Komisja Europejska chce kontrolować chińskie inwestycje

Opublikowano: 28.01.2024 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1284

Komisja Europejska przedstawiła plany wzmocnienia bezpieczeństwa gospodarczego Unii Europejskiej – poprzez ściślejszą kontrolę inwestycji z państw zagrażających bezpieczeństwu Wspólnoty. Kraje członkowskie mają skoordynować działania w ciągu 3 lat. Europa obawia się, że chińskie firmy wykorzystują rozdrobnione, unijne ramy regulacyjne.

Pakiet UE jest odpowiedzią na liczne zagrożenia związane z pandemią, inwazją Rosji na Ukrainę, atakami cybernetycznymi i infrastrukturalnymi oraz zwiększonymi napięciami geopolitycznymi.

W handlu Komisja Europejska zaleciła m.in. usprawnienie monitorowania inwestycji zagranicznych w Unii dla zapobiegania tym, które mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa Wspólnoty. W tym sprawdzenie, czy wszystkie państwa członkowskie w ogóle posiadają ów system.

Kolejnym obszarem ma być skoordynowane podejście do eksportu przez UE towarów podwójnego zastosowania – to znaczy takich, które mogą być wykorzystywane zarówno do celów cywilnych, jak i wojskowych (m.in. zaawansowana elektronika) – w celu zapewnienia, że nie wpadną one w niepowołane ręce.

Komisja Europejska może wkroczyć w obszar kompetencji państw członkowskich. Wprowadzenie większej liczby środków kontrolnych obejmujących całą Wspólnotę może okazać się jednak trudne, ponieważ kontrola eksportu i inwestycji należy do kompetencji, których członkowie UE strzegą jako własnych. Ale zarazem rośnie przekonanie, że Unia musi wewnętrznie połączyć swoje siły gospodarcze, by konkurować z Chinami i Stanami Zjednoczonymi czytamy w Politico.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.