreacyjne używanie w 2021 i 2023 roku, odpowiednio.

Nowa ustawa zakazuje sprzedaży marihuany osobom niepełnoletnim. Za złamanie zakazu grozi co najmniej 2 lata więzienia. Umożliwia ona również funkcjonowanie niekomercyjnych „klubów konopi” dla pełnoletnich, gdzie do 500 członków może wspólnie uprawiać i dzielić się marihuaną. Narkotyk nie będzie mógł być używany w miejscach publicznych takich jak szkoły, obiekty sportowe i w 100 metrach od nich.

Legalizacja spotkała się z krytyką policji, która obawia się trudności w egzekwowaniu prawa. Potencjalnym problemem jest również wdrożenie wstecznej amnestii w przypadku przestępstw związanych z marihuaną. Według Niemieckiego Stowarzyszenia Sędziów amnestia mogłaby dotyczyć ponad 200 000 przypadków, co stwarzałoby poważne wyzwanie dla systemu prawnego.

Mimo kontrowersji legalizacja stanowi istotny krok w kierunku zniesienia dyskryminacji wielu milionów osób. Niemcy wkraczają w nową erę przepisów związanych z marihuaną, które będą miały znaczący wpływ na społeczeństwo i funkcjonowanie prawa.

Autorstwo: DA
Na podstawie: „Spiegel”, AFP, NDR
Źródło: Brytol.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Józek 03.04.2024 11:41

    Trawka tylko raz na jakiś czas. Palenie codziennie prowadzi do nałogu i odrealnienia.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.