Kolejne zabójstwa kolumbijskich Indian

Opublikowano: 22.11.2011 | Kategorie: Prawo, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 621

KOLUMBIA. Organizacja Rdzennych Mieszkańców Antioquia (OIA) oraz Organizacja Rdzennych Narodów Kolumbii (ONIC) poinformowały, że na przestrzeni listopada 2011 roku oddziały FARC zamordowały kolejnych dwóch indiańskich przywódców z Antioquia.

6 listopada dokonano egzekucji na Johnie Dobiana Mecheche, uznanym liderze społeczności i obrońcy rodzimego terytorium ze społeczności Guagua. Sześć dni później, w godzinach porannych, kilkoro mężczyzn zabiło przy użyciu broni palnej Fabio Domico Domico ze społeczności Nandu. Domico był przywódcą miejscowego plemienia Embera Katio, zastępcą gubernatora społeczności Dabeiba oraz głównym koordynatorem planu ochrony rodowych ziem, prowadzonego przez Indian Embera. Wcześniej, 18 października, prezes OIA, Cunapa Carupa William, otrzymał telefonicznie wulgarne pogróżki, których autor zasugerował mu, że jeżeli w dalszym ciągu będzie zabiegał o odzyskanie i demarkacje indiańskich terytoriów to „znajdzie się pod ziemią”. W tym samym okresie widywano grupy mężczyzn ze zdemobilizowanych ugrupowań paramilitarnych, szukających lokalnych przywódców i kierujących groźby pod adresem napotkanych ludzi.

Zgodnie z danymi udostępnionymi przez Organizację Rdzennych Mieszkańców Antioquia, na przestrzeni 2011 roku, zginęło 19-dziewiętnastu tamtejszych przywódców i działaczy indiańskich. Sześciu z nich pochodziło z plemienia Embera Katio, trzynastu należało do ludu Senú. W 2009 roku kolumbijski Trybunał Konstytucyjny orzekł, że Indianie Embera Katio są ofiarami poważnych pogwałceń praw człowieka, naruszania indywidualnych i zbiorowych praw. Sędziowie trybunału ostrzegli, że plemię jest zagrożone wysokim ryzykiem unicestwienia fizycznego i kulturowego.

Ostatnie morderstwa wpisują się w długi ciąg prześladowań rdzennych mieszkańców Kolumbii, cierpiących w rezultacie działań zbrojnych zawiązywanych przez kolumbijski rząd, FARC i ugrupowania paramilitarne. W ciągu kolejnych dekad dziesiątki tysięcy kolumbijskich Indian zostało skazanych na los uchodźców. Problemem są również odgórne projekty rozwojowe wdrażane bez zgody i konsultacji z rdzennymi społecznościami. Obecnie trwają przymiarki do budowy elektrowni wodnej, która dotknie terytoria Embera Katio i Senú. Miejscowi przywódcy już wyrazili ubolewanie z powodu braku wystarczających informacji na temat rządowego projektu.

Opracowanie: Damian Żuchowski
Na podstawie: onic.org.co
Dla “Wolnych Mediów”


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.